حجم آب دریاچه ارومیه ۵/۱ میلیارد مترمکعب بیشتر از پارسال است
 

ارومیه ـ‌ خبرنگار اطلاعات: استاندار آذربایجان‌غربی گفت: حجم آب دریاچه ارومیه به حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب رسیده که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از سال گذشته است.

محمد‌مهدی شهریاری در حاشیه بازدید از دریاچه ارومیه و بر روی عرشه کشتی آرتمیا که پس از هفت سال در داخل نگین آبی آذربایجان‌ شناور شده است، گفت: با توجه به بارش‌های مناسب، دریاچه ارومیه ۵۹ سانتی‌متر افزایش ارتفاع دارد.

وی با تاکید بر اینکه دولت سه هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده، ادامه داد: ۲۹ مصوبه برای احیای دریاچه ارومیه مصوب شده است و در سایه لایروبی مسیر رودخانه‌ها امروز دریاچه ارومیه در وضع بسیار مناسبی قرار دارد.

وی اضافه کرد: بزرگترین طرح ستاد احیا، انتقال آب از سد «کانی سیب» به دریاچه ارومیه بوده که ۳۵ کیلومتر تونل انتقال آن، حدود ۲۸ کیلومتر حفاری شده است و این تونل تا اواخر سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار آذربایجان‌غربی اظهارداشت: دولت یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در این طرح سرمایه‌‌گذاری کرده است تا حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه منتقل شود.

شهریاری گفت: ۲۵۰ میلیون مترمکعب پساب شهرهای ارومیه و تبریز نیز به دریاچه ارومیه وارد می‌شود و کارهای این طرح انتقال نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: خاکریز دریاچه ارومیه تبخیر آب را بالا برده و نیاز است در برخی از نقاط آن، پل‌های دیگر احداث شود تا تعادل چرخشی آب رعایت شود.

وی بیان کرد: با همکاری سازمان‌ها و ادارات ذیربط تدابیری برای جذب گردشگر و فراهم‌کردن زمینه حضور مسافران در کنار دریاچه سنجیده شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ