حجم تجارت خارجی ایران در فروردین به ۵/۵ میلیارد دلار رسید
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران جدیدترین آمارها از وضعیت آمارهای تجاری ایران در نخستین ماه از سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا مودودی در چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی، در تشریح آمار تجارت خارجی در ماه فروردین اظهار کرد: صادرات کشور با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی ۲ میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳ر۱۸ درصدی داشته است.

وی افزود: میزان واردات در مدت مذکور هم حدود ۲ر۳ میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ر۰درصد کاهش داشته است. تجارت کل کشور هم در فروردین سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ر۱۳ درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با ۲۱۳ میلیون دلار مثبت بوده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه با وجود کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته است، گفت: در فروردین امسال چین با ۷۱۱ میلیون دلار، عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و جمهوری کره با ۳۵۰ میلیون دلار، سه مقصد اول صادرات ایران بودند.

وی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، تصریح کرد: در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته‌ایم که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متأسفانه از این رقم بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ کرد.

نامبرده با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، خاطرنشان کرد: بستۀ حمایتی سال ۹۸ به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفاً شامل مشوق‌های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی هم در آن لحاظ خواهد شد.وی همچنین در حاشیه این نشست گفت:​ جامعه بسیار توانمندی از نشان‌های تجاری برتر را داریم که این سرمایه را نباید نادیده گرفت و باید از آن‌ها استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مودودی گفت: صادر کنندگان امروز در کشور اهلیت و توانمندی خودشان را در تولید و صادرات اثبات کرده‌اند و لشکری برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن هستند. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرکنندگان و تولید کنندگان این توانایی را دارند تا به واحد‌های کوچک‌تر و نیمه تمام با متخصصان و علمی که دارند کمک کنند تا آن‌ها هم رشد کنند.وی در خصوص حمایت از صادرکنندگان هم افزود: نگاه به بخش خصوصی باید مقداری تغییر پیدا کند و این‌ها را به عنوان متحدان اصلی دولت کنار خود بیاوریم تا در تولید و تجارت سهم خودشان را به خوبی ایفا کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ