حمله هوایی امارات به نیروهای تحت فرمان عربستان در یمن با ۴۰ کشته و ۷۰ زخمی
 

سرویس خارجی: وزیر اطلاع‌‌رسانی دولت منصور هادی اعلام کرد که حمله هوایی امارات به نیروهای این دولت در عدن و أبین، ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشته است.

«معمر الأریانی»، وزیر اطلاع‌رسانی دولت «عبدربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن، امارات را به تلاش برای تجزیه یمن متهم کرد و گفت که حملات اماراتی‌ها به نیروهای آن دولت ده‌ها کشته و زخمی داشته است.او گفت که در جریان این حمله هوایی به نیروهای دولت هادی در «عدن» و «أبین»، ۴۰تن کشته و ۷۰تن دیگر زخمی شده‌اند.این مقام دولت منصور هادی گفت که این حملات هوایی امارات «خیانتکارانه» بوده و نشان می‌دهد که ابوظبی نمی‌خواهد دولت مذکور دوباره مؤسسات و نهادهای متعلق به خود در مناطق یاد شده را به دست بگیرد.وزیر اطلاع‌رسانی دولت هادی گفت که حملات هوایی امارات تجاوز به «دولت مستقل» بوده و با اهداف ائتلاف عربستان سعودی که امارات نیز عضو آن است، در تناقض است.

این در حالی است که،وزارت دفاع دولت منصورهادی در یمن طی بیانیه‌ای حمله هوایی امارات به نیروهای تحت امر این دولت در استان عدن و جلوگیری از پیشروی این نیروها در این استان را محکوم کرد‌. وزارت دفاع دولت «عبد رَبــِّه منصور هادی»، رئیس جمهوری مستعفی یمن حملات هوایی امارات عربی متحده علیه نیروهای در حال پیشروی این دولت در عدن را شدیداً محکوم کرد. «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن نیز خواستار دخالت عربستان برای توقف حملات امارات به نیروهایش شد.منصور هادی نسبت به بمباران هوایی نیروهایش در عدن توسط امارات ابراز غافلگیری کرد.وزارت خارجه دولت مستعفی یمن همچنین از شورای امنیت درخواست کرد این حمله را محکوم کند. اعضای دولت مستعفی منصور هادی نیز از وی خواستند تا به طور رسمی درخواست خروج امارات از ائتلاف سعودی را مطرح کند.آنها همچنین بر حق شکایت از امارات و لزوم قطع روابط سیاسی با این کشور تأکید کردند.در چنین شرایطی،وزارت خارجه امارات در واکنش به بیانیه وزارت خارجه یمن در خصوص حملات هوایی امارات در این کشور، این حملات را دفاع از خود و پاسخ به تهدیدات علیه نیروهای ائتلاف عربی علیه یمن خواند. وزارت خارجه امارات بیانیه‌ای صادر و تأکید کرد حملات امارات در یمن دفاع از خود و در پاسخ به تهدیدات علیه نیروهای ائتلاف عربی است به ویژه اینکه روند حملات «گروه‌های تروریستی» علیه این ائتلاف و غیرنظامیان بیشتر شده است .

از سویی،«عبدالخالق عبدالله» مشاور پیشین ولیعهد ابوظبی در حساب کاربری خود در توئیتی به قدرت پهپادی در جنگ اشاره کرد و سخنی دوپهلو بیان کرد. عبدالله نوشت: هواپیماهای بدون سرنشین به خطرناک‌ترین سلاح تبدیل شده‌اند و بزودی می‌توانند سلاح‌های مخرب شیمیایی و اتمی حمل کنند. فعالان در فضای مجازی این سؤال را مطرح کرده‌اند که آیا این توئیت هشداری برای عربستان سعودی درباره خطر پهپادهای متعلق به نیروهای صنعاء است که از آن برای حمله به عمق عربستان سعودی استفاده می‌شود یا توجیهی برای تصمیم امارات در تغییر استراتژی خود در یمن و کاهش نیروهای آن که نارضایتی شاه سعودی را در پی داشته است .

در همین حال،خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از بروز شکاف در ائتلاف عربی علیه یمن، بین عربستان سعودی و امارات خبر داد و اعلام کرد : شاه سعودی بشدت از سیاست جدید امارات اظهارنارضایتی کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع «مطلع» اعلام کرد که علائم شکاف در ائتلاف بین عربستان سعودی و امارات بیش از پیش دیده می‌شود.خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت: سلمان، شاه سعودی این ماه در اقدامی نامعمول در کاخ خود در شهر مکه، ناراحتی شدید خود از امارات را بشدت نشان داد.

خبر دیگر اینکه،سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله ارتش این کشور به فرودگاه «أبها» واقع در جنوب عربستان سعودی خبر داد.ارتش یمن و انصارالله مقر فرماندهی عناصر مزدور وابسته به ائتلاف سعودی در یکی از محورهای استان حجه واقع در شمال غربی یمن را هدف حمله چند موشک قرار دادند.منبع یمنی به شبکه المسیره گفت که در این حملات موشکی، شماری از شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف متجاوز کشته یا زخمی شدند. همچنین سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله ارتش این کشور به فرودگاه «أبها» واقع در جنوب عربستان سعودی خبر داد.یحیی سریع گفت نیروهای ارتش و کمیته مردمی یمن با موشک کروز از نوع «قدس ۱» این فرودگاه را هدف قرار دادند.

ارتش یمن همچنین اعلام کرد که عملیات گسترده‌ای را به وسیله پهپادهای تهاجمی به یکی از فرودگاه‌های عربستان سعودی انجام داده است.در تحولی دیگر،رئیس هیئت مذاکره کننده انصارالله یمن با فرستاده رئیس‌جمهور روسیه در مسقط دیدار و درباره بحران یمن با او بحث و تبادل نظر کرد.محمد عبدالسلام، سخنگو و رئیس هیئت مذاکره کننده انصارالله یمن در مسقط با میخائیل بوگدانوف، فرستاده رئیس‌جمهور روسیه به خاورمیانه دیدار و درباره حل و فصل بحران یمن با او بحث و تبادل نظر کرد.دو طرف تأکید کردند که جنگ وارد مرحله پیچیده‌ای شده و پیامدهای منفی برای منطقه دارد.

نسخه مناسب چاپ