دکترظریف: فشار آمریکا علیه ایران از روی استیصال است
 

‌وزیر امور خارجه گفت: آمریکا از سر ضعف و استیصال به ایران فشار وارد می کند ،ولی ما این فشارها را پشت سر خواهیم گذاشت.

به گزارش ایرنا،دکترمحمدجواد ظریف دیروز در مراسمی با عنوان ” ماموریت من” در مدرسه علامه حلی درباره تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران اظهارداشت: امروز در شرایط ضعف نیستیم در شرایط قدرتیم؛ آمریکا اشتباهات بزرگی کرده است و احساس کرد خودش در منطقه و همدستانش در موضع ضعف هستند. در سوریه، عراق، یمن و لبنان به اهداف خود نرسید چون مقاومت و مردم، سیاست‌های تحلیلگرانه آمریکا را نپذیرفتند.

وی با اشاره به تصمیم روسیه و چین برای حذف دلار درمبادلات خود گفت: قدرت آمریکا به دلار است و کشورها اگر دلار را از نظام اقتصادی خود حذف کنند مقدار زیادی از این قدرت اقتصادی آمریکا افول می کند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر تحلیل می کنید بدانید امروز نظام اسلامی نه از موضع ضعف بلکه از موضع قدرت وارد معادله شده است، در منطقه با داعش، النصره، رژیم صهیونیستی و کسانی که یمنی ها را می کشند همپیمان نشدیم و انتخاب های درست داشتیم ،اما آنان انتخاب های نادرست داشتند و با صدام همپیمان شدند.

ظریف اضافه کرد: مجموعه سیاست های کشور موفق بود؛ البته برخی جاها مانند حوزه اقتصادی نقاط ضعف داریم اما این کشور آینده درخشانی دارد.

وی با بیان این که این مرحله فشار که به نظر می رسد فشار به دلیل استیصال است را پشت سر خواهیم گذاشت، خاطرنشان کرد: این آمریکاست که از ضعف و استیصال به شما فشار می آورد و قانون گریزی و سیاست جنگل خود را به شما تحمیل می کند.

وزیر امورخارجه از برنامه سازان خواست به مردم اعتماد به نفس دهند و غرورشان را تقویت کنند و گفت: مردم ما مستحق این هستند که به مقاومت خود ببالند؛ نباید فکر کنندسرشان کلاه رفته و این مرهون خودباوری خودشان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که برخی کشورهای منطقه فکر می کنند اسرائیل می تواند به آنان کمک کند، تصریح کرد: اسرائیل اگر خیلی مرد بود به خودش کمک می‌کرد نه این که هر روز خودش دچار تنش و بحران باشد.

وی با انتقاد از برخی اظهارات مبنی بر این که جوانان و مردم نسبت به مسائل کشور بی تفاوت هستند و دغدغه ای ندارند، اظهارداشت: امروز بزرگترین خط بطلان بر این ادعا را در این مدرسه نسبت به ادعای بی تفاوتی دیدم و در صحبت‌هایی که از دوستان خوب دانش آموز شنیدم نگرانی برای اقشار آسیب پذیر، ضرورت گسترش علم، ضرورت مقابله با آسیب هایی که از سیاست های آمریکا به مردم کشور وارد می‌شود و موارد دیگر، باعث امید است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: چون یک دانش آموز یا یک متفکر نباید خود را هرگز از جامعه جدا بداند؛ همه بخشی از جامعه و وامدار آن هستیم. ما مسئولان هر کاری بکنیم وامدار مردمی هستیم که با مقاومتشان این امید را به ما دادند.

ظریف خطاب به دانش آموزان اظهارداشت: شما دانش آموزان این ادراک را برای شنونده ایجاد می کنید که متکی به خودمان هستیم و باید خودمان برای خودمان طراحی و برنامه‌هایی داشته باشیم؛ هر چند این طراحی ها هزینه دارد و گاهی خطرات و مشکلاتی به همراه خواهد داشت اما همین که به خودمان متکی هستیم یعنی خودباوری و برنامه نوشته شده قبلی را اجرا نمی کنیم.

نباید دچار خودسانسوری شد

وزیر امورخارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: به عنوان کسی که قبل از انقلاب در رشته ریاضی تحصیل می‌کردم و در دانشگاه علوم انسانی را برگزیدم باید بگویم این کشور به افراد متعهدی که علوم انسانی را خوب می فهمند و می توانند آن را با نیازهای جامعه به جریان بیندازند، بیش از همیشه نیاز دارد.

ظریف با بیان دو نقش تحلیلگری و مجریگری، تصریح کرد: در سیستم فکری و کارمان دو نقش داریم که باید از هم تفکیک کنیم؛ نقش اول تحلیلگر و نقش دوم مجری است.

وی نقش تحلیلگری را چنین تشریح کرد: وقتی تحلیل می کنید موظفید آزاد بیندیشید و نباید خود را به هیچ چارچوبی مقید کنید و بگویید رئیس مدرسه یا وزیر به ما دستور داده است. نباید گرفتار خودسانسوری در مرحله فکر کردن شوید ؛باید همه راه حل ها را ببینید و آن را در ذهن خود اجرا کنید و ببینید آن راه حل چه ایرادهایی دارد. من وزیر هم باید در یک مرحله فکر کنم کدام سیاست بهتر است و پیشنهاد دهم. موظفم فکرم را آزاد انجام دهم.

وزیر امورخارجه مرحله دوم را عمل دانست و گفت: در اینجا باید سیاست را اجرا کنید. به عبارت دیگر همه ما در فکر، مجتهد و در عمل مقلد هستیم حتی رساله هم می گوید اصول دین را نباید فکر کنید اما احکام را باید تقلید کنید. در علم سیاست هم چنین است؛ اگر یک سیاست غلط را همه ارکان نظام پیاده کنند بهتر از این است که هرکسی هر سیاستی را دلش می خواهد پیاده کند.

وی خطاب به دانش آموزان ادامه داد: در چند سال آینده شما در مرحله فکر کردن هستید؛ وقتی سال ٨١ خواستم به نیویورک بروم نزد مقام معظم رهبری رفتم و ایشان فرمودند موظفی نظرت را حتی مخالف نظر من، برایم بفرستی و امروز خیلی خوشحال شدم وقتی مربیان شما گفتند خط قرمزی درباره فکر کردن ندارید. ‌ظریف گفت: این بحث سیاسی نیست، علمی است. در کشورهای پیشرفته برای بررسی موضوعی، چند راه حل متفاوت را امتحان می کنند.

هدف از بازدید دکتر ظریف از مدرسه حلی،پروژه کارآزمون باعنوان “ماموریت من” بود که دانش آموزان پایه هشتم (با طراحی دانش آموزی)، تحریم‌ها وخروج آمریکا از برجام را بررسی و پیشنهادات و نقطه نظراتی ارائه کردند.

در این طرح ۷۶ نفر در قالب هشت گروه، تحقیق و پژوهش انجام دادند که نتایج این تحقیقات به وزیر امور خارجه کشور ارائه شد.

وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

براساس این گزارش، وزیر امور خارجه همچنین در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران گفت: وظیفه‌ای که اروپایی ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است.

ظریف در باره سفر قریب الوقوع مقامات خارجی به تهران اظهار داشت: سفر نخست وزیر ژاپن و وزیر امور خارجه آلمان و همچنین سفر آقای روحانی به بیشکک و دوشنبه و دیدار با رهبران این دو کشور، فرصتی برای ایران است تا ضمن تبیین سیاست‌های خود، درباره آینده پیش‌رو

و همچنین پیدا کردن راه حل برای برخورد با سیاست هایی که همه دنیا را هدف قرار داده اند، تبادل نظر کند.

وی درباره مذاکرات امروز هیات آلمانی و ایرانی و این که آیا آلمان جوابی برای بدعهدی های اروپا خواهد داشت گفت: اروپایی ها در موقعیتی نیستند که از ایران حتی در حوزه‌هایی که به برجام ربطی ندارد، انتقاد کنند.

ظریف با بیان این که سیاست های غرب در منطقه ما جز خسارت چیزی نداشته است، اظهارداشت: برخی کشورها مثل آلمان فروش تسلیحات به عربستان را برای بمباران مردم یمن متوقف کردند اما درمجموع غرب به رژیم های خودکامه اجازه می دهد که جنایت انجام دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: وظیفه‌ای که اروپایی ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است. در برجام اقدام مهم نیست بلکه نتیجه مهم است. این که گفته شود ما تلاش کردیم و نشد، خُب ما هم می توانیم از این به بعد تلاش کنیم و نشود.

وزیر امور خارجه در باره ضرب الاجلی که ایران برای اروپایی ها تعیین کرده است، گفت: بحث ضرب الاجل مطرح نیست بلکه بحث برنامه جمهوری اسلامی ایران است. ما برنامه خود را اعلام کردیم و گفتیم در ۶۰ روز اول این اقدام را انجام می‌دهیم و در ۶۰ روز بعدی اقدامات دیگری انجام خواهیم داد و بعد هم برای اقدامات بعدی تصمیم خواهیم گرفت.

ظریف یادآورشد: لذا بحث ضرب‌الاجل نیست و آنها می‌توانند اگر اقدامی انجام می دهند بر اساس وظایف خودشان باشد و ما هم اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم یا به تناسب اقدامات آنها تصمیم گیری خواهیم کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ