خطیب جمعه تهران:آمریکا دچارافول موریانه‌ای شده از درون در حال پوسیدن است
 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی، اظهار داشت: این تصمیم باصلابت ثمرات بهتری برای ما از دو گام قبلی خواهد داشت و دیگر به وعده‌های پوچ توجهی نمی‌کنیم.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری دیروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: از زمانی که اقدام راهبردی کاهش تعهدات ایران در برجام با توجه به تجربه تلخ برجام در دستور کار مسئولان قرار گرفته است، شاهدیم تأثیرات مثبت خود را گذاشته است.

وی متذکر شد: زمانی که گام اول را در کاهش تعهدات برجامی برداشتیم می‌گفتند بازار ایران ملتهب می‌شود اما دیدیم هیچ اتفاقی نیفتاد و در زمان برداشتن گام دوم هم گفتند اقتصاد ایران دچار مشکل می‌شود اما باز هم هیچ اتفاقی نیفتاد و در برخی شاخص‌ها اوضاع بهتر هم شد.

حاج‌علی‌اکبری با اشاره به این که اکنون در جریان مذاکره با اروپایی‌ها گام سوم هم اعلام شد ، گفت: این تصمیم باصلابت ایرانی که میوه شیرین منطق مقاومت حسینی است، قطعاً ثمرات بهتری برای ما از دو گام قبلی خواهد داشت.امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: ملت ما دیگر به وعده‌های پوچ و خیالی طرف مقابل توجهی نمی‌کند و فقط به دنبال اقدام عملی آنان هستیم و با اروپا هم مذاکره می‌کنیم اما کاملاً بدبینانه، محتاطانه و با دقت به این مذاکرات نگاه می‌کنیم و دیگر با مذاکرات کش دار موقعیت خود را متوقف نمی‌کنیم و مرحله به مرحله تصمیمات خود را اجرا می‌کنیم. تنها چیزی که می‌تواند حاصل این مذاکرات باشد، عمل است و دیگر وعده به درد ما نمی‌خورد و طرف مقابل فقط باید به تعهداتی که داده است، عمل کند.

وی ادامه داد: امروز در داخل آمریکا، اجماعی وجود دارد مبنی بر این که افول این کشور نزدیک است و آینده‌شناسان و نظریه‌پردازان هم در این زمینه گزارش های مختلفی را ارائه کرده‌اند که آمریکا دیگر حتی کشور ۱۰سال پیش هم نیست و دنیا به عصر پساآمریکا فکر می‌کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: آمریکا در شرایط فعلی قدرت سیاسی و اقتصادی و توان تأثیرگذاری چندانی ندارد، اخیراً در مجله آمریکایی مطلبی تحت عنوان «پایان هژمونی آمریکا» نوشته شده بود و این مساله کاملاً وضع اسفبار آمریکا را در جهان نشان می‌دهد.حاج‌علی‌اکبری بیان کرد: هیات حاکمه آمریکا با گرفتار شدن به بیماری سرگشتگی استراتژیک و راهبردی، آخرین تلاش خود را می‌کند که چهره ابرقدرتی این کشور را حفظ کند اما دیگر امکانپذیر نیست.

وی افزود: اقتصاد آمریکا دیگر اجازه ابرقدرت بودن را به این کشور نمی‌دهد، چرا که این کشور حدود ۲۰هزار میلیارد دلار بدهی دارد. همچنین قدرت اقتصادی آمریکا شکسته شده است و امروز صرفاً ۱۵درصد از اقتصاد جهانی را بر عهده دارد و به زودی این وضع هم کاهش می‌یابد.

خطیب جمعه تهران با اشاره به وضع نامطلوب آمریکا در شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی، گفت: تمامی شاخص‌های آمریکا در این مساله همچون میزان استفاده از مواد مخدر، توسعه زندان‌ها، بی‌خانمانی، گرسنگی، زیر پا گذاشتن دموکراسی، ناهنجاری‌های جنسی و اخلاقی و فاصله طبقاتی زیاد، بحران این کشور را نشان می‌دهد. این همان افول موریانه‌ای است که از درون در حال پوسیدن است، این دستگاه استکباری گرفتار پوکی استخوان مزمن شده و از درون در حال متلاشی شدن است.

حاج‌علی‌اکبری با بیان این که وضع سیاسی آمریکا هم شرایط خوبی ندارد، اظهار داشت: با ظهور پدیده عجیب و غریب در سیاست آمریکا یعنی دونالد ترامپ، می‌بینید که سیاست این کشور روز به روز به افول نزدیکتر می‌شود و چه به روز حیثیت آمریکا آورده است و این آدم که با شعار «جلوگیری از افول آمریکا» به میدان آمد، گویا آمده است که تیر خلاص را به حیثیت آمریکا بزند و مشاهده می‌کنید که دیگر حیثیتی برای آمریکا در سطح جهانی باقی نمانده است.

وی تاکید کرد: ایستادگی ملت ایران، افول آمریکا را تسریع کرده است و شکل گیری بلوک مقاومت در برابر آمریکا اعتبار جهانی و نفوذ منطقه‌ای این کشور را کاهش داده است. امام جمعه موقت تهران با بیان این که این افول حاصل فساد و تکبر است، اظهار داشت: آمریکا تبعیض و کودک کشی را سرلوحه خود قرار داد و در هر جای دنیا رد پای این رژیم در ایجاد فساد، بدبختی و خونریزی مشاهده می‌شود و قطعاً هر کشوری مانند آمریکا با این رویه افول خواهد کرد و انتقام خداوند از آنها شدید خواهد بود.

وی با اشاره به ایستادگی ملت ایران در مقابل آمریکا، اظهار داشت: همچنین در منطقه هم ثمرات مقاومت را مشاهده می‌کنید به گونه‌ای که جنگ هشت ساله نیابتی با تروریست‌ها در سوریه، شش سال پیش ۸۰درصد اشغالی سرزمین سوریه را داشت، اما امروز علی‌رغم آن همه سرمایه گذاری آمریکا صرفاً چند نقطه کوچک در سوریه دست تروریست‌ها باقی مانده است و در این نقاط هم آنان به جان هم افتاده اند و روحیه جدیدی در مردم سوریه به وجود آمده است که آنها توقع دارند بلندی‌های جولان هم آزاد شود.حاج علی اکبری افزود: در عراق هم بیش از چهار سال درگیری ادامه پیدا کرد به گونه‌ای که عتبات در معرض خطر بود اما به برکت مقاومت، شرایط جدید اقتدار اجتماعی را در آنجا می‌بینیم و حماقت اخیر رژیم صهیونیستی در حمله پهپادی به مقر حشدالشعبی موج جدیدی از مخالفت را در ملت عراق علیه آمریکایی‌ها شکل داده است و عراق به سمت ساختن خودش پیش می‌رود.

خطیب جمعه تهران با بیان این که یمن ذخیره راهبردی جبهه مقاومت محسوب می‌شود، تصریح کرد: ملاحظه می‌کنید ائتلاف موهوم آمریکایی با محوریت سعودی به هیچ جا نرسید و امروز کشتی آنان به گل نشسته است و در حالی که فکر می‌کردند ظرف دو هفته یمن را بگیرند، اما به پنجمین سال مقاومت یمن رسیده اند و آنها به دنبال آن هستند که آبرومندانه از این ماجرا خارج شوند و اخیراً نمایندگانی از یمن برای تشکر محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند.

وی ادامه داد: همچنین در لبنان مشاهده می‌کنید نیرنگ‌های آمریکایی در ایجاد اختلاف و جلوگیری از انتخابات و تأسیس دولت در این کشور به جایی نرسیده است و اخیراً رژیم صهیونیستی برای بازسازی خودش به دنبال آن بود که عملیاتی را در لبنان انجام دهد که دیدید آن عملیات به چه وضع رسید و هم سید مقاومت آنها را تهدید کرد و تهدید خود را در مرحله اول عملی کرد و حدود دو، سه هفته است که آنان کابوس موشک‌ها را می‌بینند.

حاج‌علی‌اکبری افزود: در فلسطین هم مشاهده می‌کنید راهپیمایی بازگشت به صورت هفتگی ادامه پیدا کرده و بین نیروهای جهاد و حماس وحدت برقرار شده است، صدای مقاومت بلندتر از همیشه از فلسطین به گوش می‌رسد و اخیراً هم نامه حماس به مقام معظم رهبری برای تشکر را دیدید.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: ایران سربلند خودمان هم از میان همه توطئه‌های بزرگ و کوچک به برکت مقاومت، صبر و مجاهدت حسینی در حال شکفتن و بالیدن است . وی در ادامه با بیان این که امروز توطئه‌های آمریکا یکی پس از دیگری خنثی می‌شود، گفت: دیگر از آن تابستان داغ و زمستان سرد خبری نیست و روسیاهی برای دشمنانمان می‌ماند و جبهه مقاومت سربلند می‌شود.

وی بااشاره به قیام امام حسین‌(ع)ادامه داد: امام حسین به صورت متفاوت وارد میدان جنگ شدند در حالی که رسالت ائمه و انبیا را بر دوش داشتند و کاری کارستان کردند و حق جهاد را برآورده کردند. اهل بیت ایشان هم مهیای نقش آفرینی در آن مقطع حساس تاریخ بودند و رسالت خود را به خوبی انجام دادند .

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ابا عبدالله با همه وجود و با همه عزیزانش وارد میدان جنگ شد و مکتبی را در اختیار ما گذاشت که افراد با بصیرت آن را به خوبی درک می‌کنند.حاج‌علی‌اکبری اظهار داشت: امام راحل ظرفیت‌های مکتب حسینی را بیش از هر کسی می‌دانستند و این آموزه‌های حسینی ملت ما را بسیج کرد و ملت ما شاگردان شایسته ای برای مکتب امام حسین بودند. ریشه و بنیان انقلاب اسلامی ما حسینی است و در چله گذشته هم ادامه یافت و معجزه این آموزه‌ها را در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی خود به خوبی دیدیم.

خطیب جمعه تهران همچنین یاد شهدای هفدهم شهریور را گرامی ‌داشت و گفت: لازم است یاد مرحوم آیت‌الله طالقانی را گرامی بداریم که نماز جمعه تهران مدیون ایشان است و ایشان اولین امام جمعه تهران بود. حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: لازم است از برگزارکنندگان همایش حضرت علی‌اصغر (ع) تشکر ویژه داشته باشم، چرا که این حرکت بسیار فراگیر و به یک دستگاه تربیتی تبدیل شده است.

نسخه مناسب چاپ