دستورالعمل آمادگی مواجهه با خطرات طبیعی به استانداران ابلاغ شد
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از ابلاغ دستورالعمل اقدامات آمادگی و پیشگیری در مواجهه با مخاطرات طبیعی فصول پاییز و زمستان به استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های سراسر کشور خبر داد.

اسماعیل نجار به ایرنا گفت: با نزدیک شدن به فصول پاییز و زمستان و به تبع آن تغییرات محسوس آب و هوایی، وقوع خطرات طبیعی از جمله بارش‌های سیل آسا، برف و کولاک اجتناب ناپذیر است و نکات ایمنی به استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران استانهای سراسر کشور ابلاغ شده است .

وی افزود: در این دستورالعمل تاکید شده که استانداران و فرمانداران به عنوان رئیس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات مقابله تعیین و مسئولیت عواقب هرگونه خسارات ناشی از وقوع مخاطرات طبیعی به عهده آنان است و باید اقدامات احتیاطی(آمادگی) و پیشگیرانه از سوی آنان و عوامل تحت امرشان، در اولویت امور قرار گیرد.

نجار با بیان اینکه پایش به موقع مخاطرات جوی و اعلام هشدارهای لازم به بخش‌ها از طریق رسانه‌های محلی و شناسایی مناطق پر ریسک از وظایف استانداری‌ها و مدیریت بحران استان‌های سراسر کشور است، گفت: بر اساس دستور‌العمل ‌آمادگی، پل‌های کم ارتفاع با استفاده از دیده‌بان‌های محلی باید به صورت دوره ای رصد و بازبینی شوند تا از مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب به سمت مناطق جمعیتی جلوگیری شود. به کار بستن تمهیدات لازم برای تامین انرژی، از جمله ذخیره سوخت مورد نیاز، به ویژه در نیروگاه‌ها، نانوایی‌ها، مراکز درمانی و خدماتی هم از محورهای مهم این دستور العمل است.

بر اساس این دستورالعمل، دستگاه‌های خدماتی و امدادی از جمله شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و هلال احمر باید برای دپوی اقلام و تجهیز مراکز ویژه، پیش بینی داشته باشند و مکانهای مناسبی را برای خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان ‌تجهیز کنند. همچنین پیش‌بینی استقرار نیروهای امدادی، نظامی‌و انتظامی‌استان در مناطق با ریسک بالا و تجمیع و استقرار ماشین‌آلات و تجهیزات تخصصی از وظایف استانداری‌ها است.

به گفته نجار در این دستور‌العمل بر پاکسازی و لایروبی انهار و قنوات در مناطق مسکونی با کمک مردم و بخش خصوصی، هرس ضربتی سرشاخه‌های مشرف به سیم‌های برق، افزایش دیواره رودخانه‌ها، جلوگیری از ساخت‌و‌ساز در حریم و بستر رودخانه‌ها و برخورد قانونی با متجاوزین به حریم و بستر رودخانه‌ها تاکید شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: مدیریت بحران تنها بر عهده سازمان بحران نیست بلکه از کف جامعه تا سطوح بالای مدیریت را در‌بر‌می‌گیرد و مردم در مدیریت بحران اساس کار محسوب می‌شوند.

نسخه مناسب چاپ