خط ارتباطی مردم با اطلاعات
مسجد تئاتر شهر با معماری آن همخوانی ندارد

معماری‌های مدرن و به اصطلاح کوبیسم در ساخت مساجد اسلامی و اماکن زیارتی در اکثر موارد جذابیت چندانی ندارد. مسجد مدرن و تهی از طرح‌های اسلیمی که نماد زیبایی و هنر اصیل ایرانی و اسلامی است در تئاتر شهر تهران، هیچ سنخیت و جذابیتی با آن مسجد ندارد و ساخت این مکان مقدس فقط باعث هدر رفت بیت‌المال و تحت‌الشعاع قرار دادن بنای زیبا و قدیمی تئاتر شهر شده است.

از علاقه‌مندان به هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی

مردم در خریدهای ضروری هم مشکل دارند، چه رسد به غیرضروری!

از یادداشت «توبه‌فرمایان»، سردبیر روزنامه اطلاعات تشکر می‌کنم و امیدوارم به نوشتن این مقاله‌های پربار و سازنده ادامه دهند. اما آنجا که نوشته‌اند مردم، البته آن دسته از مردم که تمکن دارند، در شرایط خاص باید بر میل به خریدهای غیرضروری خود غلبه کنند و تقاضای کاذب در بازار ایجاد نکنند، جای سؤال دارد، زیرا در شرایط فعلی اقتصادی اکثریت مردم آن قدر متمکن نیستند که حتی بتوانند خریدهای ضروری خود را به راحتی انجام دهند چه رسد به این که با خریدهای غیرضروری تقاضای کاذب در بازار ایجاد کنند!

خانم شهروند از مازندران

انبارهای بزرگ نفت در منطقه پرتراکم مسکونی!

حدود ۴۵ سال قبل شرکت ملی نفت انبارهای بسیار بزرگ نفت را در اراضی شهران و در حوالی جنت‌آباد که آن زمان منطقه‌ای مسکونی نبود، ساخت که واحدهای اداری‌اش هم در همان محل بود. پس از انقلاب که سازمان زمین شهری در شهران و جنت‌آباد زمین‌هایی را واگذار کرد، ساخت و ساز در این منطقه شدت گرفت، به نحوی که در حال حاضر انبارهای نفت در این منطقه مسکونی قرار گرفته و سوختگیری تانکرهای نفت و بنزین و گازوئیل از انبارها در این محل خطرناک شده و حتی به حوادث خونینی به دلیل شیب زیاد جاده انبارهای نفت انجامیده است. از سوی دیگر شرکت نفت در نزدیکی انبارهایش زمین فوتبال بزرگی دارد که با انتقال انبارهای نفت به محلی امن و مناسب می‌توانند زمین آن را به زمین‌های انبارهای نفت اضافه کنند و مجتمع بزرگ تفریحی و گردشگری در آنجا بسازند که هم خطر انفجار مواد سوختی را از میان می‌برد و هم محلی برای گردش و استراحت شهروندان می‌شود.

شهروندی از منطقه شهران

پرهیز از تجملگرایی در سریال‌های تلویزیونی

در شرایطی که اقشار مرفه و پولدار کشور به اصطلاح جزء ۴ درصدی‌ها هستند، متأسفانه در اکثر سریال‌ها و فیلم‌ها خانه‌های خیلی مجلل و خانواده‌های بسیار مرفه را به تصویر می‌کشند. به نظر تهیه‌کنندگان و مسئولان رسانه‌های تصویری آیا نمایان ساختن فاصله‌های طبقاتی اقشار مردم و به خصوص افرادی که در شهرها و روستاهای بسیار محروم زندگی می‌کنند، باعث سرخوردگی و ناامیدی مردم و به‌خصوص جوانان آرزومند و بلندپرواز آن دیارها نمی‌شود؟ امیدوارم مسئولان صدا و سیما پرهیز از تجملگرایی را در سریال‌ها و برنامه‌های رسانه ملی رعایت کنند.

بیننده سریال‌های تلویزیونی

همبستگی ملی برای مقابله با سودجویان و فرصت‌طلبان اقتصادی

فرهنگ زیبای کمک‌رسانی‌های نقدی، غیرنقدی و انسانی به هموطنان در سیل اخیر، نمادی از اتحاد و همبستگی هموطنان عزیزمان بوده است، اما ای کاش این اتحاد و همبستگی ملی در نخریدن کالاهای نه چندان ضروری از قبیل خودرو و مقابله با دلالان و گرانفروشان هم وجود داشت. متأسفانه به محض انتشار برخی شایعات و اطلاع‌رسانی‌های اشتباه دربارة افزایش قیمت و یا نایاب شدن بعضی از کالاها، عده‌ای به جای تحریم آن‌ها و مقابله با سودجویان، در صدد خرید و احتکار آن کالاها برمی‌آیند. امیدواریم همه به سطحی از آگاهی و دانایی برسند که خود بتوانند با اخلالگران اقتصادی به خوبی مقابله کنند.

محمودی ـ خواننده روزنامه اطلاعات

حذف دلالان برای کاهش قیمت محصولات کشاورزی و دامی

گزارشی در شبکه خبر تلویزیون دربارة پیش خرید گوجه‌سبز به مبلغ کیلویی ۵ هزار تومان توسط دلالان از باغداران را دیدم. متأسفانه افراد سودجو و منفعت‌طلب با خرید ارزان قیمت اندک محصولات کشاورزان و باغداران قبل از برداشت، از فروش محصولات نوبرانه بیشترین سود را می‌برند، کما این‌که گوجه‌سبز ۵ هزار تومانی در ابتدای فصل کیلویی ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هم به فروش رسید! آیا دولت و مأموران تعزیرات حکومتی نمی‌توانند با واسطه‌ها و دلالان محصولات کشاورزی و باغی مقابله کنند؟ چرا باید بیشترین خسارت و آسیب‌های مالی نصیب مصرف‌کنندگان شود؟ مؤثرترین راه برای مقابله با گرانفروشی‌ها و برگشت توازن خرید به اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه، حذف دلالان و واسطه‌ها از خرید و فروش کالاها و به خصوص محصولات کشاورزی و دامی است.

هموطن

گلایه از مناظره مخالفان و موافقان سدسازی

مناظره مخالفان و موافقان سدسازی از شبکه ۱ سیما بدون مدیریت و زمانبندی برای اظهارنظر افراد و در مجموع بدون نتیجه‌گیری‌های مثبت پخش شد. یکی از مخالفان سدسازی می‌گفت که سیل از ضروریات کشور ایران است و باید بیاید این گفته درست است که سیل مانند زلزله و دیگر بلایای طبیعی قابل پیش‌بینی نیست، اما همانگونه که برای مهار زلزله باید ساختمان‌های مقاوم در برابر آن را ساخت، برای پیشگیری از خسارت‌های سیل نیز باید سد ساخته شود. سدسازی جزء تکنولوژی‌های پر اهمیت است که باید به درستی مدیریت شود و برای حقابه سفره‌های زیرزمینی و تالاب‌ها هم مورد بهره‌برداری قرار گیرد. دولت نباید اجازه دهد که سوءاستفاده‌کنندگان از آب پشت سدها فقط برای زمین‌های کشاورزی بالادست بهره ببرند.

محمد بینات ـ گرگان

سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ممنوع‌الخروج شوند

به گفته دادستان کل کشور حدود ۲۵۰۰ نفر متخلفان از دلار ۴۲۰۰ تومانی سوءاستفاده کرده‌اند که به پرونده‌های فقط ۱۵۰ نفر از آنان رسیدگی شده است. جا دارد برای جلوگیری از ضرر و زیان بیت‌المال و بروز بحران‌های اقتصادی در کشور ، تمامی دارندگان ارزهای دولتی در بخش‌های دولتی و خصوصی و اتاق‌های بازرگانی ممنوع‌الخروج شوند. با اجرای این طرح حداقل جلوی فرار اخلالگران بازار ارز و بروز مشکلات اقتصادی در کشور را می‌توان گرفت. تصمیم اشتباه ۲?نرخی شدن دلار از سوی دولت نیز باعث افزایش فاصله‌های طبقاتی و ضعیف‌تر شدن اقشار کم درآمد جامعه شده است.

تلفن به خط ارتباطی

سرشاخه‌های اصلی درختان را بریده‌اند

در بعضی از خیابان‌های تهران مأموران شهرداری به جای هرس اصولی درختان زیبای نارون و توت، متاسفانه تمامی سرشاخه‌های اصلی آن‌ها را که بعضاً حتی ۵۰ ساله هستند، بریده‌اند که می‌طلبد از ادامه این کار خودداری شود.

دیپلمه کشاورزی

شهرداری منطقه ۲ پاسخگو باشد

سال‌ها قبل شهرداری منطقه ۲ در خیابان اشرفی‌اصفهانی، نرسیده به چاردیواری و در حاشیه رودخانه فرحزاد و خیابان رزمندگان، نمازخانه موقتی ساخته بود که از آن استفاده می‌شد، با ساخت مسجد در محلی دیگر، آنجا رفته رفته متروکه و به پاتوق معتادان بدل شد که شهرداری آن بنای فرسوده را تخریب کرد. با این حال ۳ تا ۴ ماه است که ساختمان مخروبه به همان صورت باقی مانده و به حال خود رها شده است که برای حفظ زیبایی منظر شهر و بهداشت محیط باید کاملاً پاکسازی شود، اما شهرداری منطقه به این بهانه که ملک مزبور شخصی است و هزینه پاکسازی‌اش را باید مالک بپردازد، از این کار خودداری می‌کند. شهرداری لطفاً اعلام کند که تکلیف اهالی محل با این بنای مخروبه چه خواهد بود.

از ساکنان خیابان طالقانی

آلوده‌سازی هوای شهر با بنزین ارزان قیمت!

مسئولان ذی‌ربط پاسخ دهند که آیا درست و منطقی است دولت بابت لیتری هزار تومانی بنزین به مالکان خودروهای سواری یارانه بپردازد، اما حدود ۴۰ میلیون ایرانی که فاقد خودرو هستند، یارانه‌ای از دولت نگیرند؟ وقتی بنزینی که هر لیتر لااقل ۴ هزار تومان برای دولت هزینه برمی‌دارد به یک‌‌چهارم قیمت واقعی فروخته می‌شود، آیا نباید انتظار داشت بسیاری از مردم وقت و بی‌وقت از خودروهایشان استفاده کنند و با سوخت ارزان‌قیمت بنزین، بر آلودگی هوای شهرها بیفزایند؟

شهروند تهرانی

Email this page

نسخه مناسب چاپ