دفتر کمیساریای سازمان ملل در سیستان وبلوچستان بسته شد
زاهدان – خبرنگار اطلاعات:دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در سیستان و بلوچستان بسته شد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: سازمان‌های بین‌ المللی با وجود مهاجرپذیر بودن ایران کمک‌های لازم را نکرده و سهم خود را درزمینه مسائل بهداشتی و آموزشی مهاجران پرداخت نمی‌کنند.

محمد نعیم امینی ‌فرد افزود : کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) دفتر نمایندگی خود را از سیستان و بلوچستان جمع‌آوری کرده و سازمان‌های خیریه خارجی هم در ایران نمایندگی ویژه ای ندارند.نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت و آشار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تامین شرایط تحصیل برای اتباع خارجی به‌ ویژه افاغنه در ایران، گفت: تعداد کودکان افغان و کودکان ایرانی بدون شناسنامه در سیستان و بلوچستان بالا است واز طرفی فرزندان حاصل ازدواج اتباع ایرانی با اتباع خارجی که بیشتر در استان‌ های شرقی دیده می‌شود، بدون شناسنامه هستند .

وی با اعلام این که کودکان ایرانی بدون شناسنامه و کودکان افاغنه مشکلات آموزشی متعددی دارند، افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که آمار کودکان بازمانده از تحصیل را در استان سیستان و بلوچستان بالا برده سرانه بسیار پایین آموزشی است. به گفته اونبود امکانات و فضای آموزشی سبب شده است شماری از کودکان و نوجوانان اتباع خارجی از تحصیل باز بمانند.

امینی‌فر با تاکید براین که مدارس نباید از اتباع بیگانه هزینه‌ای برای تحصیل فرزندانشان دریافت کنند، گفت : از آنجایی که برخی افغان‌ها درآمد چندانی ندارند، در صورتی که برای تحصیل فرزندان خود وجهی دریافت شود ممکن است بازماندگی از تحصیل بین آنها افزایش یابد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این که حمایت از بهداشت و تحصیل دانش‌آموزان افاغنه دستاوردهای منطقه‌ای و بین‌المللی بسیاری برای ایران به همراه دارد ، تاکید کرد : آموزش و پرورش باید دقت داشته باشد که این کودکان و نوجوانان در مدارس ایرانی تحث تاثیر فرهنگ ایران –اسلامی قرار بگیرند نه آنکه درمدارس جداگانه یا فضای غالب هموطنان خودشان و فرهنگی متفاوت در ایران رشد کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ