در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه
دکترروحانی:رفع کامل تحریم‌ها زمینه ساز مذاکرات بعدی است
 

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با وی، تلاش‌های پاریس در حفظ برجام را مجدانه دانست و اظهار داشت: سفر دکتر ظریف به فرانسه، برای افکار عمومی‌و سیاسی منطقه و جهان حائز اهمیت و قابل توجه بود.

وی با اشاره به این که رویکرد اصلی ایران حفظ برجام است و همواره در این زمینه تلاش می‌کند، تاکید کرد: اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تأمین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراه‌ها از جمله خلیج فارس و تنگه هرمز، دو هدف اصلی ایران در مذاکرات کنونی است.

رئیس جمهوری عدم پایبندی به برجام و خروج یکجانبه آمریکا از این توافق را با هدف بروز مشکلات فراوان در مسیر تعاملات ایران با دیگر کشورها برشمرد و گفت: متأسفانه پس از این اقدام یکجانبه آمریکا، کشورهای اروپایی هم اقدامی‌عملی در مسیر اجرای تعهدات خود نداشتند.

روحانی، رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران را زمینه ساز مذاکرات بعدی دانست و تاکید کرد: اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم را در کاهش تعهدات برجامی‌‌بر‌خواهد ‌داشت که البته این اقدام هم مانند دیگر مراحل اقدامی‌قابل بازگشت خواهد بود.

وی تصریح کرد: مفاد توافقنامه برجام تغییر ناپذیر است و همه طرف‌ها باید نسبت به محتوای آن متعهد باشند.

رئیس جمهوری همچنین با ابراز ناراحتی از اوضاع مردم بی گناه و مظلوم یمن، گفت: بحران یمن هرگز راه حل نظامی‌ندارد و باید تلاش کنیم با گفتگوی سیاسی و اقدامات لازم، عملاً به صلحی عادلانه و امنیتی پایدار در این کشور دست پیدا کنیم.

روحانی با بیان این که آتش افروزی جدید در منطقه به نفع هیچ کشوری نخواهد بود، گفت: امروز سران رژیم صهیونیستی در مواجهه با دیگر کشورها از جمله ایران، عراق، لبنان وسوریه دچار اشتباهات محاسباتی فراوانی شده اند و به جای عذرخواهی، با افتخار اقدامات تجاوزگرانه شان را اعلام می‌کنند.وی ادامه داد: از فرانسه به عنوان عضو اصلی شورای امنیت سازمان ملل انتظار می‌رود در مسیر اجرای قطعنامه‌های شورای امینت و حمایت از منشور سازمان ملل تلاش کند. رئیس جمهوری فرانسه هم در این گفتگوی تلفنی، سفر دکتر ظریف به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این سفر، اراده جمهوری اسلامی‌ را برای تامین منافع ایران و تعهد بر اصل مذاکره ثابت کرد.

«امانوئل مکرون» با بیان این که کارشناسان ایران و فرانسه به نتایج خوبی در مسیر حل مشکلات پیش رو رسیده اند و در این هفته هم نشستی میان کارشناسان اقتصادی ایران و فرانسه در پاریس برگزار می‌شود، اظهار داشت: مطمئناً ادامه گفتگوها و حل مشکلات از طریق مذاکره، تصمیمی‌درست است و باید این مسیر را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهیم.

وی با بیان این که شکست برجام موجب خوشحال شدن بسیاری از تندروها در عرصه بین المللی خواهد بود، افزود: باید به دنبال راه‌حلی برای تامین منافع متقابل باشیم و در این زمینه فرانسه پیگیر حل مشکلات سیاسی و اقتصادی در تعاملات با ایران و تنش زدایی در منطقه است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواستار گسترش همکاری‌های ایران و فرانسه برای حل و فصل مسائل و معضلات منطقه ای از جمله بحران یمن شد.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه

دفتر ریاست جمهوری فرانسه هم به دنبال این گفتگوی تلفنی بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:رئیس جمهوری فرانسه در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری ایران اجرای کامل تعهدات برجامی‌ایران و کمک آن در چارچوب تامین صلح و ثبات منطقه را خواستار شد.

براساس این بیانیه، این ششمین گفتگوی تلفنی حسن روحانی و امانوئل مکرون در طول سه ماه گذشته است.

مکرون دوشنبه گذشته در نشست خبری پایانی

چهل‌و‌پنجمین اجلاس رهبران گروه ۷ در بیاریتز این کشور گفته بود که با روحانی در چارچوب کاهش تنش‌های واشنگتن و تهران و موضوع برجام، تماس خواهد گرفت.

به نوشته تارنمای “ون مینوت” فرانسه، الیزه اعلام کرد که پاریس بار دیگر بر ضرورت پایبندی ایران به تمام تعهدات هسته ای خود و انجام اقدامات لازم برای برقراری صلح و امنیت درخاورمیانه تاکید کرد. رئیس جمهوری فرانسه به طور خاص از ایران خواست که “برای پایان دادن به درگیری‌ها و باز کردن باب مذاکرات در یمن” اقدام کند.

ون مینوت به نقل از یک منبع دیپلماتیک فرانسه افزود: «نکته مهم این بود که پس از بحث در اجلاس رهبران گروه ۷ در باره ایران، تأیید شود که پارامترهای مذاکرات همچنان معتبر و رئیس جمهور روحانی هنوز هم برای مذاکره در دسترس است.»

این تارنما در عین حال نوشت: رئیس جمهوری ایران در این گفتگوی تلفنی هشدار داد که کشورش می‌تواند(درصورتی که اروپا نتواند به تعهدات برجامی‌خود عمل کند)اندکی بیش از پیش از تعهدات هسته ای اش بکاهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه دراین باره نوشت: امانوئل مکرون درجریان گفتگوی شنبه شب (۹ شهریور) از حسن روحانی خواست تا “تدابیر لازم” را برای ترغیب مذاکرات یمن اتخاذ کندو”نهایت خویشتنداری را در لبنان در پیش گیرد تا هیچ چیز ثبات را در این لحظات پرتنش به خطر نیندازد.”

تارنمای «اوئست فرانس» هم به نقل از کاخ الیزه نوشت: رئیس دولت فرانسه همچنین بر ضرورت اقدام به منظور پایان دادن به جنگ یمن و باز کردن باب مذاکرات در این کشور تاکید کرد.به نوشته این تارنما، مکرون همچنین تاکید کرد که لازم است لبنان بیشترین خویشتنداری را از خود نشان دهد و اقدامی‌که ثبات را در شرایط حساس و پر تنش فعلی به خطر می‌اندازد صورت نگیرد.

بررسی نحوه اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

خبر دیگر اینکه، الزامات و سازوکارهای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که دیروز در دفتر رئیس جمهوری تشکیل شد، وزراء و مسئولان دستگاههای ذیربط گزارشی از آخرین جزئیات برنامه ریزی برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا ارائه کردند که بر مبنای آن مرکز تجارت و توسعه صادرات با منطقه اوراسیا در وزارت صنعت‌، معدن و تجارت تشکیل می‌شود.

دکتر ‌روحانی در این جلسه با تاکید بر حداکثر استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در پی پیوستن جمهوری اسلامی‌ایران به موافقتنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای منطقه، تکمیل و توسعه زیر ساخت‌ها و تسهیلات لازم به ویژه در زمینه حمل و نقل دریایی و ریلی را حائز اهمیت توصیف کرد.

رئیس جمهوری همچنین لزوم ترسیم تصویر روشن از نوع و حجم صادرات و واردات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ترسیم سازوکارهای عملیاتی دقیق به منظور رونق تولید و افزایش صادرات را مورد تاکید قرار داد.بر این اساس، ایران از اوایل آبان ماه رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد و برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌است که در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شود.

مجموع حجم تجاری کشورهای عضو این اتحادیه در حال حاضر حدود ۷۵۳ میلیارد دلار و بازاری با ۲۰۰ میلیون جمعیت را شامل می‌شود که استفاده از این ظرفیت می‌تواند جهش و تحولی در مناسبات اقتصادی کشورمان ایجاد کند.

روسای جمهوری روسیه و ارمنستان از دکتر روحانی دعوت کرده‌اند تا در اجلاس بعدی این اتحادیه که به زودی به میزبانی نخست وزیر ارمنستان و در ایروان برگزار خواهد شد، شرکت کند.

نسخه مناسب چاپ