خرید تضمینی گندم از کشاورزان به مرز ۳ میلیون تن رسید
 

از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۴ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان در اقلیم گرم و خشک و اقلیم معتدل از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شده است.

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم کشور در گفتگو با ایرنا از پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران پس از ثبت اطلاعات در سامانه خرید تضمینی گندم خبر داد و افزود: تاکنون مبلغ ۳ هزار و ۸۱۸ میلیارد تومان از پول گندمکاران به حسابشان واریز شده که معادل ۷۷ درصد کل خرید است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در ۲۰ استان کشور در حال انجام است، اظهار داشت: خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن، گلستان با ۳۰۰ هزارتن و فارس با ۲۹۰ هزارتن رتبه‌های اول تا سوم خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه از این میزان خرید گندم تاکنون ۱۵۳ هزارتن بذر گندم هم از کشاورزان خریداری شده است، گفت: اکنون خرید تضمینی گندم در استان‌های اقلیم گرم و خشک رو به پایان است اما در استان‌های اقلیم معتدل ادامه می‌یابد و از اوایل ماه تیر استان‌های اقلیم سرد وارد چرخه خرید می‌شوند.

وی پیش بینی کرد امسال تولید گندم بیش از ۵ر۱۴ میلیون تن باشد زیرا به گفته وی، طبق بند سه ماده ۱۴ قانون برنامه و بودجه صنف و صنعت می‌توانند گندم مورد نیاز خود را خریداری کنند.

مجری طرح گندم کشور با اشاره به اینکه بانک کشاورزی عاملیت پرداخت پول گندمکاران را برعهده دارد، تصریح کرد: متولی خرید تضمینی گندم شرکت بازرگانی دولتی ایران است که دولت به دلیل بالا بودن کیفیت، هر کیلوگرم گندم معمولی – نان را با قیمت ۱۷۲۸ تومان از کشاورزان خریداری می‌کند.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان خریداری می‌شود.

خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند گدشته از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهر امسال در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

در سال زراعی ۹۶ – ۹۷ نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب ۱۳۰۰ تومان و گندم دوروم ۱۳۳۰ تومان خریداری شده بود.

طبق قانون، وزارت جهادکشاورزی هر سال باید در اواخر مرداد نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده توسط دولت را تا پیش از آغاز فصل زراعی جدید ارائه و تا پایان شهریور نرخ‌ها به کشاورزان اعلام شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ