خلق نخستین ارز رمزپایه در ایران با پشتوانه طلا
نخستین ارز رمزپایه در ایران با موافقت بانک مرکزی توسط کنسرسیومی از شرکت‌های بخش ‌خصوصی در حوزه آی‌تی با پشتوانه طلا خلق شد.

شهاب جوانمردی نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیروز با اعلام این خبر گفت: این رمزارز کارکرد و اهداف متفاوتی در مقایسه با سایر رمزارزهای خارجی دارد.

وی با اشاره به اطلاعیه اخیر بانک مرکزی در رابطه با ممنوعیت مبادله ارزهای رمزنگاری‌شده در کشور، گفت: مسئولان بانک مرکزی قدری شتابزده عمل کردند و باید تا هفته آینده و رونمایی از آیین‌نامه دولت درباره فعالیت اقتصادی ارزهای رمزینه منتظر می‌ماندند.

به گفته جوانمردی، در خلاء قانونی مربوط به ارزهای رمزینه در کشور دولت عملاً از منافع این حوزه به دور مانده است در حالی که با تدوین قوانین این صنعت، چارچوب کسب‌وکار ارزهای رمزینه در کشور شفاف خواهد شد.

وی در توضیح کارکردهای ارز رمزپایه خلق شده از سوی بخش‌خصوصی گفت: این ارز رمزنگاری‌شده با هدف کمک به استفاده بهینه از منابع فریز شده بانک‌ها خلق شده‌است و به عنوان نمونه از آن می‌توان برای تبدیل املاک به وثایق مورد نیاز بنگاه‌ها بهره برد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق ایران گفت: ارز رمزنگاری‌شده پیمان در تابستان امسال به صورت تجاری عرضه خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ