دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در ساخت مسکن
 

وزیر راه و شهرسازی از سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در برنامه های ساخت مسکن در ایران دعوت کرد و گفت:براساس قوانین این فرصت وجود دارد تا خارجی ها برای ساخت مسکن در ایران سرمایه گذاری کنند تا برنامه تولید مسکن در ایران شتاب گیرد.
محمد اسلامی که در حاشیه جلسه هیات دولت با خبرنگاران سخن می گفت، در پاسخ به این سوال که آیا در ساخت خانه های جدید (طرح اقدام ملی) از پیمانکار خارجی استفاده می شود، گفت: این شایعه صحت ندارد و پیمانکار به اندازه کافی در کشور وجود دارد.وی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را به عنوان سرمایه پذیر می پذیرد و هرکشوری که بخواهد در حوزه مسکن در ایران سرمایه گذاری کند، ما از آنها استقبال می‌‌کنیم و براساس قوانین این فرصت وجود دارد تا خارجی ها در ساخت مسکن ایران سرمایه گذاری کنند.
وزیر راه وشهرسازی اضافه کرد: فرصت گسترده‌ای برای تولید مسکن وجود دارد و مردم از دولت انتظار دارند جریان تولید مسکن شتاب بگیرد به همین دلیل از هر فرصتی برای تولید بیشتر حمایت می شود.
اسلامی پیرامون تحریم‌های آمریکا که چه آسیبی به حوزه راه و مسکن وارد ساخته است، گفت: سیاست استکبار وآمریکا تحریم برای تسلیم است و مردم ایران چنانچه قرار بود تسلیم شوند در زمان حکومت‌های دست نشانده که شانس بیشتری به حضور آمریکایی‌ها داده بودند، تسلیم می‌شدند.
وی گفت: اراده مردم برای تغییر سرنوشت به این دلیل بود که از سلطه امریکا می خواستند خارج شوند و فشارها برای این است که مردم تسلیم شوند، اما استقلالی که امروز برای تصمیم گیری داریم، برخواسته از اراده ملت است.
به گفته اسلامی، امروز کشورهایی که در دامن آمریکا جای گرفته اند، اجازه ندارند پول نفت خود را هزینه کنند و این یک حرف سیاسی نیست، بلکه یک حقیقت است و بسیاری از کشورها امروز اجازه ندارند درآمد منابع خود را بدون اعمال نظر امریکا هزینه کنند.
وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب بسیاری از حوزه‌ها در تحریم قرار داشته است، اضافه کرد: هم قدرت فناوری و هم توان صنعتی و هم قدرت بهره‌برداری و مدیریت ایران رشد فزاینده داشته است و ما در سالی که عنوان اقتصاد مقاومتی را دارد هم در حوزه عمران، در حوزه ساختمان چه در بخش زیرساخت‌های حمل ونقل و چه در بخش سامانه‌های مسکن برنامه‌های مفصلی را داریم که درحال اجرا است و این برنامه‌ها منجر به دوام بیشتر حوزه حمل و نقل خواهد شد.
وزیر راه وشهرسازی پیرامون شاخص‌های خود‌اتکایی در بخش حمل ونقل گفت: نکته فعلی خودکفایی درساخت لکوموتیو است؛ لکوموتیوها زمین‌گیر شده بودند به دلیل اینکه با قطعات یدکی هم امکان به کارگیری آنها نبود و فشار زیادی بر صنعت ریلی وارد آمد، اما امروز پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه وجود دارد.
وی ضمن توضیح اینکه امروز در صنعت دو دسته اقلام وجود دارد؛ یکی استاندارد که تولید انبوه می شود و می‌توان آن را تامین کرد و از همه جا قابل خریداری است و کسی نمی‌تواند آن را تحریم کند، اما در بخش سایر اقلام که وابستگی فناوری و برند دارد به استقلال رسیده ایم.
تامین ۷۰ درصدی مبلغ اجاره‌بهای مسکن
وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در جمع خبرنگاران گفت: اکنون رقم نهایی صندوق حمایت از مستاجران در حال بررسی است و به نظر می‌رسد که تا ۷۰ درصد از مبلغ نهایی اجاره‌بهای مسکن از طریق این صندوق تامین شود؛ البته این موضوع همچنان تصویب نشده است.
دکتر فرهاد دژپسند به صندوق حمایت از مستاجران اشاره و بیان کرد: این بحث در فصل جابجایی مستاجران در اولویت قرار گرفت و از آنجا که مستاجران هم اکنون فشاری مضاعف را تحمل می‌کنند، به دنبال این بودیم تا رابطه بین رهن و اجاره را به نفع مستاجران ساماندهی کنیم.
وی با اشاره به طرح تاسیس صندوق حمایت از مستاجران و پیشنهاد آن به رئیس جمهوری بیان کرد: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته وجوهی در این صندوق قرار می‌گیرد که از طریق آن به مستاجر وام داده می‌شود؛ این وام با نرخی متمایز که در حال متعادل سازی است باید تسویه شود تا فشاری به مستاجران وارد نشود.وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا اشاره کرد و افزود: تحریم های اعمال شده بیانگر این است که آمریکایی‌ها به طور کامل متوجه شده‌اند در روش های به کار گرفته شده در برابر ایران موفق نبوده‌اند؛ به همین دلیل متوسل به روش های غلط و خارج از عرف بین المللی شده‌اند.
وی با بیان اینکه ستاد مبارزه با تحریم به طور مرتب در وزارت اقتصاد برگزار می‌شود، گفت: ما همه راه‌های لازم برای مقابله با تحریم و جلوگیری از تحقق آثار منفی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند را پیش‌بینی کرده‌ایم؛ یک اهتمام جدی در کشور وجود دارد و می‌توان امیدوار بود که این مرحله را با سربلندی طی کنیم.
دژپسند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت اقتصاد چه تمهیداتی را برای جلوگیری از متواری شدن برخی از صرافان در نظر گرفته است، گفت: نظارت بر کار صرافی‌ها بر عهده بانک مرکزی است؛ در این زمینه پیگیری‌های لازم از سوی رئیس بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.
وی به آخرین وضع طرح بخشودگی جرایم وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی اشاره و بیان کرد: به واسطه ایرادهای مالی که این طرح دارد، مراحل تصویب آن هنوز طی نشده و ابلاغ نهایی از سوی مجلس انجام نشده است.وزیر اقتصاد در مورد اتهام‌هایی که علیه سازمان خصوصی سازی مطرح شده، اشاره کرد و گفت: به حاشیه ها توجه نشود، اتهام باید در محاکم قضایی مورد بحث قرار گیرد. سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه پاسخ داده و اعلام کرده که تخلفی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به دریافت مالیات از خریداران سکه گفت: آنچه که مسلم است به موجب قانون هر نوع فعالیتی که صورت گیرد و از درآمد لازم برخوردار باشد و آن درآمد از حد معافیت بیشتر باشد، مشمول مالیات خواهد شد.
وزیر نفت: در مقابل این حاشیه سازی ها جا نمی زنم
وزیر نفت هم در واکنش به حاشیه سازی های اخیر گفت: مقاومت می کنم و در مقابل این حاشیه‌سازی ها جا نمی زنم.
بیژن زنگنه در پاسخ به این سوال که به تازگی حاشیه های زیادی را علیه شما ایجاده کرده اند. فکر می کنید تا چه زمانی این حاشیه سازی ها ادامه داشته باشد،؟ گفت: همان طور که گفته ام اگر این دوستان، وقت ما را نگیرند و بگذارند که کار کنیم، بر دشمنان غلبه می کنیم.
وی درباره ادعای هندی ها مبنی بر جایگزینی نفت ایران با نفت وارداتی از آمریکا گفت: باید ببینیم که چه می شود.
کمبود تولید ۸۰۰۰ مگاوات برق در امسال
وزیر نیرو هم در حاشیه هیات دولت به خبرنگاران گفت: امسال حدود ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید خواهیم داشت که نیمی از آن به خاطر کم بارشی خواهد بود اما با شرایط بارندگی سال این کمبود جبران شده و مخازن سدهای چند منظوره که تولید انرژی می‌کنند به اندازه کافی آب دارند.
رضا اردکانیان اضافه کرد: نیمی از این کمبود به خاطر کم بارشی خواهد بود اما با بارندگی سال قبل به لطف خدا این کمبود جبران شده و مخازن سدهای چند منظوره که تولید انرژی می‌کنند به اندازه کافی آب دارند.
وی افزود: ما برای تولید و مدیریت مصرف ۴۰۰۰ مگاوات دیگر باید برنامه‌ریزی می کردیم که انجام شده یعنی هم تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها تا ابتدای فصل گرم به مدار آمده و هم برنامه‌های مدیریت مصرف وزارتخانه شروع شده است.
وزیر نیرو در مورد چگونگی مدیریت مصرف گفت: اجرای تغییر ساعت ادارات جزیی از همین برنامه بوده که توانستیم ۳ هزار مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم و این کار را از خود مجموعه دولت آغاز کردیم.
وی ادامه داد: پارسال از ۵۷ هزار مگاوات اوج بار، مقدار ۲۳ هزار مگاوات آن مربوط به دستگاه‌های سرمایشی بود و از آن ۲۳ هزار مگاوات هم ۴۰۰۰ مگاوات مصرف سازمان های دولتی و عمومی را شامل می شد. اردکانیان گفت: با توجه به اینکه امسال افزایش دما نسبت به سال ۹۷ زودتر شروع شده و هم نسبتاً فراگیرتر است امیدواریم که این برنامه نتیجه خوبی داشته باشد.
وی با بیان اینکه هر گاه یک درجه افزایش گرما در سطح کشور داشته باشیم، حدود ۱۳۹۰ مگاوات اوج مصرف ما بیشتر خواهد بود، ضمن درخواست از بخش‌های مختلف خانگی، اداری و خدماتی برای رعایت مصرف انرژی تاکید کرد: با همکاری و هماهنگی دستگاه ها و سازمان های دیگر امیدوار هستیم که بتوانیم تابستان امسال را به خوبی مدیریت کنیم تا بدون مشکل و توام با آسایش این تابستان سپری شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه امسال سدهای کشور وضع خوبی دارند، ادامه داد: پارسال حدود ۳۴۰ شهر ما دچار تنش آبی بود اما امسال قطعا این شرایط بهتر است و همان طور که در خبرها گفته شده با توجه به وضعیتی که مخزن سد زاینده رود دارد و با برنامه‌ریزی هایی که انجام دادیم این امکان فراهم شد که برای اولین بار در ۱۱ سال گذشته بتوانیم در کشت تابستانه هم رهاسازی آب داشته باشیم.
وی با اشاره به مصوبه اخیر دولت مبنی بر استمرار رهاسازی آب در زاینده رود گفت: بنا شد رهاسازی به یک شرط ادامه داشته باشد و آن شرط این است که در پایان تابستان حدود ۴۵۰ میلیون متر مکعب برای کشت پاییزه ذخیره آبی داشته باشیم.
اردکانیان در پاسخ به این سوال که افزایش تعرفه‌ها نتوانست آنطور که باید موجب کاهش مصرف شود، بیان کرد: ما برای مدیریت مصرف فقط روی افزایش تعرفه ها حساب نمی‌کنیم. افزایش تعرفه راهکاری است در کنار مجموعه راهکارهای دیگر برای کاهش مصرف انرژی.
وی با بیان اینکه ما نمی خواهیم هیچ جا به ویژه در مناطق گرمسیر با اختلال روبرو بشویم، گفت: کار دیگری که امسال انجام دادیم این است که مشخص کردیم اوج بار هر استان در سال ۹۷ چقدر بوده و امسال با یک افزایش قابل قبول چقدر می توانند اوج بار داشته باشند و از استانداران خواستیم موضوع را مدیریت و اعلام کنند.
تائید عملکرد دولت در مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره افزایش حقوق کارکنان دولت گفت: هیات تطبیق مصوبات آنچه دولت به عنوان آیین نامه مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت را ارائه کرد، مورد تصویب قرار داد؛ علاوه بر آن دیوان محاسبات و دستگاه های نظارتی هم تایید کردند آنچه اجرا می‌شود، همان مصوبه مجلس است.
دکتر محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: پیش از این هم توضیح دادم که چگونگی افزایش حقوق کارمندان دولت در بند «ی» تبصره ۱۲ بودجه کاملاً صراحت دارد و آنچه مجلس تصویب کرد این است که ۴۰۰ هزار تومان به همه کارکنان دولت ابتدا پرداخت شود و هر رقمی که باقی می ماند تا ۱۰ درصد باز هم اضافه شود.
وی با تاکید براینکه در این حکم عبارتی که این افزایش پلکانی، صعودی، سقوطی و افزایشی و از این موارد باشد، وجود ندارد، گفت: در ذهن کارکنان دولت شبهه القا نکنیم. زیرا در بین کارکنان احساسی تزریق شد که گویا باید به صورت بهتری توزیع می شد اما به جهت عملکرد دولت، خلاف مصوبه عمل نشده است؛ اگر مشکلی هم باشد عین آن مصوبه مجلس شورای اسلامی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: به جای اینکه افراد نظرات شخصی خود را به عنوان نظر مجلس شورای اسلامی و قوای دیگر که کار نظارتی می کنند به جامعه منتقل کنند، این را همه مطلع باشند این ایراد بر آنچه صورت گرفته آیا نحوه اجرا از سوی دولت است یا ماهیت و متن مصوبه است.
وی افزود: آنچه مجلس شورای اسلامی تصویب کرد، بر اساس تایید دستگاه های نظارتی، دولت به درستی عمل کرد. اما اگر آنچه درست عمل شده باعث رضایت نیست و باید کار دیگری صورت گیرد چنانچه مجلس شورای اسلامی به جمع بندی برسد آن را اجرا می‌کنیم.
نوبخت گفت: اینکه گفته می شود منظور نمایندگان این بوده که به حقوق‌های پایین بیشتر پرداخت شود یا برعکس به حقوق‌های بالا کمتر افزایش یابد، در هیچ کجای مصوبه نوشته نشده است.
صادرات نفت در حال افزایش است
رئیس کل بانک مرکزی ایران هم در جمع خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران در قله مقاومت تحریم‌های آمریکا را پشت سرگذاشته و باوجود ادعای این کشور مبنی بر صفر شدن فروش نفت، روند صادرات نفت در حال افزایش است.
عبدالناصر همتی درباره تحریم های جدید آمریکا علیه نهاد رهبری، اظهار داشت: آمریکایی‌ها هر کاری که برای تحریم قادر به انجام بودند، اجرا کردند.
وی اضافه کرد: وضع بازار ارز نشانه مهمی است که مردم برای تحریم‌ها اهمیتی قائل نیستند؛ امروز التهابی در بازار ارز وجود ندارد و مردم آگاهی یافته‌اند که دشمنان هرکاری که می توانسته اند انجام داده و تحریم ها بیشتر از این فایده ای ندارد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در آستانه اجرای سازوکار مالی اینستکس هستیم، گفت: مدتی است که این موضوع را از طرف اروپایی می شنویم .جلسه‌هایی برای اجرای اینستکس مبادله شده است اما تاکید داریم که باید در این سازوکار منابع مالی جابجا شود.
همتی با بیان اینکه ما به اروپا صادراتی نداریم، پس نمی توانیم وارداتی داشته باشیم، اضافه کرد: یک راه حل این است که از ما نفت بخرند که گفتند در این موضوع مشکل دارند. راه دوم این است که اروپایی ها خط اعتباری بدهند تا بتوانیم از آنها کالا خریداری کنیم و چنانچه هر کدام از این کارها انجام شود، راه اندازی اینستکس حتی یک هفته هم طول نمی کشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ