خطیب جمعه تهران:برخی از سیاست‌های اقتصادی باید اصلاح شود
 

خطیب جمعه تهران گفت: انصافاً جمهوری اسلامی در این چهار دهه در حوزه اقتصادی با تمام ضعف‌هایی که داریم قدم‌های استثنایی برداشته است. با این که چهاردهه در تحریم هستیم، هشت سال در جنگ بودیم اما امروز زیر ساخت‌های کشور به اندازه‌ای پیش‌رفته است که برخی از کشورهای در حال توسعه از آن بهره‌مند نیستند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: حضرت یوسف(ع) انتخاب می‌کنند که مدیریت اقتصادی کشور مصر را در دست بگیرند؛ چرا این انتخاب را کردند؟ این انتخاب به دلیل اهمیت اقتصاد در مدیریت کشور است.

وی ادامه داد: این که می‌بینید نزدیک به دو دهه است سکاندار انقلاب اسلامی بر اهمیت اقتصاد کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تاکید دارند، به دلیل جایگاه اقتصاد است. اگر اقتصاد کشوری قدرتمند باشد راه برای تحول امکانپذیر می‌شود. حضرت امیر (ع) هم در نامه به مالک اشتر به این موضوع اشاره و بر جمع‌آوری مالیات بر اساس اقتصاد سالم تاکید کردند.

وی با اشاره به قدرت کشور در حوزه زیر ساخت‌های اقتصادی خاطر نشان کرد: زیر ساخت‌های اقتصادی یک بخش و شاخص‌های اقتصادی کلان بحث دیگری است؛ در این حوزه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم. اقتصاد و مدیریت آن محور شعار قرآن است. نظام دانایی نظام مبتنی بر آموزه‌های وحدانی است. روح دین روح معرفت است. یکی از مهمترین شاخص‌ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی از دانش و علم تبیین واقعیت‌های جامعه است.

ابوترابی فرد گفت: من در دورانی که با سه رئیس جمهوری در مجلس ارتباط داشتم می‌دیدم وزیری معرفی شده اما اصلاً با او صحبت نشده است که نظام و رئیس دولت از او چه انتظاراتی دارند و برای این انتظارات نقشه راه واقعی ندارد. گاهی آقای وزیر نمی‌داند در چه شرایطی وضع را به دست گرفته است. هزینه‌های گزاف می‌تراشد. یکی از مشکلات همین هزینه‌هایی بود که نباید خلق می‌شد و در این سال‌ها خلق شد.

وی سپس گفت: اگر امروز را عصر اطلاعات می‌دانید قرآن عصر حضرت یوسف(ع) را عصر اطلاعات می‌داند، می‌گوید حضرت یوسف(ع) با اطلاعات درست نقشه راه را تبیین کرد. امروز این نقشه راه، راه رسیدن به قدرت و گذشتن از همه مشکلات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اندیشه انقلاب اسلامی با داشتن ملت‌های منطقه، دولت‌های شجاع منطقه، با داشتن جبهه مقاومت یک استثنا ست؛ یک قدرت رو به رشد که راه را برای افزایش قدرت اسلام و کاهش ضریب نفوذ آمریکا در منطقه هموار کرده است یک استثنا ست.

ابوترابی با تاکید بر ضرورت توجه به حوزه کشاورزی در جهاد کشاورزی گفت: وزیر محترم جهاد کشاورزی یکی از وزرای فعال است که باید نقشه کشاورزی را برای جامعه کشاورزی تبیین کنند چه محصولی چگونه کشت شود؟ این دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران اولین دانشکده این دانشگاه است. این دانشگاه تراز اول را در علم دارد،باید از آنها استفاده و به دانشگاه تهران و پردیس این دانشگاه توجه شود چون نماد آموزش عالی کشور است.

خطیب جمعه تهران با اشاره به آیاتی از قرآن که به اهمیت نقش تولید می‌پردازد، گفت: هنوز تولید به فرهنگ تبدیل نشده است؛ فرهنگ اسلامی ما باید بر اساس تولید دانش بنیان باشد.

ابوترابی فرد با بیان این که برخی از سیاست‌های اقتصادی کشور باید اصلاح شود، گفت: اصلاح سیاست پولی، نرخ رشد حجم پول، نرخ سود بانکی، بانک مرکزی، اصلاح نظام بودجه ریزی که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که ریشه بسیاری از مشکلات است، اصلاح نظام ارزی، اصلاح سیاست‌های اشتغالزایی از اصولی است که ثمره‌اش فراهم آمدن تولید، مدیریت و کنترل تورم و کاهش نرخ بیکاری است.

وی افزود: دولت و مجلس باید تصمیم بگیرند به هر میزان که در این مقطع سخت ارتباط بودجه با نفت کاهش پیدا کرد، هرگز افزایش پیدا نکند. یعنی اگر فردا تصمیم نظام بر این بود که نفت بیشتری بفروشیم تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی وارد شود. این اتفاق است که کشور را متحول می‌کند. نظام سازی، اصلاح نهادها، نظام مالیاتی، نظام مدیریت، نظام قضاوت، نظام نظارت، نظام تقنین و تنقیح قوانین باید اصلاح شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ