حمله پهپادی انصارالله یمن به «ریاض»، عربستان را در وحشت فرو برد
سرویس خارجی: پهپادهای تازه رونمایی شده « صماد ۳» انصارالله یمن در عملیاتی بی سابقه و در ادامه غافلگیری های میدانی علیه ائتلاف عربی، با ورود به آسمان عربستان و گذر از سامانه های پیشرفته پدافند هوایی«پاتریوت» ارتش سعودی، یک مرکز نظامی مهم و راهبردی این کشور در «ریاض»، پایتخت عربستان را هدف قرار دادند و این کشور را در موجی از ترس و وحشت فرو بردند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله در همین رابطه اعلام کرد: نیروهای یمنی برای اولین بار با استفاده از پهپادهای اخیرا رونمایی شده «صماد۳» ، به یک پایگاه نظامی مهم در «ریاض»، پایتخت عربستان حمله کردند.سرتیپ «یحیا سریع» افزود: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با استفاده از چندین پهپاد «صماد۳» به شکل مستقیم یک پایگاه مهم نظامی در پایتخت عربستان را هدف قرار داد.
وی افزود: این حمله در راستای گسترش دایره اهداف نیروهای یمن و در پاسخ به جنایات ائتلاف متجاوز عربی و محاصره مداوم ملت یمن صورت گرفت.این مقام یمنی بار دیگر از غیرنظامیان عربستان خواست که به طور کامل از اطراف مواضع نظامی و حیاتی در این کشور دور شوند.لازم به ذکر است: ۱۶تیرماه ، انصارالله یمن از این نوع پهپاد در نمایشگاه صنایع نظامی یمن به نام «صالح الصماد» (رئیس سابق این شورا که در حمله ائتلاف عربی به رهبری عربستان کشته شد) رونمایی کرد.
در همین حال و همزمان با این حمله پهپادی کم سابقه به پایتخت عربستان، پهپادهای انتحاری «قاصف k2» انصارالله نیز در ماموریتی ، بار دیگر پایگاه هوایی «ملک خالد» رژیم سعودی در منطقه «خمیس مشیط»، واقع در استان « عسیر» عربستان و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرز یمن را هدف قرار دادند. به گفته برخی منابع، در این حملات ، چندین آشیانه جنگنده‌های عربستان کاملا منهدم شد.
حملات گسترده و موثر پهپادی انصارالله علیه زیرساخت های نظامی عربستان اما پایان واکنش ها و خشم این جنبش از جنایات رژیم کودک کش سعودی نبود. به گزارش منابع خبری، یگان موشکی انصارالله یمن نیز با شلیک همزمان ۱۰ فروند موشک بالستیک نقطه زن کوتاه بُرد «بدر ۱» به فرودگاه بین المللی «جیزان» عربستان، بزرگترین عملیات موشکی خود علیه عربستان را انجام داد .
این منابع گفتند: در این حملات گسترده موشکی، آشیانه‌های جنگنده‌ها و بالگردهای «آپاچی» ارتش رژیم سعودی در فرودگاه بین‌المللی «جیزان» و مناطق نظامی اطراف آن هدف قرار گرفته و منهدم شده اند. به گفته آنان، دهها نفر از نظامیان ارتش سعودی در این حملات موشکی کشته یا زخمی شده‌اند. ائتلاف سعودی اما مدعی شد که توانسته است شش فروند از این موشک ها را در آسمان جنوب عربستان رهگیری و منهدم کند !
‌نیروهای یمنی همچنین یک فروند موشک بالستیک «نکال» را به محل تجمع نظامیان ارتش سعودی در منطقه «السدیس» واقع در «نجران» عربستان شلیک کردند.به گفته منابع خبری، بر اثر اصابت این موشک بالستیک، دهها نفر از جمله چند فرمانده ارتش سعودی و عناصر مزدور آن کشته و زخمی شدند.‌در چنین شرایطی، «ران ایدلیست» تحلیلگر امور امنیتی روزنامه صهیونیستی «معاریو» در گزارشی مهم از نقش رژیم صهیونیستی در جنگ یمن پرده برداشت و نوشت: اسرائیل در حمایت از عربستان در این جنگ مشارکت دارد و اصرار «تل آویو» برای عادی سازی روابط با «ریاض»، پای اسرائیل را به این جنگ باز کرد. وی نوشت : «تل آویو» دلیل دخالت خود در جنگ یمن را دفاع از منافع خود در دریای سرخ اعلام می کند درحالی که واقعیت این است که این اقدام با هدف کمک به عربستان و نابودی انصارالله انجام شده است.«ایدلیست » این دخالت را در چارچوب دخالت‌های محرمانه ارتش رژیم صهیونیستی در مناطق مختلف ارزیابی کرد.این تحلیلگر صهیونیست نوشت: ارتش اسرائیل در یمن مانند مزدورانی عمل می کند که برای خدمت به عربستان و امریکا می جنگند.«ایدلیست» اضافه کرد: سران اسرائیل از حربه «محرمانه بودن اطلاعات» برای انحراف افکار عمومی و سرپوش گذاشتن بر دخالت‌های اشتباه در میدان های منطقه از جمله در یمن استفاده می کنند.
تحولات عدن
همزمان با تشدید نبردها میان ائتلاف سعودی و انصارالله یمن و قدرتنمایی این جنبش مقابل ائتلاف عربی با حملات غافلگیر کننده موشکی و پهپادی به مناطق حساس در عمق خاک عربستان، تحولات و تنش ها میان نیروهای وابسته به «ابوظبی» و «ریاض» در جنوب یمن نیز همچنان ادامه داشت. در همین راستا،‌ نیروهای دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان به پیشروی‌های خود در مناطق تحت سیطره نیروهای شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات در استان «شبوه» در جنوب شرق یمن ادامه دادند.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، نیروهای دولت مستعفی یمن به سمت منطقه «مفرق الصعید» و منطقه «النقبه» در این استان پیشروی کردند و بعد از درگیری‌ها با نیروهای شورای انتقالی بر این دو منطقه مسلط شدند. نیروهای دولت مستعفی یمن همچنین بر چندین منطقه از جمله «مرخه»، «السلف» در مسیر شهر «عتق» و شهر «بیحان» در غرب استان «شبوه» مسلط شدند.
به گفته برخی منابع، درگیری‌ها میان نیروهای تحت حمایت امارات و عربستان به کشته و زخمی شدن چندین تن از دو طرف منجر شده است.‌در چنین شرایطی و به دنبال تشدید جنگ میان نیروهای «منصور هادی» با شبه نظامیان تحت حمایت امارات در استان «شبوه»، «معین عبدالملک»، نخست‌وزیر دولت «منصور هادی‌» در راس هیاتی از وزرای کابینه خود وارد «شبوه» شد.یک مقام دولت منصور هادی گفت: هواپیمایی سعودی نخست وزیر و شماری از وزرای کابینه وی را به شهر «عتق» فرستاد تا نبردها با شورای انتقالی تحت حمایت امارات را کنترل کنند.این منبع گفت :عبدالملک نشستی فوق‌العاده را باحضور «محمد بن عدیو»، استاندار «شبوه» برگزار کرد.
سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی ضد یمن نیز در بیانیه ای اعلام کرد: فرماندهی مشترک این ائتلاف بر لزوم پایبندی تمامی طرف‌ها در استان «شبوه» به آتش بس و حفظ آرامش تاکید دارد.«‌ترکی مالکی» افزود: فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف به صورت میدانی تحولات استان «شبوه» در جنوب یمن را دنبال می‌کند و یک کمیته مشترک تشکیل شده که کار خود را برای بررسی تحولات اخیر، تثبیت آتش‌بس در« شبوه» و «ابین» و همچنین انجام تمامی اقدامات لازم در استان «عدن» به زودی آغاز می‌کند.مالکی در ادامه همه طرف‌ها و گروه‌ها را به خردورزی و در اولویت قرار دادن منافع ملی و ندادن هیچ فرصتی به فرصت طلبان در یمن دعوت کرد.
از طرفی، وزارت خارجه عربستان نیز به همراه همتای اماراتی خود در بیانیه مشترکی اعلام کرد که دولت‌های ریاض و ابوظبی با نگرانی بسیاری اتفاقات و تحولات سیاسی و نظامی اخیر در «عدن» و همچنین امتداد این تحولات تا استان‌های «شبوه» و «ابین» را دنبال می‌کنند .

نسخه مناسب چاپ