خطیب جمعه تهران: جامعه دو قطبی نمی‌تواند اقتدار خلق کند
 

امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم و خط‌شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد دیروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران، اظهار داشت: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری به دست آورده است.

وی ادامه داد: این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلتان اشک جرعه جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در کام جان و روان انسان می‌ریزد و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

خطیب جمعه تهران در وصف عاشورا افزود: عاشورا منظومه فکری است که هم راه را می‌نمایاند و هم بستر حرکت پرشتاب انسان و جامعه را هموار می‌کند و مخاطب شایسته خود را تربیت می کند و به مقصد می‌رساند.

وی گفت: عاشورا جنگ بین دو اسلام است؛ اسلام یزیدی و اسلام دین‌مدار، اخلاق‌مدار، عزت‌مدار و در یک کلمه اسلام ناب محمدی و انقلابی. مدرسه عاشورا با درس استقامت، ایستادگی و بصیرت، فرهنگ مسلط امروز جوامع بشری را به فرهنگ انقلابی، مقاوم و پیروز تبدیل کرده است.

ابوترابی فرد گفت: با برافراشتن پرچم سرخ عاشورا جنگ تمام عیار اقتصادی غرب نردبان رشد و جهش اقتصادی ایران اسلامی خواهد بود.

وی افزود: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است. این پدیده مولد هر سال با درخششی نو ظهور می‌کند و انوار فروزانش را بر جوامع انسانی می‌تاباند. عاشورا بزرگترین پیروزی تاریخ اسلام است. مورخ و اندیشمند اسکاتلندی می‌نویسد که حسین و یارانش ثابت کردند که تفوق عددی اهمیتی ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است. پیروز صحنه عاشورا حسین بن علی بن ابیطالب است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب جوانان را به آراستگی علمی، اخلاقی و رفتاری برای فراهم آوردن زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کردند، بدون تردید جانمایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است.

وی خاطرنشان کرد که در عاشورا شاخص‌های تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است.

ابوترابی فرد در همین زمینه گفت: عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلام است و ما تفکر عاشورا و اندیشه عاشورا را در بستر خلق و تربیت انسان در تراز دین و جامعه در تراز قرآن و شکل‌گیری نظام دینی مبتنی بر اسلام و وحی می‌دانیم.

وی تاکید کرد: موضوع عاشورا تربیت انسان است و با تربیت انسان، جامعه انسانی ساخته می‌شود و نظام سیاسی با محوریت شخصیتی همچون امام حسین (ع) است.

خطیب جمعه تهران به اظهارات یک مورخ آلمانی در باره قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین به مردم نشان داد که ظلم و ستمگری پایدار نیست. اگر مدرسه عاشورا نبود، یمن نمی‌توانست استقامت و برگ درخشان و زرینی خلق کند. بنای ستم هرچند ظاهراً عظیم و استوار باشد ،در برابر حقیقت ، چون پر کاهی است. آمریکا و استکبار جهانی و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند که نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین است. وی در ادامه گفت: یک نویسنده فرانسوی معاصر می‌گوید که عزاداران می‌دانند که استعمار و استثمار را نباید قبول کرد. سیاهپوشان در عزای امام حسین که عظمت عاشورا را در سوگواری‌ها فریاد کردند، منطق عاشورا را فریاد کردند. این منطق دنیای اسلام را به جبهه پیروز تبدیل کرده است. مسیر خلق قدرت و رسیدن به عزت، مدرسه عاشوراست.

ابوترابی فرد همچنین گفت: مدرسه عاشورا مدرسه اخلاق، معرفت، ایستادگی و عبادت است. جامعه عاشورایی ما باید در تمامی عرصه‌ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ دوم نماز هم با گرامیداشت یاد آیت‌الله طالقانی، اولین خطیب جمعه تهران و با اشاره به ماجرای خودسوزی یکی از علاقه مندان فوتبال گفت: از دستگاه قضایی کشور تشکر می‌کنم که با تکریم خانواده آسیب دیده در این حادثه، فصل جدیدی در حل معضلات اجتماعی گشود . امیدوارم با اتخاذ روش‌های مناسب برای حل چالش‌ها گام برداریم که سید آزادگان در طول اسارت خود با استفاده از این روش ها بسیاری از چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

وی در ادامه گفت: عاشوراییان استحکام رأی و اصالت اندیشه داشتند ، لذا جامعه بشری باید نافذ البصیره باشد. اگر این بصیرت نبود، امروز پیروزی های بزرگ در دستان قدرتمند شما نبود و اگر این بصیرت ارتقا پیدا کند، چالش‌های اقتصادی و مدیریتی رخت خواهد بست.

ابوترابی فرد افزود: حضرت عباس جان خود را در رکاب رهبر فدا کرد؛ اگر نبود عنصر امامت و امت وفادار، امروز جبهه مقاومت اسلامی شکل نمی‌گرفت و این نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی است.

امام جمعه موقت تهران در تبیین منطق عاشورا گفت: منطق عاشورا افرادی مانند زهیر را می‌سازد، لذا نیازمند منطقی هستیم که انسان ساز باشد. جامعه دو قطبی نمی‌تواند اقتدار خلق کند و باید همه در کنار هم و در کنار رهبر صالح، شجاع، بصیر و مقتدر بایستیم.

ابوترابی فرد سپس تاکید کرد: دست آنان که از نظام فاصله دارند را بفشاریم و آنان را به قله نزدیک کنیم؛ مبادا خود را از آنان برتر ببینیم؛ مبادا خود را شاخص ببینیم. در این صورت نمی‌توانیم یک عامل مؤثر در تقریب دل‌ها باشیم.

وی با بیان این که حسینی که عاشورا ساخته است زهیر تربیت می‌کند، گفت: این مکتب دغدغه تربیت انسان را دارد، لذا با منطق حسینی با قول نیکو و کلام آراسته به ادب باید انسان ساز باشیم؛این منطق اباعبدالله الحسین است که حر و زهیر را می‌سازد.

ابوترابی‌فرد تأکید کرد: اگر مقابل باطل فریاد بر نیاوریم، با او محشور می‌شویم؛ لذا مدیران کشور و جوانان باید به این موضوع توجه کنند که حق را باید شناخت و در کنارش ایستاد. خطیب جمعه تهران با بیان این نکته که سخن رهبری در مقاومت مقابل دنیای استکبار نشأت گرفته از فرهنگ عاشوراست گفت: یزید زمان نظام سلطه است، آمریکا صحنه گردان فتنه‌های امروز است. آنان نگران منافع نامشروعی هستند که هر روز آن را از دست می‌دهند، بنابراین متوجه قلب فساد باشید. اباعبدالله حتی یک کلمه از ابن زیاد نمی‌گویند چون مخاطب یزید است.

وی حضرت زینب کبری(ع) را شخصیت بی‌نظیر کربلا خواند و گفت: نباید دغدغه امروز زن‌های ما این باشد که در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟ بانوی حجاب نشین عاشورا مقابل ابن زیاد می‌ایستد و استقامت خلق می‌کند و حضرت زینب محصول مدرسه طهارت است.

ابوترابی فرد در پایان گفت: حضرت زینب در برابر ابن‌زیاد فریادشان بلند است و می‌گویند:«من در کربلا چیزی جز زیبایی ندیدم». تاریخ خواهد دانست که حادثه انقلابی مولد کربلا، منظومه پیروز تاریخ است.

دوقطبی سازی مانع پیشرفت یک جامعه می شود

سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته تهران، دو قطبی‌سازی را مانع پیشرفت یک جامعه دانست و ‌گفت:‌ دوقطبی‌سازی باعث از بین رفتن شایسته سالاری می شود و سکوت اندیشمندان نتیجه دوقطبی سازی در آن جامعه است.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران به تشریح ریشه های شکل گیری واقعه عاشورا پرداخت و اظهارداشت: در عزاداری های امام حسین (ع) باید به جنبه اعتراضی آن و به ریشه های شکل گیری کربلا هم اشاره شود.

وی با شمارش برخی از این ریشه ها، یکی از آنان را شکل گیری جریان نفاق در زمان پیامبر اکرم (ص) دانست و تصریح کرد: شاید می توان گفت یکی از اولین ریشه ها در زمان خود پیامبر‌(ص) بود و جریان نفاقی که در این دوران شکل گرفت و موجب نزول سوره منافقینی شد که هر هفته در نماز جمعه بر خوانده شدنش تاکید می شود.

پناهیان با برکت خواندن وجود اختلاف نظر در جامعه اسلامی، گفت: اما دو قطبی کردن جامعه و ذلیل کردن یک قطب و عزیز کردن قطب دیگر درست نیست؛ این دو قطبی سازی است که سال ها در کشور ما شکل گرفته است.

وی دو قطبی موجود امروز در جامعه را دو قطبی کاذب ذکر کرد و افزود: از رئیس جمهوری بابت سخنان اخیر و صحبت کردن علیه دوقطبی سازی تشکر می کنم.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، ضرر دوقطبی سازی برای جامعه را ایجاد خفقان روانی و دیکتاتوری رسانه ای در جامعه دانست و گفت: این دوقطبی سازی موجب می شود شایسته سالاری از بین برود و هرفرد غیر شایسته ای از هر قطب بالا بیاید حتی بگویند از قطب ما است چاره‌ای نیست.

پناهیان تاکید کرد در جامعه دو قطبی سازی شده نمی توان مسائل را شفاف مطرح کرد و برخی که طرفدار شفافیت هستند، اگر طرف قطب مقابلشان از شفافیت دفاع کنند، علیه شفافیت حرف می زنند. دیکتاتوری رسانه ای معمولا ذیل دو قطبی سازی انجام می شود و حتی شوم تر از برخی دیکتاتوری ها مانند رضاخان قلدر و آل سعود که محبوب استکبار جهانی شدند.

این کارشناس دینی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: انتخابات مجلس از نظر رسانه ملی انتخابات پرتنشی نیست چون مناظره در رسانه مانند ریاست جمهوری شکل نمی گیرد اما انتخابات مجلس یکی از موقعیت هایی است که برخی می خواهند از آن سوء استفاده و آن را دو قطبی کنند. انتخابات در جامعه سالم، انتخاباتی است که نامزدها حرف های خود را بزنند نه با تخریب دیگر کاندیداها رای جمع کنند.

وی افزود: اگر همت بر تخریب نامزد دیگر آن هم به صورت دو قطبی سازی باشد، بسیار بد است، اگر انتخابات این گونه باشد نتیجه سالمی نخواهد داشت، مانند دموکراسی غربی می‌شود که به هرکسی رای دهند صهیونیست ها روی کار هستند.

نسخه مناسب چاپ