خط ارتباطی مردم با اطلاعات
پروفسور میرزاخانی و روز جهانی زنان در ریاضیات

اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان ۲۲ اردیبهشت ماه، سالروز تولد شادروان پروفسور مریم میرزاخانی و اولین دانشمند زن دریافت‌کننده معتبرترین جایزه جهانی ریاضیات (فیلدز) را به عنوان «روز جهانی زنان در ریاضیات» نامگذاری کرده که نماد تلاش و مجاهدت‌های علمی همه زنان ایرانی است که در عرصه‌های علمی در جهان درخشیده‌اند. امیدواریم تمامی دانش‌پژوهان کشورمان با الگوگرفتن از پروفسور میرزاخانی، دانش پایه و بنیادی ریاضیات را هر چه عمیق‌تر فراگیرند و با ترویج آن در جامعه، بر کیفیت زندگی خود و دیگران بیفزایند.

علی اکبر جعفری‌ـ دبیر ریاضی دبیرستان‌ها

کتاب‌هایی که وحدت ملی را نشانه گرفته‌اند

در نمایشگاه بین‌المللی امسال کتاب تهران متأسفانه کتاب‌هایی هم عرضه شد که به وحدت ملی و هویت ایرانیان لطمه می‌زند و زیرکانه و یا تلویحی و غیرمستقیم قومیت‌گرایی و تجزیه‌طلبی را تبلیغ می‌کند. از وزارت ارشاد انتظار می‌رود ضمن برخورد با ناشران کتاب‌هایی که به اصطلاح به مسائل قومیتی دامن می‌زنند و وحدت ملی را نشانه می‌گیرند، در نمایشگاه‌های آینده از عرضه کتاب‌های یاد شده جلوگیری کند.

رضا مهریزی ـ کارشناس ارشد ایران‌شناسی

ابهام در مورد سود سهام شرکت تعاونی فرهنگیان تهران

در سال ۱۳۸۷ که کارمند وزارت آموزش و پرورش بودم، از طریق شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان تهران واقع در میدان شهید فیاض‌بخش ۶۰۰ سهم ۵۰۰ ریالی به ما فروختند و حالا پس از ۱۱ سال که از این شرکت تعاونی درباره سود سهام خود می‌پرسم، پاسخ می‌دهند که ارزش سهام یاد شده تغییری نکرده و حتی یک ریال سود هم به آن تعلق نگرفته است! در شرایطی که در تعاونی یاد شده غرفه‌های متعلق به شرکت‌ها و برندهای معروف فعالند و فروش و سودآوری خوبی هم دارند، چگونه پس از گذشت این‌همه سال حتی یک ریال سود به سهامداران شرکت تعاونی فرهنگیان تعلق نگرفته است و اگر چنین است ادامه فعالیت‌های این شرکت تعاونی چه توجیهی دارد؟

خانم رفیعی ـ‌ کارمند بازنشسته آموزش و پرورش

دریافتی مستمری‌بگیران افزایش یابد

دریافتی اکثریت مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی کفاف هزینه‌های زندگی معمولی آنان را هم نمی‌دهد و در شرایطی که قیمت مایحتاج عمومی رشد جهشی داشته است، افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی مطابق با نرخ واقعی تورم ضرورت دارد.

مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی

شهرداری نام این کوچه را تغییر دهد

در خیابان شهید مصطفی خمینی، روبه‌روی کوچه سید اسماعیل یکم، کوچه‌ای به نام «صمیم حضرت»‌ وجود دارد. از آنجا که این نام متعلق به کسی است که در تاریخ معاصر ایران نام نیکی از خود به جای نگذاشته است، ضرورت دارد شهرداری منطقه نسبت به تغییر نام کوچه مزبور اقدام کند.

پیرهادی

محتکران و گران‌فروشان دشمنان داخلی ملت هستند

به نظر من محتکران، دلالان و گران‌فروشان مایحتاج عمومی، دشمنان داخلی ملت ایران محسوب می‌شوند که متأسفانه در تار و پود جامعه رخنه کرده‌اند و راه را برای تبلیغات دشمنان انقلاب هموار می‌کنند. این افراد متخلف اگر هم جریمه شوند، درآمد آن به خزانه دولت می‌رود و مردم از آن نتیجه‌ای به نفع خود نمی‌بینند. مسئولان با اتخاذ تدابیر لازم و اساسی باید به مقابله با این دشمنان مرئی و نامرئی مردم و کشور بپردازند و ترفندهایشان را ریشه‌کن کنند.

خداشناس ـ خواننده روزنامه اطلاعات

یک تقاضا از مسئولان شهرداری منطقه ۱۲

ما اهالی ناحیه ۳ منطقه ۱۲ شهرداری تهران که در مناطقی مانند خیابان ۱۵ خرداد غربی، وحدت اسلامی، فرهنگ و کوچه اکبرنژاد ساکن هستیم، حدود ۵۰ سال قبل به دلیل ضعف مالی خانه‌هایی را ساختیم که بعدها در بافت فرسوده شهری قرار گرفت. کوچه این خانه‌ها حدود نیم متر از حیاط آن‌ها پایین‌تر بود و به همین دلیل جلوی منازل‌مان پله می‌ساختم تا به آنجا برویم. دلیل‌اش هم این بود که آب باران از حیاط خانه‌ها به سمت کوچه‌ها هدایت شود و مشکلی برای ساکنان به وجود نیاورد. اما از آن به بعد هر بار پیمانکاران شهرداری آسفالت جدیدی بر آسفالت‌های قدیمی کوچه‌ها ریختند و این‌کار را آنقدر ادامه داده‌اند که اکنون سطح کوچه‌ها نیم‌متر از حیاط منازل بالاتر آمده است و در نتیجه به هنگام بارندگی آب وارد خانه‌هامان می‌شود و مشکلاتی ایجاد می‌کند. از شهرداری منطقه تقاضا داریم تمامی آسفالت‌های کهنه و قدیمی را بردارد و کوچه‌ها را همسطح حیاط منازل کند.

احمدی ـ از ساکنان محله قدیمی درخونگاه

تفاوت قیمت لوازم یدکی خودروها در هر شهر و مغازه

این روزها برای خرید لوازم یدکی خودروها به هر شهر و حتی به هر مغازه‌ای می‌رویم، با قیمت‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شویم و علیرغم این تفاوت قیمت‌ها ناچاریم آن‌ها را بخریم. آیا نهاد مسئولی وجود ندارد که بر قیمت لوازم یدکی خودروها نظارت داشته باشد؟

خریدار لوازم یدکی خودرو

اولویت بانک مرکزی مبارزه با پولشویی باشد

بانک مرکزی برای خاتمه دادن به پولشویی در بانک‌ها باید اولویت قائل شود، زیرا با ریشه‌کن ساختن پولشویی تحول چشمگیری در اقتصاد کشور به‌وجود می‌آید.

تلفن به خط ارتباطی

اعلام تخلفات به مردم مشکلی را حل نخواهد کرد

وقتی معاون اول رئیس جمهوری اعلام می‌کند عده‌ای کاغذهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را در جای دیگری خرج کرده‌اند، با این قبیل گفته‌ها آیا می‌خواهند دل مردم را بیشتر بسوزانند و آیا انتظار دارند مردم خودشان دست به کار شوند، متخلفان واردات کاغذ را شناسایی و دستگیر کنند و به سزای اعمال‌شان برسانند؟ مبارزه با متخلفان واردات کاغذ از وظایف دولتمردان و قوه قضائیه است و صرف اعلام این تخلفات به مردم، مشکلی را حل نخواهد کرد.

حسن‌پور ـ‌ تبریز

هزینه درمان بیمه‌شدگان تکمیلی را با تأخیر می‌پردازند

شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ در سنندج هزینه مداوای بیمه‌شدگان تکمیلی را ۲۰ تا ۲۵ روز بعد می‌پردازد و این در حالی است که حق بیمه تکمیلی اول هر ماه از مستمری‌ بازنشستگان کشوری کسر می‌شود و پزشکان هم حق ویزیت خود را نقد دریافت می‌کنند.

بیمه شده تکمیل درمان از سنندج

لزوم اطلاع‌رسانی‌های جهانی در مورد دولت ترامپ

به نظر می‌رسد یکی از دلایلی که به دولت ترامپ جرئت داده است کشورمان را تهدید کند، کم اطلاعی و حتی بی‌اطلاع مردم دنیا از حقانیت ایران و زورگویی‌های آمریکا است، از اینرو چنانچه در این مورد به جهانیان اطلاع‌رسانی و به شورای امنیت علیه آمریکا شکایت شود، افکار عمومی کشورها علیه ترامپ بسیج می‌شود و دولت آمریکا از ادامه تهدیدات‌اش علیه ایران دست برمی‌دارد.

هموطنی از اصفهان

پاسخ مسئولان

پاسخ شهرداری منطقه ۱ درباره ممنوعیت ساخت‌و‌ساز در املاک با کاربری باغ و فضای سبز

با سلام و احترام، پیرو انتشار پیام مردمی در روزنامه اطلاعات مورخه ۱۶ر۲ر۹۸ با عنوان «شهرداری منطقه۱اطمینان حاصل کند» مراتب زیر برای استحضار و انتشار در همان صفحه ایفاد می‌شود:

«ضمن تشکر از دقت نظر شهروند محترم، حسب بررسی به‌عمل آمده ملک مزبور دارای کاربری باغ بوده و تاکنون درخواستی برای هر گونه ساخت و ساز واصل نشده و تغییری در وضعیت ملک مزبور رخ نداده است.

گفتنی است حسب مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، هر گونه ساخت و ساز در املاک با کاربری باغ و عرصه‌های فضای سبز ممنوع است و شهرداری منطقه یک با حساسیت نسبت به هر گونه تغییر وضعیت املاک مزبور دارای کاربری باغ و فضای سبز به صورت مستمر رصد و نظارت می‌کند. لذا از شهروندان محترم درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه تعرض به عرصه‌های سبز سطح منطقه مراتب را به فوریت به سامانه ۱۳۷ گزارش نمایند.»

مجید صالحی فیروزآبادی ـ رئیس روابط عمومی

Email this page

نسخه مناسب چاپ