درخشش موج نوین مجسمه‌سازی ایران در ونیز
درهم آمیخته شدن صنعت، تکنولوژی و هنر در دو مجسمه بسیار بزرگ از مجسمه‌ساز ایرانی در بینال ونیز، اروپایی‌ها را از موج نوین مجسمه‌سازی در ایران حیرت‌زده کرد.

به گزارش ایلنا، درهم آمیخته شدن صنعت، تکنولوژی و هنر سبب شده دو مجسمه بسیار بزرگ و خوش‌تراش مسعود اخوان جم در بینال ونیز نگاه‌های بسیاری از هنرمندان و هنردوستان اروپایی را به خود جلب کند. ابعاد خیره‌کننده و متریال خاص این دو مجسمه که آلیاژی ضد زنگ است، دو برابر فولاد استحکام دارد و یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین آلیاژهای عصر جدید به شمار می‌رود و البته برش تمیز و تراش هنرمندانه که ماده را به خوبی در خدمت معنایی اجتماعی و اساطیری ایرانی درآورده، سبب شده مخاطبان بینال ونیز از ورود مجسمه‌سازی ایران به عرصه‌های نو سخن به میان آورند. عرصه‌هایی که علاوه بر معنا آفرینی، حائز بیان معاصر و تکنولوژی روز دنیا هم هست.این دومین دوره پیاپی است که مسعود اخوان جم با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بینال ونیز حضور دارد. بنیادی که به تازگی به ECC تغییر نام داده و زیر لوگوی European cultural centre Italy فعالیت‌های فرهنگی هنری می‌کند.

دو مجسمه اخوان جم، “معضل انسان” و “دگرگونی” نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری بر اساس اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱مه ۲۰۱۹به نمایش درآمده‌اند.

بنیاد ECC یک سازمان غیر انتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام کرده با هدف افزایش آگاهی درباره تم‌های فلسفی در هنر معاصر، به ویژه زمان ، فضا و وجود این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین‌الملل گردهم آورده است.

مجسمه معضل انسان در ابعاد حیرت انگیز ۴۰۰در ۲۴۶سانتی متر با وزن ۸۰۰کیلوگرم به شکل تندیس چهره یک انسان با یک جفت بال است، یک بال فرشته به زیبایی پر و دیگر شبیه به خفاش . اخوان جم می‌گوید: من می‌خواستم مخاطب را بر سر دوراهی قرار دهم، دو مسیری که به طور روزانه با آن مواجهیم، نشان گذاری خوب و بد، این راه‌های تعیین کننده است که ما و دنیا را می‌سازد.

اما مجسمه دگرگونی با ابعاد ۲۰۷در ۸۰سانتیمتر، گویی در نقش یک یادآور عمل می‌کند که موثرترین راه برای ایجاد توسعه و بهبود اقتصادی و اجتماعی و البته همکاری با یکدیگر است. اظهار نظر اخوان جم در مورد این موضوع به شکل یک تندیس با نماد سه گانه متشکل از گاونر، فیل و گوزن ، با هم پوشانی نقاط قوت هر یک از این نماد‌هاست که از آثار اسطوره‌ای هخامنشیان و ایران باستان الهام گرفته شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ