جهانگیری: اجرای صدها پروژه ملی و منطقه‌ای در شرایط تحریم بی‌سابقه است
 

سرویس شهرستان‌ها: معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر تداوم راهبرد مقاومت در برابر راهبرد فشار حداکثری دولت آمریکا برای از بین بردن امید و اعتماد مردم نسبت به آینده کشور اظهار داشت: همه دلسوزان و علاقه‌مندان ایران عزیز باید با تلاش از امید و اعتماد به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور محافظت کنند.

دکتر اسحاق جهانگیری پنجشنبه در دومین روز سفر خود به مازندران در آیین افتتاح ورزشگاه پنج هزار نفری شهدای نوشهر با تبریک فرارسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب به برکت خون شهدای ترور و ایستادگی ملت ایران پابرجا مانده است و به مسیر خود در جهت استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: امروز آمریکایی‌ها اقدامات خود علیه ملت ایران را مستند به ادعاها و اخبار کسانی می‌کنند که دستشان به خون ۱۷ هزار نفر از مسئولان و شهروندان بیگناه ایرانی آلوده است. متاسفانه اعضای گروهک روسیاه منافقین امروز به منبعی برای سردمداران کاخ سفید بدل شده‌اند و آمریکایی‌ها چشم خود را بر جنایات آنان بسته‌اند.او اضافه کرد: همین تروریست‌ها به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنند که اگر اندکی فشار تحریم‌ها را بیشتر کنید، نظام جمهوری اسلامی فرو خواهد پاشید و مقامات ارشد آمریکایی چنان فریب اینها را خوردند که بارها به شکل علنی اعلام کردند ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را نخواهد دید. دولت آمریکا بر همین اساس راهبرد عجیبی تحت عنوان فشار حداکثری و همه جانبه علیه ملت ایران را در پیش گرفت.

جهانگیری ادامه داد: امروز شاهد هستیم که آمریکا همه امکانات ماهواره‌ای و هوایی و دریایی خود را به کار گرفته تا یک نفتکش ایرانی را تعقیب کند و ببیند که نفتش را کجا می‌خواهد به فروش برساند. البته این اقدامات از سویی مایه خوشحالی است تا ملت ایران ببیند که آمریکایی‌ها برای مقابله با آنها به چه رذالتی افتاده‌اند.معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر ادعا کنند این نفتکش متعلق به سپاه پاسداران است شاید مردم ایران با آنها همراهی کنند اما اشتباه می‌کنند و دروغ می‌گویند. نفت متعلق به ملت ایران است و توسط وزارت نفت یا بخش خصوصی به هر طریقی که به فروش برسد عواید آن به ملت ایران بازمی گردد و برای توسعه و آبادانی کشور هزینه می‌شود.‏

اجرای راهبرد مقاومت ‏

جهانگیری افزود: دولت با اجرای راهبرد مدنظر مقام معظم رهبری یعنی راهبرد مقاومت به دنبال بی‌اثر کردن راهبرد فشار همه جانبه آمریکایی‌هاست و اجرای راهبرد مقاومت را کاملاً فعالانه دنبال می‌کند و خوشحالم اعلام کنم که در نتیجه اجرای این راهبرد در یکسال گذشته با وجود فشارهای همه جانبه آمریکایی‌ها اما اهداف اصلی دشمنان ملت ایران محقق نشده و امروز به هر بخشی که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که درست برعکس خواسته آمریکایی‌ها فعالیت‌ها و سازندگی‌ها در حال اجراست.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این که اجرا و افتتاح این همه طرح در سایه چنین تحریم‌های سخت و سنگینی سابقه ندارد، اضافه کرد: به عنوان نمونه فقط به وضع اجرای پروژه آزادراه تهران ـ شمال نگاه کنید که عملیات اجرایی آن از دوران مرحوم‌هاشمی رفسنجانی شروع شده بود و به جرأت می‌توانم بگویم که اتفاقی که در این دولت برای پیشبرد آن افتاد در دولت‌های قبل سابقه نداشت.

جهانگیری ادامه داد:به هر جای ایران که نگاه کنید می‌بینیم که کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ در حال ساخت هستند. سال ۹۲ وقتی کار را شروع کردیم از میدان پارس جنوبی ۲۷۶ میلیون متر مکعب برداشت داشتیم در حالی که قطر ۶۰۰ میلیون متر مکعب برداشت می‌کرد.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: این در حالی بود که در پایان کار دولت اصلاحات برداشت ایران و قطر از این مخزن برابر شد اما در سال‌های پس از آن تا سال ۹۲ چنین فاصله‌ای بین برداشت این دو کشور از این مخزن مشترک ایجاد شده بود. در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم‌ها با بهره برداری از حدود یازده فاز میدان پارس جنوبی امروز به جایی رسیدیم که باز هم برداشت دو کشور به سطح برابر رسیده است.‏

بنزین صادر می‌کنیم ‏

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: در حالی که ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان بنزین بود امروز بدون هیچ تغییری در قیمت و نحوه فروش بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده ایم. سال ۹۲ مجموع تولید بنزین کشور ۵۲ میلیون لیتر بود که امروز این میزان به طور متوسط به حدود ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.

جهانگیری اضافه کرد: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر فروش نفت ایران را تحریم کنند ایران به زانو در خواهد آمد اما چنان که مقام معظم رهبری تأکید کردند برای نجات از اقتصاد نفتی به تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی رو آوردیم و امروز از این طریق از سد تحریم‌های نفتی نیز با موفقیت عبور خواهیم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این که دشمن امید مردم نسبت به آینده کشور را هدف قرار داده است گفت: وظیفه ما این است که امید مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه یک کشور زنده نگه داریم و همه مسئولان و علاقه‌مندان به ایران باید پای کار بیایند و در این زمینه تلاش کنند.

جهانگیری یکی از زمینه‌های مهم حفظ امید و نشاط و اعتماد در جامعه را فعالیت در حوزه ورزشی دانست و با اشاره به توجه و علاقه همه ملت ایران به ورزش و قهرمانان برجسته کشورمان گفت: همه مردم هنگام برگزاری رقابت‌های بین‌المللی همنوا با خانواده‌های ورزشکاران آنها را تشویق می‌کنند و ورزش باعث همبستگی همه ما در گوشه و کنار کشور می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری به محدودیت‌های بودجه‌ای کشور در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: با وجود همه تنگناها حرکت در حوزه ساخت و تکمیل زیرساخت‌های ورزشی مطلوب بوده است و از همه دست‌اندرکاران و پیمانکاران بخش خصوصی می‌خواهم با قدرت در این مسیر فعال باشند.جهانگیری سپس به برگزاری مجمع جهانی خزر در کشور ترکمنستان و حضور سران کشورهای همسایه خزر در این اجلاس به منظور استفاده بهتر از منابع اقتصادی این دریا اشاره کرد و گفت: بیشترین جمعیت در ساحل خزر در استان‌های شمالی ایران زندگی می‌کنند و ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی بهتر از مزایای همسایگی با دریا به بهترین نحوه بهره‌مند شویم.

وی افزود: ایران کشوری قدرتمند و سرمایه دار در منطقه است و آمریکایی‌ها قطعاً نخواهند توانست با سنگ اندازی در مسیر حرکت و توسعه کشور ما خللی ایجاد کنند.

جهانگیری با قدردانی از قهرمانان ورزشی کشور به ویژه مدال‌آوران برجسته استان مازندران که همواره دل مردم را شاد کرده‌اند گفت: دولت همه مساعی خود را به کار می‌بندد تا ورزش زنان و جوانان و ورزش عمومی که سلامت، شادابی و نشاط جامعه را به دنبال دارد هر چه بیشتر تقویت شود.‏

دغدغه پسماند ‏

معاون اول رئیس‌جمهوری از گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه استان مازندران یاد کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های دولت در استان‌های شمالی کشور مربوط به پسماند است. در مقطعی که دست دولت به لحاظ بودجه‌ای باز بود مصوبه یک میلیارد دلاری در این خصوص تصویب شد اما متأسفانه در زمینه مقابله با این دغدغه اشکالاتی به وجود آمد که ما با قوت رفع این اشکالات را دنبال می‌کنیم.

جهانگیری گفت: قطعاً باید نیروگاه زباله‌سوزی نوشهر هر چه سریعتر تکمیل شود و به فضل الهی کمک خواهیم کرد تا کمبود بودجه برای تکمیل این نیروگاه تأمین شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری به موضوع ساخت ورودی نوشهر و ساخت زیرگذر از جاده کمربندی و نیز انتقال زندان از داخل شهر به خارج از منطقه اشاره کرد و قول مساعد برای پیگیری این درخواست امام جمعه و نمایندگان نوشهر داد و گفت: علاوه بر شهروندان زندانیان نیز که از نظر قضایی دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند باید از فضای زندگی مناسبی برخوردار باشند.

جهانگیری گفت: مردم شهرهای استان مازندران همواره سرزنده و با طراوت بوده‌اند و بایدکمک کنیم روحیه نشاط خوب مردم استان‌های ساحلی به کل کشور منتقل شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب برای ساخت ورزشگاه شهدای نوشهر گفت: رهبر معظم انقلاب همواره به مسایل کشور به ویژه مسایل مربوط به مناطق محروم توجه ویژه دارند و دولتمردان را به سفر به این مناطق و حل مشکلات توصیه می‌کنند و هر جا که خود نیز سفر کرده‌اند دیدگاه‌ها و کمک‌های بسیار مناسبی برای رفع دغدغه‌های مردم داشته اند.

جهانگیری ادامه داد: در ساخت ورزشگاه شهدای نوشهر از همه دست‌اندرکاران آن به ویژه سازمان بسیج سازندگی که پیمانکار اجرای آن بوده تشکر می‌کنم و امیدوارم این طرح‌ها در منطقه بیشتر به ثمر بنشیند.

وزیر ورزش و جوانان هم در این جلسه با یادآوری موفقیت‌های کشورمان در عرصه ورزش اظهار امیدواری کرد با استمرار مدال آوری ورزشکاران تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو تیم موفقی در این رقابت‌ها داشته باشیم.

در این نشست استاندار مازندران نیز با اشاره به این که نزدیک به هزار میلیارد پروژه اجرایی در هفته دولت افتتاح و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، گفت: نزدیک به پنجاه درصد مدال‌های ورزشی جهانی و المپیکی کشور سهم جوانان مازندران بوده است و امیدواریم دولت در حمایت از ورزش قهرمانی به ویژه فوتبال این استان کمک ویژه‌ای انجام دهد.احمدی لاشکی نماینده نوشهر نیز به اقدامات دولت در زمینه ساخت آزادراه تهران ـ شمال اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح در روزهای آتی ظرفیت‌های استان مازندران به ویژه غرب این استان شکوفا‌تر خواهد شد.

بازدید از نیروگاه زباله‌سوز ‏

معاون اول رئیس‌جمهوری از نیروگاه زباله‌سوز نوشهر که در مراحل پایانی ساخت است، دیدن کرد. ‏جهانگیری ضمن بازدید از بخش‌های مختلف نیروگاه زباله سوز نوشهر، با توضیحات مسئولان و دست‌اندرکاران این پروژه از جزییات ساخت و بهره‌برداری آن مطلع شد.

نیروگاه زباله سوز نوشهر دارای دو خط ۱۰۰ تنی است که در بالاترین ظرفیت روزانه تا ۲۰۰ تن زباله را سوزانده و تا سه مگاوات ساعت برق تولید می‌کند.

بازدید از بندر و گمرک نوشهر

جهانگیری در ادامه سفر استانی خود به مازندران از بندر و گمرک نوشهر هم دیدن کرد. ‏

افتتاح ورزشگاه نوشهر ‏

ورزشگاه پنج هزارنفری شهدای نوشهر با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری افتتاح شد و به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. جهانگیری پس از افتتاح این ورزشگاه در محوطه چمن حضور یافت و با نوجوانانی که مشغول تمرین بودند از نزدیک دیدار و گفتگو کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین در حالی که از سوی وزیر ورزش و جوانان همراهی می‌شد، از بخش‌های مختلف ورزشگاه دیدن کرد و با توضیحات مسئولان از جزئیات ساخت و بهره‌برداری این مجموعه مطلع شد.

نسخه مناسب چاپ