حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن
نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن روز چهارشنبه، ۳۰ مرداد ماه، رسماً افتتاح و فعالیت‌های غرفه مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران کلید خورد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از ۳۰مرداد تا ۳شهریور ۹۸در مرکز بین‌المللی نمایشگاه‌های پکن دایر است. غرفه مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هم در این دوره از نمایشگاه بر اساس تفاهمنامه مشترک همکاری بین طرفین به مساحت ۱۸مترمربع برپا است.

در سال ۲۰۱۵کشور امارات متحده عربی به‌عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشت و پس‌از آن در سال ۲۰۱۶کشورهای اروپای شرقی و مرکزی (آلبانی، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی) و سه کشور حوزه بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی) میهمان ویژه نمایشگاه پکن بودند. در سال ۲۰۱۷نیز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان میهمان ویژه در فضایی به وسعت ۵۰۰متر در نمایشگاه کتاب پکن حضور یافت و سال قبل مراکش میهمان ویژه نمایشگاه بود. امسال هم رومانی میهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن است.

این در حالی است که کشور چین نیز در سال ۲۰۱۹به‌عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشت.

نمایشگاه کتاب پکن، سال گذشته در فضایی به وسعت ۹۲هزار و ۷۰۰متر با حضور شرکت‌کنندگانی از ۹۳کشور و منطقه در جهان در ۲۵۰۰غرفه برگزار شد و بیش از ۳۰۰هزار نفر بازدیدکننده داشت. همچنین ۱۳۰۰خبرنگار آن را پوشش خبری داده و ۵۶۷۸قرارداد نشر نیز در آن به امضا رسید.

در غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه، بیش از ۲۵۰عنوان کتاب‌های ادبی برگزیده جوایز سال گذشته (جایزه کتاب سال، جایزه جلال، جایزه شهید غنی پور، جایزه قلم زرین، جایزه هفت‌ اقلیم، جایزه انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، جایزه رشد، جایزه کتاب سال پاسداران اهل‌ قلم) و همچنین آثاری در زمینه‌های آموزش زبان فارسی، ایران‌شناسی، هنر، کودک و نوجوان، دین و دفاع مقدس عرضه می‌شوند.

معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار کتاب ایرانی، دعوت از ناشران بین‌المللی و مذاکره برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، برگزاری روز ایران و نشست‌های تخصصی ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای حضور در این دوره از نمایشگاه است.

علاوه بر مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، انتشارات سوره مهر و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز در غرفه ایران به نمایش آثار خود می‌پردازند. علیرضا گلدوزیان، تصویرگر ایرانی با حمایت تصویرگری آناناس چین به‌عنوان داور، به همراه افسانه صانعی، تصویرگر و زهرا نعمت‌اللهی، نویسنده برگزیده خلق کتاب تصویری دستان با حمایت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در نمایشگاه پکن حضور دارند.

نشست مشترک تصویرگران ایران و چین (شرکت‌کنندگان در مسابقه تصویرگری آناناس)، معرفی آثار تصویرگران، آموزش نقاشی به کودکان و برگزاری کارگاه آموزشی تصویرگری توسط علیرضا گلدوزیان ازجمله برنامه‌هایی هستند که به مناسبت حضور در نمایشگاه کتاب پکن اجرا می‌شوند.

نسخه مناسب چاپ