مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه تهران با حضور دکتر روحانی برگزار شد
رئیس‌جمهوری: لحن‌ها را آرام و اخلاقی‌تر کنیم
ما هیچ قدمی در مسأله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم
 

رئیس جمهوری با اشاره به موفقیت دولت در مساله هسته ای تاکید کرد: موفقیت‌ها برای دولت نیست، بلکه برای ملت ایران و رهبر ایران است و ما هیچ قدمی‌در مساله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی،‌ دیروزدر مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، اظهار داشت: ما در مساله برجام با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم و نامه‌های مکتوب ایشان خطاب به من هست و نامه ای نیست که نوشته باشند و من روی آن دستور نداده باشم و عین آنها اجرا نشده باشد. البته در مواردی به حد صد

در صد مورد نظر نرسیدیم.

وی ادامه داد: روزی مقام معظم رهبری درباره موردی دستوری دادند که من گفتم مشکل است،‌ اما ایشان گفتند به خدا توکل کنید. تیم مذاکره کننده را که در خارج بودند خواستم و دستور را به آنها منتقل کردم. که آنها گفتند احتمالا با این دستور مذاکرات تمام خواهد شد. اما وقتی بلند شدیم گفتم مطمئن باشید و توکلتان به خدا باشد. به حول و قوه الهی آن نکات که مقام معظم رهبری فرمودند اجرایی و عملی کردیم و با امید به آینده و اجماع در کنار هم باعث این موفقیت شدیم.

روحانی با بیان اینکه روزهای بسیار سختی در این سه سال پشت سرگذاشته شده است، یادآور شد: به حول و قوه الهی،پشتیبانی مردم و رهبر معظم انقلاب مشکلات باقی مانده را هم پشت سر خواهیم گذاشت. به اعتراف همه کشورها هیچ کشوری نبوده که در عرض دو تا سه سال برابر قدرت‌های جهانی از حقوق ملتش به خوبی دفاع کند و این مساله برای یک جناح و حزب نیست.

وی تصریح کرد: آمریکا و صهیونیست‌ها می‌خواستند ایران هراسی را در دنیا به راه بیندازند و بگویند ایران خطر است. هدف ما این بود که به دنیا بگوییم که آنها دروغ می‌گویند و اگر خطر است از طرف خود اینهاست. آیا وقتی شوروی تجزیه شد فرصتی نبود که ما آن کشورهای کوچک ایجاد شده را در دست بگیریم یا روزی که عراق به هم ریخت فرصت نبود که با توجه به دشمنی‌هایش به این کشور حمله کنیم؟ اما کشور ما متجاوز نیست.

رئیس دولت یازدهم اضافه کرد: البته ما از حق خودمان دفاع می‌کنیم. اگر روزی خطری باشد همه ما بسیجی هستیم و بسیج یک گروه خاص نیست. بر مبنای اصل ۱۵۱ قانون اساسی که می‌گوید دولت موظف است به همه افراد ملت ایران آموزش بدهد و آن‌ها را برای دفاع از کشور آماده کند. اگر روزی خطری کشور را تهدید کند ما جناح و حزب نمی‌شناسیم و با هم از کشور دفاع می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هر جا انشقاق کنیم، قدرتمان را تضعیف کرده ایم تاکید کرد: ما باید تحملمان را بالا ببریم. اذکار و سلیقه‌هایمان یکی نیست اما آرمان‌ها و اهداف بلند ما یکی است. در حفظ نظام و تبعیت از رهبری و حفظ کشور نظر ما یکی است. همه ما باید انقلابی باشیم یعنی مسیری که ازسال ۴۱ شروع کردیم و در ۲۲ بهمن ملت ما به موفقیت رسید و در ۱۲ فروردین ۵۸ به آن رای دادیم به عنوان جمهوری اسلامی‌ادامه دهیم.

روحانی ادامه داد: اخلاق،‌ استقامت، ‌ایستادگی،‌ یکپارچگی و انسجام جزو انقلاب ما است. ما ثابت کردیم که ایران تهدید نیست و همان شورای امنیت که گفته بود ایران تهدید است،‌در قطعنامه ۲۲۳۱ به صراحت گفته همه باید در مسیر صلح آمیز هسته‌ای به ایران کمک کنند. این کار همه ملت بود و اگر رهبری تایید و حمایت نکرده بودند و مجلس رای نداده بود به نتیجه نمی‌رسیدیم.

وی همچنین تصریح کرد: اگر دنیا بداند این رئیس جمهوری نماینده کل ملت است او با قدرت می‌تواند با طرف مقابل صحبت کند. اما اگر خودش و عده‌اندکی باشند معلوم است که ناتوان خواهد بود. ما در این مساله ملی که جناحی نیست،‌کاری کردیم که فعالیت هسته‌ای ما را که می‌گفتند خلاف قانون است به جایی رساندیم که به راحتی در حال وارد کردن کیک زرد از خارج هستیم. در حالی که بعد از انقلاب نتوانسته بودیم یک گرم کیک زرد وارد کنیم و در داخل هم معادنی داریم که در حدی می‌توانیم تولید کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: به ما می‌گفتند آب سنگین خلاف است، اما امروز آب سنگین را به دنیا می‌فروشیم که محموله اول را به آمریکا و محموله دوم را به روسیه فروختیم. راکتور اراک هم مودیفای خواهد شد و اراک در چارچوب راکتور آینده‌اش در حال اجرایی شدن است. ما چیزی را از دست نداده‌ایم. حتی می‌خواستند تحقیق و توسعه را ممنوع کنند اما الان سانتریفیوژهایIR8 در حال کار کردن است.

وی با اشاره به صحبت‌های دانشجویان بیان کرد: یکی از عزیزان می‌گفت تحریم‌ها ترک هم برنداشته اما فرض کنید ترک برداشته است و ما می‌توانیم نفتمان را بفروشیم. در مقطعی که وزیر نفت ما کار بزرگی در اوپک کرد،‌دوستی حرفی گفت که قشنگ نبود. در مقطعی ما می‌توانستیم ۹۷۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت بفروشیم،‌اما الان به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است. آیا این خوب است یا بد؟ کشور می‌تواند نفت را به هر مقداری که می‌خواهد تولید و صادر کند. تمامی‌کشورهای دوست ما از برجام خوشحال‌اند چون می‌توانند با ما به راحتی تبادل داشته باشند.

روحانی در ادامه یادآور شد: در تحریم‌ها به جز بانکی بقیه تحریم‌ها به طور کامل و صد در صد برداشته شده است. در بانک‌ها با بانک‌های کوچک و متوسط در دنیا کار می‌کنیم و تعدادی از بانک‌ها هستند که هنوز می‌ترسند، اما در دوران تحریم باید با صرافی‌ها کار می‌کردیم که خطراتی داشت و هزینه اش بالا بود‌.

وی با اشاره به اینکه طرف مقابل ۶ کشور هستند اظهار کرد: بعضی از آنها با ما دوست و بعضی رابطه خوبی دارند. آمریکا هم دشمن ماست و تا جایی که بتواند می‌خواهد به ما فشار بیاورد. ممکن است تخلف کنند و می‌کنند. مورد اخیر داماتو(ISA) است که دو حالت دارد،‌اگر اجرایی شود نقض فاحش و سریع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هیچ اختلافی نیست.

رئیس جمهوری اضافه کرد: اما اگر رئیس جمهوری آمریکا امضا کند و بعد آن را تعلیق کند، (خودشان می‌گویند ویو) حتی این مقدار را ما تخلف از برجام می‌دانیم و در برابر همین مقدار هم عکس العمل نشان می‌دهیم. فردا (چهارشنبه) جلسه هیات نظارت بر برجام خواهیم داشت و عکس‌العمل را مشخص می‌کنیم. به دوستان خوب و انقلابی عرض می‌کنم که نگران و دلواپس نباشند. حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد و برای آرمان‌های آینده خود با همه توان ایستادگی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در نقد علیه دولت دقت شود، عنوان کرد: دقت کنید جملاتی که به کار می‌برید درست باشد. همه می‌دانیم که دروغ حرام است و چیزی نباید غیر واقعی باشد. گفته می‌شود که امید دولت به برجام بوده است اما در سال ۹۲ که برجام نبود آیا نتوانستیم تورم را یک قدم پایین بیاوریم. در پایان ۹۳ تورم ۴۵ درصد به ۳۵ درصد رسید. سال بعد قول دادیم که تورم را ۲۵ درصد می‌کنیم که به جای آن ۱۵ درصد شد و قول دادیم تا پایان ۹۶ تورم را تک رقمی‌می‌کنیم حتی بعضی دوستان گفتند چرا قول می‌دهید؟ گفتیم محاسبات ما این گونه می‌گوید و اگر نشد از مردم عذرخواهی می‌کنیم. اما از خرداد امسال تورم را تک رقمی‌کردیم‌.

روحانی همچنین بیان کرد: ما نباید کار هم را تخریب کنیم. اساس انصاف و اخلاق این است که اگر کار خوبی انجام شده بگوییم که این کار خوب است و اگر این گونه بود بهتر می‌شد. برای اولین بار در ۶۰ سال گذشته صادرات غیر نفتی بر واردات پیشی گرفته و امسال هم تا اینجای کار همین طور است. البته ما از یک رکود عمیق رنج می‌بریم. اما در سال ۹۱ و ۹۲ که رشد ما منفی بود و در سال ۹۳ به رشد ۳ درصد رسیدیم،‌ یعنی از رکود عبور کردیم. در سال ۹۴ بخاطر کاهش نفت دچار تنگناهای زیادی شدیم. وی افزود: تمام کشورهای تولید کننده نفت در ۹۴ و ۹۵ از ذخایرشان استفاده کردند اما ۲۰ درصد از درآمد نفتی را در صندوق توسعه ریختیم. معنی اقتصاد مقاومتی این است که به گونه‌ای بسازیم تا در شرایط فشار و سختی بتوانیم راهمان را پیش ببریم. تورم ونزوئلا بخاطر همین نفت ۴۰۰ تا ۷۰۰ درصد بود. ما نباید کار صحیح را فراموش کنیم چون امید به آینده اصل است.

رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد: بله ما مشکل داریم اما اگر مردم بگویند فایده ای ندارد و امیدشان از بین برود خلاف انقلاب و پیشرفت نظام است. دولت هر سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. در هر سال یک میلیون و ۲۰۰ هزار ورودی داریم و ۵۰۰ هزار نفر بیکار می‌شوند. ببینید در سال‌های قبل اشتغال خالص ما ۱۲ هزار و ۱۴ هزار یعنی تقریبا صفر بوده است. در حالی که این ۷۰۰ هزار که گفتم اشتغال خالص است. الان تقریبا یک میلیون و ۲۰۰ هزار جویای کار داریم که ۶۵ درصد آنها خانم‌ها هستند.

وی با بیان اینکه کل بودجه سال ۹۶‌،‌۳۲۰ هزار میلیارد تومان است اضافه کرد: این رقمی‌نیست،‌ بودجه عمرانی سال ۹۱‌، ۱۱ هزار میلیارد بود و امسال ۶۲ هزار میلیارد است. اما باز هم در برابر این کشور عظیم چیزی نیست. دولت از این به بعد نمی‌تواند دولت سرمایه گذار باشد بلکه باید انتظام گر،‌هدایت کننده و ناظر باشد. هر چه بگوییم اوضاع خراب است‌، سرمایه گذاران فرار می‌کنند. ما برای نفت و گاز ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، که دولت به تنهایی نمی‌تواند و برایمان مهم آوردن سرمایه و تکنولوژی است.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به بودجه تقدیمی‌به مجلس خاطر نشان کرد: ما در این بودجه اعلام کرده‌ایم که ۱۰ هزار میلیارد تومان برای چهار موضوع آب،‌ فاضلاب، محیط زیست و ریل خواهیم گذاشت؛ چرا که در این بخش‌ها مشکلات زیادی داریم.

وی تاکید کرد:برای حل مشکلات دانشگاه باید نقاد باشد و با بیان احسن، حتی از بقیه قوا هم به نظر می‌تواند انتقاد کند. نقد حق شماست و دانشجو باید نقاد باشد. وی اضافه کرد: از طرفی به ما راه حل بدهید و به ما کمک کنید چرا که بار علم و فناوری روی دوش شما است. در علم و فناوری وضعمان خوب است. درآمد شرکت‌های دانش بنیان ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده و تا پایان امسال ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد. صادرات دانش بنیان در سال ۹۱، یک میلیون دلار بوده که الان ۵۲ میلیارد تومان است. البته تنها با مقاله کار درست نمی‌شود و در قدم‌های بعدی باید تجاری سازی صورت گیرد.

روحانی همچنین بیان کرد: خواهشم این است که وحدت و اتحاد ما حفظ شود. لحن‌ها را آرام تر و اخلاقی تر کنیم. ما بدون نقد پیش نمی‌رویم. یک آرمان بزرگ برای همه ایران توسعه یافته است که همه باید در این راه تلاش کنیم. نکاتی هم که توسط دانشجویان گفته شد را به دانشجویان و کسانی که در دستگاه هستند می‌گویم تا آنها را دنبال کنند.

روحانی در بخش اول صحبت‌های خود هم گفت: ۱۶ آذر روز دانشجو و دانشگاه و روز حرکت عظیم ضداستبدادی و ضداستعماری است که از همین دانشگاه تهران، توسط عزیزترین دانشجویان از جمله شهیدان قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا، آغاز شد و شهدای این روز پرچم ایستادگی‌، مقاومت و استقلال را از این محل برافراشتند. این روز به همه دانشجویان و جوانانی تعلق دارد که حاضرند خود را فدای کشور و استقلال و آزادی آن نمایند‌.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله طالقانی، بهشتی، مطهری، بازرگان، شریعتی، باهنر، مفتح، باکری، همت، زین‌الدین، صیادشیرازی و همه عزیزانی که از دانشگاه‌ها به جبهه مبارزه در برابر متجاوزین، شتافتند و مقاومت کردند، گفت : سلام و درود می‌فرستم بر اساتید و دانشجویانی که در طول این ۳٫۵ سال گذشته از دولت تدبیر و امید حمایت کردند. دستاوردهای ملی زمانی محقق شده که همه دست به دست یکدیگر داده‌ایم. اجماع، همواره کارساز بوده و گره‌ها را از پیش روی ما باز کرده است.

روحانی سخنرانی‌های نمایندگان تشکل‌ها و طیف‌های مختلف دانشجویی و لحن‌های گوناگون را زیبا دانست و با بیان اینکه عظمت دانشجو و دانشگاه به نقادی و نقد دانشجویان شیرین است‌، خاطر نشان کرد: از دانشگاه همین‌طور توقع می‌رود؛ چرا که زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است.

روحانی گفت: شما ببینید در انتخابات آمریکا آقایی انتخاب شده وچه سر و صدا و تزلزلی در ذهن سیاست‌مدارها در اروپا، شرق دنیا، آسیا و در بخش‌هایی از قاره آمریکا پدید آمده، اما تنها کشوری که همانطور که مقام معظم رهبری فرمود از آمدن این آقا نه خوشحالیم و نه غم‌زده‌ایم، ایران است. هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد و ما راه و مسیر خودمان را خواهیم رفت.

وی در ادامه گفت: او ممکن است خیلی چیزها دلش بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف یا پاره می‌کند‌، مگر ما می‌گذاریم و مگر ملت ما می‌گذارد. آمریکا نمی‌تواند در مسیر استقامت و ایستادگی ملت ایران تاثیرگذار باشد.

نشست با رئیس دانشگاه تهران

رییس جمهوری در حاشیه مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در نشست با رییس و اعضای هیات رییسه دانشگاه تهران، عملکرد، برنامه‌ریزی‌ها، نیازمندی‌ها و چشم‌اندازهای این دانشگاه را مورد بررسی قرار داد‌‎.‎

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشستی با رییس و اعضای هیات رییسه آن، این دانشگاه را دانشگاهی پیشرو در علم و فناوری، موثر در فرآیندهای تاریخی و اجتماعی و همچنین خاطره انگیز توصیف و بر حمایت دولت از این ‏مرکز مهم علمی‌کشور تاکید کرد‎.‎ پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، دکتر محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران، گزارشی از اقدامات، ‏عملکرد و برنامه‌ریزی‌ها در راستای ارتقای سطح کمی‌و کیفی خدمات آموزشی و علمی‌در این ‏دانشگاه ارائه کرد‎.‎

Email this page

نسخه مناسب چاپ