رئیس‌جمهوری: استقلال دستگاه قضا مهم‌ترین رکن عدالت است
رئیس جمهوری با بیان این که این روزها کاخ سفید را در سردرگمی‌می‌بینیم و شاهد سخنان ناروا، مضحک و انتخاب سیاست رسوایی هستیم، گفت: رئیس جمهوری آمریکا با تحریم‌های جدید ثابت کرد با اعتقاد مسلمان‌ها، مسأله مرجعیت، ولایت و رهبری -که رهبر معنوی، فقهی و فتوایی مردم است- آشنا نیست و جایگاه‌ها و حد خود را نمی‌شناسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحانی در جلسه روز گذشته هیات دولت با بیان این که آمریکایی‌ها ثابت کرده‌اند که درخواست مذاکره بی‌اساس، دروغ و واهی است گفت: ما در منطقه جنگ و درگیری نمی‌خواهیم اما نمی‌گذاریم کشورمان مورد تجاوز قرار گیرد و اگر به مرزهای ما تجاوز شود، از خط قرمز عبور شده است و ما ایستادگی می‌کنیم.
دکتر روحانی با بیان این که با تحریم‌های جدید آمریکا، معلوم شده کفگیر تحریم به ته دیگ خورده و دیگر چیزی نمانده است، گفت: برخی می‌گفتند آمریکایی‌ها که می‌خواهند مذاکره کنند چرا قبول نمی‌کنید؟ این بیچاره می‌گوید من بی قید و شرط مذاکره می‌کنم و دلم می‌خواهد با ایران مذاکره کنم و عظمت اقتصاد و ملت ایران را می‌خواهم و از این حرف‌ها می‌زند! اما آمریکایی‌ها خودشان ثابت کردند که این‌ها حرف‌های بی‌اساس، دروغ و واهی است. آنها نخست وزیر یک کشور آبرومند را که دارای جایگاه والا در دنیای سیاست بوده و خود آن نخست وزیر هم دارای شخصیت فرهیخته‌ای است برای برخی از پیام‌ها به ایران فرستادند و همزمان تحریم پتروشیمی‌را اعلام کردند. این با فهم و عرف و اخلاق سیاسی، با خرد جمعی و با چه چیزی سازگار است؟
دکتر روحانی یادآور شد: در حالی که نخست وزیر ژاپن در ایران در حال مذاکره بود، آمریکا یک تحریم جدید اعمال کرد و این بهترین راه برای این بود که نشان دهند راست نمی‌گویند و بازی می‌کنند.
رئیس جمهوری ادامه داد: بسیاری از رهبران دنیا که با من صحبت می‌کنند، می‌گویند سخنان رئیس جمهوری آمریکا معطوف به مسائل داخلی خودشان است و او آدم خاصی است و نباید به او توجه کرد. تقصیر ما چیست که او آدم خاصی است؟ ما توافقی را امضا کردیم، سازمان ملل آن را تائید کرد و با آژانس همکاری می‌کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به ادعای مطرح شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر نگرانی درباره دستیابی ایران به سلاح اتمی، خطاب به وی گفت: تو واقعا نگران سلاح اتمی‌هستی؛ پس چرا درباره اسرائیل که یک غاصب است و این همه سلاح هسته ای‌ انبار کرده حرف نمی‌زنی و سکوت می‌کنی و با او دوست هستی؟ واقعاً نگران سلاح هسته‌ای هستی؟ مگر نمی‌دانی آژانس بازرسی‌های خود را در ایران انجام می‌دهد و قانون و مقررات برای عدم اشاعه وجود دارد نه سلیقه و ما طبق قانون عمل می‌کنیم؟ واقعاً نگران سلاح هسته‌ای هستی؟ مگر از فتوای رهبری معظم انقلاب خبر نداری که ایشان دستیابی به سلاح هسته ای را تحریم کرده اند؟ پس هم ادعاها و شیوه بیان و هم هدف بی‌اساس است.
رئیس جمهوری تاکید کرد: در این مقطع تنها راه ما اتحاد، وحدت، همبستگی و فعال شدن در صحنه اقتصاد است. امسال باید تلاش کنیم تا اشتغال سال ۹۸ از ۹۷ بیشتر باشد و این غیرممکن نیست.
دکتر روحانی افزود: امسال سالی است که می‌توانیم طرح‌های بزرگ در آزادراه‌ها، راه‌آهن، راه‌های استراتژیک، طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی، پتروشیمی، برق، آب، کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان را آغاز و افتتاح کنیم و حرکت‌های بزرگی را می‌توانیم انجام دهیم و به ثمر برسانیم.
نمی‌گذاریم کشور ما مورد تجاوز قرار بگیرد
رئیس جمهوری افزود: قادریم سامانه ای دفاعی درست کنیم که وقتی پهپادی در ارتفاع ۵۰ هزار پایی شروع به تجاوز می‌کند و وارد فضایی که مربوط به آب‌های سرزمینی ما‌ست
‌می‌شود، اخطار اول و اخطار دوم را صادر کنیم و وقتی اعتنا نمی‌کند و به تجاوز ادامه می‌دهد، آن را ساقط کنیم. این نشانگر قدرت و مدافع بودن ما‌ست.‌روحانی افزود: ما در منطقه جنگ و درگیری نمی‌خواهیم اما نمی‌گذاریم کشورمان مورد تجاوز قرار گیرد و اگر به مرزهای ما تجاوز شود، از خط قرمز عبور شده است و ما ایستادگی می‌کنیم.
رئیس جمهوری گفت: به آمریکایی‌ها می‌گوییم، راهی که شما انتخاب کردید، اشتباه و نادرست است. به اروپایی‌ها توصیه می‌کنیم بی‌عملی شما نسبت به برجام، نادرست بوده است و به هر دو اینها می‌گوییم به پیمان‌ و عهدتان برگردید. این به نفع شما، ما، منطقه، قانون و نهادهای بین‌المللی و نظام عدم اشاعه خواهد بود و کوتاهترین راه برای رسیدن به منافع مشترک است.
وقایع هفتم تیرماه ۱۳۶۰
رئیس جمهوری با اشاره به این که دشمنان ما فکر می‌کردند در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ وقتی عزیزمان را به شهادت برسانند، دولت، مجلس و قوه قضائیه ما سقوط می‌کند و نظام ما از بین می‌رود، گفت: با وجود این داغ بزرگ، مردم ما ایستادگی کردند و گفتند ایران پر از بهشتی است و تا امروز راه را ادامه دادند. امروز هم ما همان شعار را تکرار می‌کنیم، مسیرمان را ادامه می‌دهیم و شکی نداریم که پیروزی نهایی با ما خواهد بود .
رئیس جمهوری با تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی گفت: راه رسیدن به امنیت، آزادی، رفاه و عزت کشور، حرکت در مسیر اسلام، امیرالمؤمنین(ع)، امام(ره) و شهید بهشتی است و همه باید برای خدمت به مردم بیش از پیش تلاش کنیم.
رئیس جمهوری گفت: شهید بهشتی سرو بلند و راست قامت انقلاب اسلامی‌بود؛ شاید هیچ تعبیری بالاتر از تعبیر امام(ره) درباره او نتوانیم پیدا کنیم که مظلوم زیست، مظلوم مرد، خار در چشم دشمنان انقلاب بود و بهشتی یک امت بود.
روحانی با بیان این که هر هفته به طور منظم زمانی که شهید بهشتی در قم بود ایشان را یا در منزل یا در مدرسه دین و دانش قم می‌دیدم، گفت: کاملاً به ویژگی‌ها و اخلاق و سعه صدر ایشان آشنا بودم؛ شهید بهشتی برای یافتن افراد با استعداد دقت فراوانی داشت و یکی از وظایفی که ایشان به من محول کرده بود ،
شناسایی شاگردهای بااستعداد و معرفی آنها بود.وی با بیان این که شهید بهشتی کاملاً دنبال کار جمعی بود، افزود: یکی از نواقص و کمبودهایی که در جامعه ایرانی داریم این است که به صورت فردی خوب کار می‌کنیم ولی وقتی می‌خواهیم به صورت جمعی کار کنیم با مشکل مواجه می‌شویم.
رئیس جمهوری با بیان این که شهید بهشتی بهترین حلقه وصل حوزه و دانشگاه بود، افزود: او کسی بود که علوم قدیمه و حوزوی را بسیار دقیق خوانده بود؛ پیش از سال ۴۰ به عنوان یکی از مدرسین حوزه‌ علمیه قم و مجتهد مسلم و شخصیت بسیار فهیم ‌در مباحث مختلف فقهی بود؛ ایشان در ادبیات عرب جزو افراد کم‌نظیر در حوزه علمیه قم بود؛ همچنین در فلسفه انسان متبحر و در فقه، اصول، علوم جدید، در زبان عربی ، انگلیسی و آلمانی ورود و تسلط داشت.
وی با اشاره به برگزاری جلسات منظم با حضور شخصیت‌هایی چون مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید باهنر و مرحوم آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی در سال ۵۸ تا تیر ماه ۵۹، افزود: یک جمع ۱۵، ۱۶ نفره بودیم که هر هفته جلسه را در خانه یکی برگزار می‌کردیم و مباحث مهم سیاسی مطرح می‌شد. شهید بهشتی اداره جلسات را برعهده داشت و به خوبی تبیین می‌کرد که چگونه باید راه انقلاب را بپیماییم.
روحانی از شهید بهشتی به عنوان یکی از شخصیت‌های بنام کشوریاد کرد و گفت: اگر شهید بهشتی نبود، قانون اساسی کشور با این ویژگی‌ها و مشخصات و درخشانی و نظم شاید وجود نداشت و نقش ایشان در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران ممتاز بود. من از لحاظ صبر و طاقت کمتر کسی را مثل شهید بهشتی دیدم. صبر در برابر حرف‌های ناروا آسان نیست و خداوند در قرآن، پیامبر عظیم‌الشان
‌را به صبر در برابر حرف‌های ناروا دعوت کرده است.
رئیس جمهوری با اشاره به این که شهید بهشتی جزو مظلوم‌ترین افراد تاریخ جامعه ما بوده است، گفت: لیاقت و مدیریت شهید بهشتی مورد حسادت دشمنان و حتی برخی دوستان بود. همه به او آزار رساندند تا جایی که وقار و ادب او را به عنوان تکبر تفسیر می‌کردند و از پاکیزگی و منظم بودن او به عنوان اشرافیگری تفسیر و تعبیر می‌شد.
روحانی افزود: در آخرین دیداری که چند روز قبل از شهادت شهید بهشتی داشتم به ایشان گفتم به تهمت‌های ناروایی که به شما می‌زنند پاسخ دهید. ایشان گفتند: «من یک وقت بیشتر ندارم، باید یا برای کار مردم صرف کنم یا برای دفاع از خودم و من ترجیح می‌دهم وقتم را برای کار مردم بگذارم.»
شهید بهشتی پایه‌گذار قوه قضائیه نوین
رئیس جمهوری با بیان این که یکی از کارهای بزرگ شهید بهشتی پایه‌گذاری قوه قضائیه نوین در کشور بود گفت: شهید بهشتی چارچوبی را برای دستگاه قضا تعیین کرد که اگر بتوانیم آن راه را همچنان ادامه دهیم، امنیت جامعه ما تضمین می‌شود.
وی افزود: هیچ الگویی برای دستگاه قضایی بهتر و بالاتر از الگو و اسوه شهید بهشتی نیست.
روحانی با اشاره به برخی ویژگی‌های شهید بهشتی از جمله دقت‌، حوصله، تحمل و پاسخ‌های دقیق‌ و اینکه هیچ‌گاه مسایل جناحی و حزبی را در امر قضا دخالت نمی‌داد، گفت: وقتی با «توده‌ای‌ها» در تلویزیون مناظره می‌کرد و به آنها گفت که در تاریخ به ملت ایران خیانت کردید، طرف مناظره به شهید بهشتی گفت که رئیس قوه قضائیه هستید و به عنوان یک قاضی قضاوت می‌کنید؛ اما ایشان گفتند: «نه! من بحث قضایی نمی‌کنم و حکم قضایی نمی‌دهم و اگر بخواهم حکم قضایی بدهم شما باید در دادگاه فراخوانده شوید و همه مراحل دادگاهی‌اش طی شود. بنابراین من از لحاظ سیاسی حرف می‌زنم نه از لحاظ قضایی. »
روحانی تاکید کرد: شهید بهشتی مسایل حزب، گروه، جناح و نژاد و مذهب را در قوه قضائیه دخالت نمی‌داد.وی با بیان این که در قوه قضائیه،
‌تمامی‌افراد از دیدگاه اسلام، امیرالمؤمنین(ع) و شهید بهشتی باید یکسان دیده شوند، افزود: استقلال دستگاه قضایی و قاضی مهمترین رکن در عدالت و احقاق حقوق مردم و امنیت فکری و اجتماعی در جامعه است و هیچ مقام، حزب، وزیر، وکیل، امیر، سرداری حق ندارد در حکم قاضی دخالت کند.
رئیس جمهوری افزود: دست قضاتی را که مستقل هستند، خداوند را ناظر اعمال خودشان می‌دانند و تحت فشار این و آن قرار نمی‌گیرند، می‌بوسیم. چه بسیارند قضات پاکدامن و همانطوری که اخیراً دستگاه قضایی اعلام کرد، اگر کسی در مسیر صحیح حرکت نمی‌کند باید با او برخورد شود .
روحانی تاکید کرد: امنیت جامعه را قوه قضائیه درست می‌کند و سرمایه‌گذاری، محیط کسب و کار، رشد اقتصادی، آبروی مردم و حقوق عامه مردم با قوه قضائیه انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: در جلسه سران سه قوه و شورای هماهنگی اقتصادی تصویب و ابلاغ کردیم که دستگاه بازرسی کشور، حق ندارد از قبل به وزیری بگوید که اگر این کار را بکنی آن طور می‌شود، چرا که مدیریت مختل خواهد شد.
رئیس جمهوری با طرح این سئوال که دستگاه اجرایی مسئول اداره کشور است یا یک قاضی یا مأمور امنیتی،گفت: باید به داد تفکیک قوا برسیم. دستگاه قضائی هم باید مستقل باشد. همچنین حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها باید مشخص کنند، حق علم قاضی تا کجاست؟ این که می‌گویید قاضی علم پیدا کرده این علمش کجا حجت است؟ آیا هر کجا قاضی علم پیدا کرد، حجت برای حکم است؟
روحانی ادامه داد: در بعضی موارد شیوه خاصی برای اثبات جرم نیاز است و فقط علم قاضی کافی نیست. در بعضی موارد ممکن است علم قاضی کافی باشد، اما علم کدام قاضی؟ یک قاضی همینطور علم پیدا می‌کند؟ به قول علما قطع قطاع است، علمی‌که هر قاضی و حقوقدان دیگری اگر آن پرونده را خواند به علم برسد؛ باید صد در صد باشد.رئیس جمهوری افزود: با شنود نمی‌شود مردم را محاکمه کرد؛ در شنود، یک سرباز یا کارمند معمولی این نوار را پیاده می‌کند؛ نمی‌فهمد که ماجرا چیست و گوینده، قبل و بعد صحبت‌ها چه گفته است. در دولت یازدهم دستگاه اطلاعاتی راجع به مسئولیت یک آقایی گفته بود که این آقا فلان جا، فلان چیز را گفته، پس صلاحیت ندارد؛ گفتم بیاورید ببینیم چه گفته. وقتی آورد دیدیم این فرد شوخی کرده است. وقتی یک مسئول شنود، شوخی و جدی را نمی‌تواند تشخیص دهد، چطور می‌تواند مبنای کار یک قاضی باشد ؟
رئیس جمهوری با بیان این که در شورای عالی امنیت ملی مقرر شد مجوز شنود فقط برای جرائم سازمان‌یافته
‌نظیر تروریسم و مواد مخدر داده شود گفت: نمی‌توان برای هر کسی شنود گذاشت و بر مبنای آن قضاوت کرد.مردم در حرف‌های عادی و معمولی شان خیلی چیزهای شوخی و جدی می‌گویند. قرینه حالیه و قرینه محالیه است و نمی‌شود که فردی بر مبنای گوش کردن به این حرف‌ها قضاوت کند.
روحانی با بیان این که امام (ره) دو نفر قاضی عالی رتبه درجه یک این کشور را به خاطر این که به شنود توجه کرده بودند عزل کردند، گفت: امام(ره) روی این مسائل حساس بودند و اجازه چنین کاری را نمی‌دادند.
رئیس جمهوری با اشاره به فرمان ۸ ماده‌ای امام راحل، تصریح کرد: امام(ره) می‌گویند اگر فکر کردید در خانه ای تروریست حضور دارد و وارد خانه شدید و دیدید اشتباه کرده اید
‌تروریست نبود ولی بساط قمار و شراب و همه چیز بود، اگر بیرون بروید و تعریف کنید که در این خانه مشروب و آلات قمار دیدم باید تو را شلاق بزنیم چون اشاعه فحشا کرده‌ای؛
درحالی که گاهی ابزار می‌گذارند برای این که بفهمند چه کسی، کجا در حریم خصوصی اش، چه کار کرده. حریم خصوصی مردم به تو چه ربطی دارد؟
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: اولین حرکت شکوهمند تاریخ انقلاب در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی در دوم فروردین سال ۴۲ و روز شهادت امام صادق(ع) از مدرسه فیضیه آغاز شد. در مبارزات مردم قم نیز حرکت عظیم و بزرگی در روز شهادت امام صادق(ع) در سال ۵۶ آغاز شد که البته منتهی به جریانات ۱۹ دی شد.
گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران وفرانسه
رئیس جمهوری شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با بیان این که ‌ایران هیچ علاقه‌ای به افزایش تنش‌ها در منطقه ندارد و هرگز به دنبال جنگ با هیچ کشوری از جمله آمریکا نیست، تاکید کرد: ما همواره متعهد به توسعه ثبات و امنیت منطقه هستیم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد.
‌وی اظهار داشت: ایران همواره در مسیر توسعه روابطی پایدار و هدفمند با فرانسه تلاش کرده است و خواهد کرد.
روحانی با بیان این که اگر برجام از سوی همه طرف‌های مذاکره به طور کامل و صحیح اجرا می‌شد، امروز شاهد تحولات مثبت و خوبی در منطقه و جهان بودیم، گفت:
بی‌تردید اقدام رئیس جمهوری آمریکا در خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای به ضرر مردم آمریکا، اروپا، ایران و مخالفت با مصالح منطقه‌ای و
بین‌المللی بوده است.
‌رئیس جمهوری با اشاره به این که پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف‌های
‌اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متاسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده است، افزود: اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند شود، بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.
روحانی با تاکید بر این که تحت هیچ شرایطی برای توافقی که در نتیجه دوسال مذاکره به دست آمده است، مذاکره مجدد نخواهیم کرد، ادامه داد: آمریکایی‌ها بر خلاف موازین
بین‌المللی با اعمال و تشدید تحریم‌ها علیه ملت ایران ثابت کردند به هیچ وجه خواهان حل و فصل مسائل نیستند. وی، دولت آمریکا را عامل و مسئول اصلی ایجاد و تشدید تنش‌ها در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: اگر آمریکایی‌ها بخواهند دوباره به آب‌ها و حریم هوایی ایران تجاوز کنند، نیروهای مسلح ایران مامور به مقابله با آنها خواهند بود و برخوردی قاطع خواهند داشت.
رئیس جمهوری با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا، اظهار داشت: ایران هرگز اقدامی‌غیر قابل بازگشت انجام نخواهد داد و هر زمان اجرای برجام از سوی ۱+۴ به ویژه در زمینه حل و فصل روابط بانکی و فروش نفت انجام شود، شرایط به گذشته بازخواهد گشت و تا زمانی که آمریکا همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، شرایط تغییر نخواهد کرد.
«امانوئل مکرون» هم در این گفتگوی تلفنی، خروج آمریکا از توافق هسته ای، اعمال تحریم علیه ایران و تشدید این تحریم‌ها را مایه تاسف دانست و گفت: فرانسه همواره برای پایداری برجام و قانع کردن طرف‌های مذاکره به ویژه آمریکا تلاش و آن را دنبال می‌کند.
رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به اوضاع کنونی منطقه و سرنگون کردن پهپاد آمریکایی توسط پدافند ایران در خلیج فارس، اظهار داشت: باید با گسترش همکاری و تعامل
فی‌مابین در مسیر توسعه ثبات و امنیت منطقه تلاش و با مدیریت شرایط منافع کشورهای منطقه را تامین کنیم.
وی با اشاره به ضرورت تلاش همگان برای جلوگیری از افزایش تنش و اقدامات تحریک آمیز در منطقه، گفت: بسیاری از اقدامات و تصمیم‌های آمریکا مصرف داخلی دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ