دستیابی پتروشیمی شازند به دانش تعمیر قطعات توربین کمپرسورهای زیمنس
اراک ـ خبرنگار اطلاعات: اورهال شرکت پتروشیمی شازند با کسب صدها دستاورد مهم از جمله دستیابی به دانش تعمیر قطعات توربین کمپرسورهای زیمنس با موفقیت به اتمام رسید.

مدیرعامل پتروشیمی شازند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملیات اورهال در سطح گسترده در ۲۳ واحد (۱۷+۶ یوتیلیتی) این مجموعه و در عمق بسیار گسترده‌ای توسط متخصصان داخلی انجام شده است افزود: این مهم یک رکورد در داخل کشور است و این دانش فنی می‌تواند به واحدهای دیگر پتروشیمی در سراسر کشور منتقل شود.

ابراهیم ولدخانی با بیان اینکه هدف شرکت‌های آلمانی عدم انتقال دانش فنی بود، افزود: برای اولین بار در کشور، توربین و کمپرسورهای واحد الفین توسط متخصصان داخلی و تأمین بخشی از قطعات و دانش فنی این دستگاه‌ها در داخل کشور و بدون حضور هیچ کارشناس خارجی و بدون استفاده از قطعات خارجی میسر شد.وی با بیان اینکه با توجه به افزایش نرخ ارز، با استفاده از توان داخلی حداقل ۷۰ درصد صرفه‌جویی ارزی در این زمینه به همراه داشته است، اظهار داشت: استفاده از نیروهای بومی و تأمین مایحتاج آنها در استان مرکزی و تولید ثروت برای استان هم به همراه داشته است چرا که حمل‌ونقل، تأمین غذا و سایر مایحتاج نیروهای شرکت از استان انجام شده است.

او با اشاره به اینکه با اورهال به ظرفیت کامل که یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول در سال است خواهیم رسید گفت: همچنین با توجه به بازارهایی که در اقصی نقاط جهان از جمله آسیای میانه، اروپا و آمریکای لاتین در نظر گرفته شده مشکل صادرات نخواهیم داشت و هر مقدار بازار داخلی اجازه دهد، صادرات خواهیم داشت.

ولدخانی درباره دستاوردها و نوآوری‌های بی‌سابقه شرکت پتروشیمی شازند در اورهال مرداد ۹۸ گفت: توربین این شرکت به مدت ۱۲ سال و برخی قطعات از ابتدای فعالیت این شرکت تعمیر و تجهیز نشده بود که انجام اقدامات لازم در اورهال امسال نیازمند یک خوداتکایی بود و با توجه به این‌که این ظرفیت در پرسنل و نیروهای شرکت وجود داشت، این مهم انجام شد.

مدیرعامل پتروشیمی شازند اضافه کرد: تیپ فلر در داخل مجموعه در ارتفاع ۱۰۵ متر به وزن ۲۴ تن توسط نیروهای داخلی در شرکت ساخته و نصب شده است که وظیفه سوزاندن گازهای اضافی واحدهای مختلف را انجام می‌دهد.

وی تعویض مبدل‌های ۴۰۰ و ۴۰۱ بعد از ۹ سال را از دیگر اقدامات انجام شده در اورهال اعلام کرد و افزود: واحدهای پایین‌دستی چند روز دیرتر از واحدهای دیگر به سرویس رفتند و حتی برخی واحدها در زمان اورهال با استفاده از هیدروژن تأمین شده، تولید داشتند، البته خطی از پالایشگاه شازند دریافت شده که هیدروژن آن خریداری می‌شود و اگر روزی الفین دچار مشکل شود با این هیدروژن می‌توان واحدهای پایین‌دستی را در سرویس نگهداری کرد که این اقدام در عمر پتروشیمی شازند بی‌سابقه بوده است.

نسخه مناسب چاپ