زیرگذر اینترنت
دوران باز نشستن
از سال ۱۳۸۶ روز بیست و پنجم ذی‌الحجه به عنوان «روز خانواده و تکریم بازنشستگان» در تقویم رسمی کشور درج و دلیل انتخاب این روز، شأن نزول آیه «هل أتی» در سوره «الانسان» عنوان شده که درباره اهل‎بیت پیامبر است؛ زمانی که پس از سه‌روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.
از آنجا که حضرت علی(ع) و همسر و فرزندانش همگی در یک اقدام مشترک غذای خود را به فقرا بخشیدند، این نکته که انفاق و توجه به نیازمندان -که مسئولیتی اجتماعی است- بهانه‌ای برای تکریم خانواده باشد، معنادار می‌شود اما مشخص نیست که چرا سعی شده روز خانواده با روز تکریم بازنشستگان درهم آمیخته شود، زیرا هریک از این دو، مقوله‌ای جداگانه‌ است، هرچند ممکن است اشتراکات مختصری میان آنها وجود داشته باشد. همچنین ارتباط بازنشستگی با ماجرای اهل‌بیت پیامبر نیز ناشناخته باقی می‌ماند!
کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره بازنشستگی نظراتی دارند که طیف وسیعی از مسایل، از وضعیت معیشتی و مشکلات بازنشستگان تا بحث درباره قانون منع به‌کارگیری آنها را در بر می‌گیرد.
«مجید نیک‌روان» نوشته: «در روز خانواده و تکریم بازنشستگان برای پاسداشت چند میلیون بازنشسته، مراسم نمادین فراوانی برگزار می‌شوند که ثمره‌ای ندارند. مدیران ارجمند! دارایی‌های بازنشستگان در صندوق‌ها را همچون اموال خود بدانید.»
در صفحه «مدافع حقوق بازنشستگان» که نویسنده آن خود را دبیر بازنشسته‌ای از شهرستان محروم فریدونشهر اصفهان معرفی می‌کند که فقط خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است، این مطلب منتشر شده: «مفهوم واقعی تکریم بازنشستگان روزی است که حقوق آنها همتراز حقوق شاغلان شود، روزی که همسان‌سازی پلکانی (قطره‌چکانی) برداشته شود، روزی که سهام تمامی بازنشستگان در شرکت‏های وابسته به صندوق بازنشستگی مشخص و تعیین شود.»
صفحه دیگری از قول بازنشستگان یادآور شده: «در کتاب راهنمای تغذیه بازنشستگان، وعده‌های غذایی مانند خورشت فسنجان و زرشک‌پلو با مرغ توصیه شده است. ما اصلا مرغ می‌بینیم؟!»
برخی کاربران به مقایسه وضعیت بازنشستگان در ایران و کشورهای دیگر پرداخته‌اند. «جواد میرزایی» نوشته: «عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است که صندوق‌های بازنشستگی کشور ورشکسته هستند. در مقابل صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح ترکیه می‌گوید که به‌زودی کنترل شرکت صنایع فولاد بریتانیا را که پنج‌هزار پرسنل دارد در اختیار خواهد گرفت. این خبر با استقبال اتحادیه تجارت فولاد بریتانیا روبه‎رو شده است.»
«فتیان» هم به تجربه مالزی اشاره کرده و گفته: «۳۰‌سال پیش، مهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی، حقوق معلمان را ده‌برابرکرد. وقتی برخی اعتراض کردند،گفت برای فرزندان مالزی سرمایه‌گذاری کردم که نتیجه‌اش را ۲۰سال بعد می‌بینید! امروز مالزی جزو ۳۰ کشور اقتصادی جهان است، درحالی‌که مهاتیر محمد داوطلبانه بازنشسته شد و میدان دادن به جوان‎ها را از خودش شروع کرد.»
سال گذشته در ایران نیز قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تصویب شد اما هنوز در موارد متعددی اجرا نشده است. مدتی قبل علی ربیعی، سخنگوی دولت، اعلام کرد «هیچ بازنشسته‌ای را در دولت به‌کار نمی‌گیریم اما برخی وزارتخانه‌ها می‎توانند به صورت محدود با مجوز تعیین شده در قانون، بازنشستگان را به‌کار بگیرند.» به‌عنوان مثال خبرگزاری ایلنا خبرداد که سازمان صداوسیما برای معافیت ۲۰۰ نفر از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اجازه گرفته است!
ناگفته پیداست قانونی که این‌همه موارد استثنا داشته باشد، قانونی کارآمد و مؤثر نخواهد بود. اقلیتی از خواص پس از بازنشستگی به کار ادامه می‎دهند و حقوق گزاف می‌گیرند اما اکثریت بازنشستگان قادر به احقاق حقوق حقه خود نیستند.
«علی» نوشته: «خیلی از جوان‌ها به‌خاطر حقوق کم نمی‎توانند ازدواج کنند و آینده داشته باشند بعد حقوق‌های بالا را به کسانی می‌دهند که زندگیشان از تمامی گردنه‌‌های مهمش رد شده است!»
«علی.م» با استفاده از هشتگ «عدالت اجتماعی» گفته: «هیچ چیز دردآورتر از این نیست که ببینی یک پیرمرد ۷۰ساله به‌جای این‏که در خانه و مسافرت باشد و وقتش را صرف استراحت کند، از این مترو به آن مترو دستفروشی می‌کند!»
این وسط مسئولان برای بازنشستگان چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ چندماه قبل یک جوان متولد دهه شصت به ریاست صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد که چهارماه بیشتر در این منصب باقی نماند و آمدن و رفتنش همراه حرف و حدیث‌های بسیار بود.
عده‌ای دلیل برکناری این مدیر جوان را تهدید او به انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چندصد و چندهزار میلیاردتومانی دانستند، کما این‌که خود او نیز در صفحه شخصی‌اش نوشته بود: «هرچه امور صندوق بازنشستگی را شفاف‎تر می‌کنیم، فشارها و تخریب‌ها نیز بیشتر می‌شود. گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است. همه بدانند در دفاع از حقوق بازنشستگان با احدی تعارف نداریم.»
اما عده دیگری معتقد بودند انتصاب «سید میعاد صالحی»، مدیر سابق رادیو قرآن، از ابتدا غیرکارشناسی بوده، زیرا تبصره ذیل ماده ۱۷ قانون نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، مدارک تحصیلی ارکان صندوق‌های بازنشستگی را تعریف کرده و دارندگان مدارک مهندسی را مجاز ندانسته است.
علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز عدم تطبیق مدرک تحصیلی میعاد صالحی را به‌عنوان دلیل برکناری او تأیید کرد اما بسیاری از کاربران یادآوری کردند که مدرک تحصیلی بیش از نیمی از اعضای کابینه دولت دوازدهم با مسئولیتشان تطابق ندارد!
حسین نعیم‌آبادی، کارشناس ارشد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، با استفاده از هشتگ «داره می‌ریزه» نوشت: «سخنگوی دولت، دلیل برکناری رئیس صندوق بازنشستگی را عدم ارتباط مدرک تحصیلی با عنوان مدیریتی وی عنوان کرده است. با این منطق از فردا باید منتظر برگ‌ریزان وزرا، استانداران و مدیران دولتی باشیم!»
«محمدمهدی رحیمی» گفت: «رئیس ۳۷ ساله صندوق بازنشستگی را عزل کردند تا یک متولد ۱۳۳۶ به جایش رئیس شود. البته توقع تدبیر بیش از این از دولت بازنشستگان گزاف است!»
البته در نهایت سید میعاد صالحی با حکم محمد شریعمتداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، به عنوان مشاور علمی و فناوری وی منصوب شد و آنچه کماکان برجای ماند، مشکلات بازنشستگان بود. با این حساب به‌نظر می‌رسد هنوز دور است روزی که همه کاربران بتوانند مثل«فرفری کتابخوان» با اشاره به آسایش والدین بازنشسته خود چنین مطلبی بنویسند: «بابا که سر کار می‎رفت، نمی‎شد با او تلفنی حرف زد، یا جواب نمی‎داد یا باید کلی پشت خط منتظر می‎ماندی تا جواب سؤالت را بدهد اما الان در دوران بازنشستگی از شمال زنگ می‎زند، با حوصله از سگ‌ها حرف می‎زند، حالم را می‌پرسد و از من می‎خواهد برایش تعریف کنم چه کارهایی می‎کنم. حس خوبی است، انگار تازه بابادار شده‌ام.»

code

نسخه مناسب چاپ