دولت طرح اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی به نفت رابررسی کرد
هیات دولت در جلسه روز گذشته خود، با اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر به سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشور موافقت کرد.پیش از این هیات وزیران در مصوبه‌ای ۱۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشور اختصاص داده بود اما به دلیل ناکافی بودن این اعتبار و استمرار هجوم آفت ملخ صحرایی در آن استان‌ها، ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر برای مبارزه کامل با این آفت در نظر گرفت.
همچنین اعضای هیأت دولت با هدف تحقق دستور مقام معظم رهبری و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، چارچوب کلی طرح اصلاحات ساختاری بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم آن به نفت را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند تا پس از تکمیل، در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه شود.
این اصلاحات به لحاظ توان فنی، مالی و اجرایی کشور، به اولویت‌بندی اقدامات پرداخته و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را در چهار محور تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار، و ثبات اقتصاد کلان طبقه‌بندی کرده ‌است.
این طرح بر مبنای آسیب‌شناسی معضلات تاریخی و همچنین تحلیل سازوکارهای حاکم بر شرایط موجود کشور پی‌ریزی شده‌ و بنیان آن بر اساس دستیابی به اهداف تامین منابع مطمئن برای اداره کشور و کارا نمودن دولت، حمایت از تولید و اشتغال و ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و ارتقای عدالت و بهبود معیشت عمومی طراحی شده ‌است.استقرار نظام مالیات بر درآمد و اصلاح نظام یارانه مبتنی بر درآمد، انتشار اوراق ارزی و ریالی جهت سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی به همراه عملیات بازار باز بانک مرکزی، تسریع در تکمیل و اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، تأمین حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم و اقشار آسیب‌پذیر و اصلاح یارانه‌های نقدی، اصلاح نظام یارانه‌ها و بیمه، چابک‌سازی دولت و اصلاح ساختار شرکت‌های دولتی و اصلاح صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی از جمله برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت پیش بینی شده برای اصلاح ساختار بودجه است.
محوری‌ترین مسئله در طرح اصلاح ساختاری بودجه، ایجاد یک قاعده مالی برای دولت است به‌طوری‌که طی برنامه از پیش تعیین شده، ثبات اقتصادی را تضمین نموده و نسبت‌های مالی پایدار کننده بودجه را در طی ۵ سال آتی، مشخص کند. با تحقق این اصلاحات و ارتقای ظرفیت و زیرساخت‌های نهادی لازم، دولت و حاکمیت ابزارهای کافی برای طراحی، پیاده‌سازی و ارزیابی بهتر سیاست مالی را به دست می‌آورد و نقش فعال‌تری در زمینه سیاست‌گذاری مالی ایفا خواهند کرد.
ربیعی: تحریم رهبر معظم انقلاب وحدت ملی را افزایش می‌دهد
سخنگوی دولت دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران گفت: رئیس جمهوری آمریکا ادعای مذاکره می‌کند ولی می‌خواهند مذاکره کننده را تحریم کنند یا صاحب فتوای حرمت سلاح‌های هسته‌ای را تحریم می‌کنند.
به گزارش ایرنا، علی ربیعی با تاکید بر این که تحریمی‌که برای رهبر معظم انقلاب اعمال کردند وحدت ملی ما را افزایش می‌دهد، گفت: این توهین به یک ملت است و از جنبه اقتصادی و عملی اتفاق ویژه‌ای
‌نمی‌افتد.سخنگوی دولت درباره تحریم وزیر امور خارجه گفت: اگر بخواهند آقای ظریف را تحریم کنند در حقیقت گفتگو را تحریم خواهند کرد. چون ظریف گروه Bرا به نحوی بازنمایی کرد که چهره آمریکایی‌ها نمایان شد.وی با بیان اینکه در مقابل همه تحریم‌ها سازوکارهای مناسب خود را اتخاذ خواهیم کرد، گفت: تصور می‌کردند پس از هر تحریمی‌یک نوسان بزرگ اقتصادی و اجتماعی رخ می‌دهد اما شاهدیم که چنین اتفاقی نیفتاده و تحریم‌ها آثار معکوس هم داشته است.
وی درباره تمدید چهار ماهه توقف اقدامات تقابلی علیه ایران توسطFATF گفت: اگر نتوانیم در جهتFATF و برنامه دولت – که با حفظ همه تحفظات و ملاحظات است – حرکت کنیم، به نفع
تحریم‌کنندگان عمل کرده‌ایم.
ربیعی کنترل نوسانات ارزی را مهمترین سیاست دولت دانست و گفت: دولت تصمیمی‌برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ۹۸ ندارد. با اختصاص ارز، در چهار ماهه اول امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته واردات ما افزایش چشمگیر داشته است.وی افزود: از ۱۴ میلیارد دلار ارز سه میلیارد برای دارو یک میلیارد برای لاستیک و کاغذ و ۱۰ میلیارد هم برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.سخنگوی دولت با بیان اینکه تحریم‌ها فشار زیادی به اقتصاد ایران وارد کرده و حتی مالیات هم متکی به درآمدهای نفتی است، گفت: مؤسسات مالی می‌گویند ایران در سال آینده از رشد منفی خارج خواهد شد و اکنون شوک‌های ارزی در حال تخلیه است و تورم نقطه به نقطه هم شرایط مناسبی پیدا کرده که البته به معنای گران نشدن بیشتر است، نه ارزان شدن.

Email this page

نسخه مناسب چاپ