خط ششم سراسری انتقال گاز به زودی افتتاح می شود
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: خط ششم سراسری انتقال گاز به زودی با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسن منتظر تربتی گفت: خطوط محور غرب کشور یعنی دو خط لوله انتقال گاز ششم و نهم سراسری بزودی با پنج ایستگاه تقویت فشار گاز با حضور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی می‌رسد که هم سبب پایداری صادرات گاز و هم موجب پایداری تامین گاز داخل کشور می‌شود.

وی افزود: علاوه برافتتاح رسمی خط ششم سراسری تلاش داریم بخشی از خط نهم سراسری که در ادامه خط ششم است و کریدور غرب را پوشش می‌دهد هم به بهره‌برداری برسانیم.

درهمین باره، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره خط لوله انتقال گاز ششم سراسری گفت: اشتغال‌زایی یکی از دستاورد‌های حین اجرای این طرح بوده، زیرا صفر تا صد این طرح با اتکا به توانمندی‌ها و نبوغ متخصصان، مشاوران، پیمانکاران و سازندگان داخلی به ثمر نشسته است. بهرام صلواتی افزود: در زمان اجرای خط ششم سراسری برای بیش از پنج هزار نفر شغل مستقیم ایجاد شده و رونق کسب و کار در صنایع فولاد، شیرسازی، ابزار دقیق و خدمات حمل و نقل و ماشین‌آلات در منطقه غرب کشور را به همراه داشته است.

وی بابیان اینکه سرمایه گذاری برای احداث این خط لوله به روش BOTبوده است، افزود: پنج ایستگاه تقویت فشار گاز روی خط ششم در محدوده شهرستان‌های دیلم، بیدبلند، اهواز،حسینیه و کوهدشت احداث شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بابیان اینکه خط لوله انتقال گاز ششم از بستر رود‌ها و کوه‌های بزرگ با سختی عبور کرده و در مسیر پیشرفت خود با موانع فراوانی روبه‌رو شده است، افزود: عبور دادن خط لوله از بستر رودخانه کار بسیار دشواری بود و باتوجه به اینکه خطوط لوله گاز زمانی که خط به رودخانه می‌رسد حق عبور از آب شیرین را ندارد، برای نخستین بار در کشور با احداث پل روگذر این خط از رود کارون عبور کرد.

خط لوله انتقال گاز ششم سراسری بیش از ۱۲۰۰ کیلومتراست که گاز پارس جنوبی را با عبور از استان‌های بوشهر، خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه به شهر دهگلان در استان کردستان منتقل می‌کند. این خط لوله به قطر ۵۶ اینچ روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را از جنوب به شمال غرب کشور منتقل می‌کند.

این خط لوله علاوه بر پایداری تامین گاز استان‌های سردسیر کشور، اهداف صادراتی را هم دنبال می‌کند و نقش مهمی در تبادلات انرژی با کشور‌های منطقه به ویژه عراق خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ