خبار کودکان و نوجوانان
 

کشف گنج بزرگ ایرانیان
نوجوانان تهرانی از این پس می‌توانند با حضور در موزه تاریخ کانون پرورش فکری یک بازی گروهی را تجربه و با عبور از معماهای تاریخی تمدن‌های ایرانی، رمز و راز بزرگ‌ترین گنج تاریخی پیشینیان را باطل کنند و میراث ارجمند نیاکان خود را به‌دست ‌آورند.
اتاق بازی حل معمای موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با عنوان «میراث پارس» روز ۱۱ شهریور افتتاح شده است.
در این بازی نوجوانان وارد یک فضای واقعی با دکور و فضاسازی تاریخی می‌شوند تا گنجی را که مربوط به تمدن‌های باستانی ایران است بیابند، گنجی که گفته می‌شود بزرگ‌ترین گنج تاریخ است.
طراحان این بازی به نوجوانان فرصتی یک ساعته داده‌اند تا به همراه گروه ۴ تا ۱۰ نفره خود و با دنبال کردن سرنخ ها، حل معماها و عبور از چالش‌های بازی، کلید دستیابی به گنج و مخفیگاه آن را پیدا کنند و در عین حال با برخی نکات تاریخی ایران باستان نیز آشنا شوند.
این سبک بازی چند سالی است در سراسر جهان و ایران به شدت گسترش پیدا کرده است ولی توجه به رویکرد تربیتی در کنار جذابیت و سرگرمی، تبدیل گونه‌ وحشت به آموزشی، رعایت شاخصه‌های فرهنگی و بومی‌سازی این بازی‌ با محتوای کاملا ایرانی از ویژگی‌های اصلی «میراث پارس» به‌شمار می‌رود که آن را از بازی‌های مشابه متمایز می‌سازد.
این نوع بازی‌ها از سال ۲۰۰۷ میلادی در ژاپن ایجاد شدند و اکنون در سراسر جهان گسترش پیدا کرده‌اند به‌نحوی که ایالات متحده آمریکا دارای ۳هزار بازی با این سبک است و در ایران هم نزدیک به ۲۰۰ اتاق شامل حدود ۱۰۰ اتاق در تهران و بقیه در شهرستان‌ها فعالیت ‌می‌کنند.
نوجوانان در جریان بازی«میراث پارس» با یک سری مفاهیم و کلیدواژه‌های ویژه از متن تاریخ کهن ایران و تمدن‌های ایلامی، ماد و هخامنشی – با همین ترتیب – آشنا می‌شوند و در نهایت سناریوی نوشته‌شده، با این افسانه هم آغشته است که «این گنج خود را فقط به پارسیان اصیل نشان می‌دهد، پارسیانی که با تمدن‌های باستانی ایران آشنا هستند و می‌توان آن‌ها را یک ایرانی واقعی دانست.»

مهر با گاندو
تابستان امسال برای تعدادی از کودکان بلوچ در منطقه حفاظت شده باهوکلات در شهرستان‌های سرباز و چابهار اتفاقات تلخی افتاد. این کودکان برای تهیه آب یا شستن لباس به کنار برکه‌های آب در رودخانه سرباز رفته بودند که مورد حمله تمساح پوزه کوتاه ( گاندو ) قرار گرفتند زیرا فصل زادآوری تمساح‌ها بوده و آنها برای حفاظت از تمساح‌های تازه از تخم درآمده حالت تهاجمی داشتند. برخی از دوستداران محیط زیست و فعالان و محیط‌بانان برای از بین بردن این خاطره تلخ و دوستی دوباره با گاندوها و شناخت اهمیت وجود گاندوها در آن منطقه تصمیم گرفتند برای شروع سال تحصیلی جدید یک برنامه فرهنگی ویژه برای دانش‌آموزان آن مناطق انجام دهند.
در این پروژه به دانش آموزان ابتدایی روستاهای منطقه (بیش از دو هزار نفر) یک پکیج نوشت افزار شامل دفتر نقاشی، مدادرنگی، پیکسل، بروشور آموزشی، کیسه پارچه‌ای و پیک گاندو با تصاویر چاپی گاندو و پیام‌های محیط‌زیستی اهدا می‌شود.
پیک گاندو یک مجله خودآموز هشت صفحه‌ای است که دانش‌آموزان پس از رنگ آمیزی، انشاء‌نویسی و پاسخ به پرسش‌ها، آن را به صندوق پستی می‌اندازند و پس از داوری به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود.
اگر دوست دارید در این پروژه همکاری کنید تا ضمن تأمین بخشی از نوشت افزار مورد نیاز دانش‌آموزان محروم آن مناطق در حفظ گونه درخطر انقراض گاندو هم مشارکت داشته باشید به سایت نذرطبیعت بروید و اطلاعات لازم را کسب کنید: www.nazretabiat.ir

code

نسخه مناسب چاپ