دکتر عاملی:نباید تفکر و نگاه بت‌واره به فناوری داشت و تسلیم جبر فناوری شد
آئین تکریم از خدمات دکتر سید علی اکرمی‌فر و معارفه دکتر سیروس وطن‌خواه مقدم رییس جدید مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با حضور دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، همانطور که مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت برای برنامه‌های آتی خود موضوع تحول را مورد توجه قرار داده است، تحول را باید برای سایر امور و بخش‌ها درک کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: فناوری‌های جدید از جنس فناوری‌های نرم، همراه با برنامه الگوریتمی و بر بستر تحولات دیجیتال شکل یافته است و لذا این تبدیل فناوری آنالوگ و شیئی به فناوری دیجیتال و غیرمرکزی است که نشان‌دهنده تحول عظیمی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به نقد مکتب فرانکفورت نسبت به «صنعت» رو به پیشرفت در قرن بیستم گفت: مکتب فرانکفورت صنعت رو به رشدی را که از دل تفکر مارکسیستی توسعه یافت را با اصطلاح «صنعت فرهنگی» مطرح کرد و چنان از آن صحبت به میان آورد که نوعی بت‌وارگی صنعت را به ذهن متبادر می‌کرد.

دکتر عاملی ادامه داد: مارکسیسم و مکتب فرانکفورت به مابعد فناوری توجهی نمی‌کردند و از این رو نوعی تفکر بت‌واره را نسبت به فناوری داشته‌اند و به یک نوع جبر تاریخی قائل بودند، حال آنکه باید فناوری را بر اساس واقعیت‌های خودش و قدرت اراده و اختیار انسان تحلیل کرد.

وی تصریح کرد: مارکسیسم و فرانکفورتی‌ها به نوعی قائل به بت‌وارگی و جبر فناوری بودند و اراده انسان را در این راستا اراده ضعیف و تبعی می‌دیدند.

وی ادامه داد: این فناوری بود که موجب قدرت پیدا کردن تجدد و جامعه مدرن شد و خصلت فناوری‌های نرم زنده بودن آنست که طبیعت انسانی دارد و می‌توان اینترنت را همان ادامه فضای ذهن آدمی دانست.

وی افزود: ظهور فناوری‌های هوشمند، قدرت گرفتن هوش مصنوعی و همچنین ظهور دانش‌های ترکیبی و یکپارچه شدن علوم امکان این را فراهم کرده که تفکر جریان اسلامی قادر باشد به یک الگوریتم قطعی زندگی تبدیل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اینترنت ظرفیتی است که همچون تیغ دولبه هم می‌تواند شر تولید کند و هم خیر به دنبال داشته باشد و با توجه به ظرفیت‌های این بستر بایستی که بتوانیم فناوری را به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی سوق دهیم.

نسخه مناسب چاپ