دستیابی کشور به خودکفایی در ساخت تجهیزات صنعت نفت
 

مدیر عامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) گفت: هم اکنون تمامی تجهیزات مورد نیاز صنایع بالادستی نفت در داخل تولید می‌شود.
غلامرضا منوچهری در حاشیه مراسم امضا قرارداد تامین تجهیزات مورد نیاز برای توسعه میادین نفتی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: هر چند هم اکنون مشکلی برای برداشت از میادین نفتی نداریم و نیاز‌های داخلی و صادراتی در حال تامین شدن است، اما اجرای طرح اضافه برداشت از میادین نفتی نشانه حفاظت از حقوق ملت ایران آن هم در میادین مشترک است. وی با تاکید بر اینکه با وجود تحریم‌ها ایران برنامه‌های توسعه‌ای خود را در صنعت نفت همچنان ادامه می‌دهد، گفت: این طرح‌ها علاوه بر دستاورد‌های اقتصادی، باعث تحرک بخشی به شرکت‌های داخلی و ایجاد اشتغال خواهد شد.
مدیر عامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت با بیان اینکه پیش از این تصور بر این بود که طرح‌های بالادستی نفت چه از نظر تامین برنامه و چه از نظر تامین تجهیزات، وابسته به مشارکت شرکت‌های خارجی است، افزود: اما اکنون با حمایت‌های وزارت نفت، شرکت‌های داخلی وارد این عرصه‌ها شده اند و پروژه‌های ازدیاد برداشت از میادین نفتی با مشارکت شرکت‌ها و سازندگان متعدد داخلی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه برخی از تجهیزات مورد استفاده در این طرح‌ها برای نخستین بار است که در ایران ساخته می‌شود، گفت: در صورت ادامه یافتن این روند، می‌توانیم از این پس همه تجهیزات مورد نیاز صنایع بالادستی نفت را خودمان در داخل تولید کنیم.
منوچهری با بیان اینکه صنعتگران و شرکت‌های پیمانکاری ما نشان داده‌اند در شرایط سخت می‌توانند به توسعه دست یابند، تصریح کرد: غربی‌ها تصورش را هم نمی‌کردند که ما در شرایط تحریم این فعالیت‌ها را پیش ببریم و تسلیم نشویم، اما هنوز حلقه‌های مفقوده زیادی داریم که متخصصان مان در حال فعالیت هستند و آنچه پایداری جمهوری اسلامی ایران را رقم می‌زند، همین قابلیت‌هاست. هم‌اکنون دانش مهندسی و انگیزه بالایی در کشور داریم. به‌عنوان نمونه در ساخت الفین‌ها به فناوری جدید رسیده‌ایم و طرح‌های الفین جدید بدون دانش فنی خارجی انجام می‌شود.
وی اجرای ۳۲ پروژه نگهداشت و اضافه برداشت نفت با استفاده از منابع داخلی و همچنین استفاده از سازندگان داخلی را باعث رشد صنعت کشور دانست و افزود: اجرای این طرح‌ها ایجاد اشتغال می‌کند و همه زنجیره‌های اقتصاد داخلی را فعال خواهد کرد.
این گزارش می افزاید: قرارداد تأمین تجهیزات مورد نیاز برای توسعه دو میدان نفتی با یک شرکت داخلی امضا شد.
براساس این قرارداد که بین شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و یک شرکت داخلی امضا شد، بخشی از تجهیزات مورد نیاز برای توسعه میادین نفتی منصوری و رامشیر در مناطق نفت خیز جنوب با اتکا به توان داخلی تأمین خواهد شد.
معاون شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی هم در حاشیه این مراسم با اشاره به این که این قرارداد بخشی از زیرمجموعه طرح نگهداشت و ازدیاد برداشت نفت است، گفت: این یک طرح ۲ر۶ میلیارد دلاری است که نزدیک به ۴۰ درصدش مربوط به تأمین تجهیزات و کالاهاست که حدود ۵ر۲ میلیارد دلار می‌شود.
رضا دهقان افزود: پیش بینی می‌کنیم از این ۵ر۲ میلیارد دلار ۸۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز این طرح از داخل تأمین شود که رقم آن چیزی حدود ۲ میلیارد دلار می‌شود.
وی با تاکید بر این که طی دو سه سال آینده ۲ میلیارد دلار تجهیزات از شرکت‌های سازنده داخلی خریداری خواهد شد، گفت: امیدواریم با اجرای این سیاست نقش مهمی در فعال سازی پیمانکاران و شرکت‌های داخلی ایفا کنیم.
معاون شرکت ملی نفت ایران با بیان این که در طرح نگهداشت و ازدیاد برداشت نفت ۳۲ طرح تعریف شده است، افزود: از این ۳۲ طرح قرارداد ۱۰ پروژه امضا شده و در راستای اجرای این طرح‌ها و تأمین تجهیزات مورد نیاز این طرح‌ها قرارداد‌های متعددی با شرکت‌های داخلی امضا شده و این روند همچنان ادامه دارد.
دهقان افزود: حدود ۲۵ پیمانکار در این طرح‌ها مشغول به کار شده اند که هر پیمانکار اصلی در حدود ۲۰ تا ۳۰ سازنده داخلی را فعال خواهد کرد. در این قراردادها چند بخش جدی برای ساخت داخل گنجانده شده است، از جمله اینکه برای ۸۴قلم کالای خارجی که امکان ساخت داخل را داشتند، ممنوعیت واردات گذاشتیم و ۱۵قلم کالای پرمصرف در این پروژه‌ها را شناسایی کردیم و به این ترتیب حدود ۴۰درصد از ۲ر۶ میلیارد دلار به تامین کالا در داخل اختصاص می‌یابد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ