رئیس سازمان محیط زیست نسبت به عوارض نامطلوب بحران پسماند هشدارداد
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در نامه‌ای از وزیر کشور خواست با برنامه‌ریزی و تعامل شهرداری‌ها و دهیاری‌های کل کشور با سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای صحیح قانون مدیریت پسماند و آیین‌نامه اجرایی آن همکاری کند .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست ، در متن نامه عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور آمده است:احتراماً، همانگونه که استحضار دارید یکی از بحران‌های فزاینده محیط زیست کشور که پیامدهای سوء و آثار زیانباری بر محیط زیست و سلامت جامعه دارد، بحران مدیریت پسماند است.

از این رو، با توجه به رسالت قانونی و جایگاه نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای صحیح قانون مدیریت پسماند و آیین‌نامه اجرایی آن، خواهشمند است دستور فرمایید ضمن برنامه‌ریزی برای انجام مطلوب تکالیف و وظایف محوله قانونگذار به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و استانداری‌های کشور در این زمینه و تعامل نزدیک با این سازمان، تمهیدات لازم برای حضور پررنگ شهرداری‌ها و دهیاری‌های کل کشور به منظور بهره‌مندی از تمامی‌ظرفیت‌های اجرایی آنها در امر خطیر روشنگری و ارتقای سطح دانش و آگاهی‌های آحاد مختلف جامعه با هدف ساماندهی و مدیریت زنجیره‌ای پسماندها در کشور (کاهش تولید، تفکیک از مبدأ، جمع آوری اصولی، پردازش و بازیافت صحیح و…) به نحو شایسته صورت پذیرد.

در پایان این نامه آمده است: امید است در سایه تعامل و هم اندیشی فیمابین، حفاظت خردمندانه و باهدف توسعه پایدار اینگونه معضلات زیست محیطی در سطح کشور کاهش یابد و مرتفع شود.

حفظ حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه

خبر دیگر اینکه، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای چهار طرح با هدف احیای زیست بوم آسیب‌دیده جزایر دریاچه ارومیه و حفاظت حیات‌ وحش موجود در این جزایر خبر داد.

حمید ظهرابی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه باعث وارد شدن آسیب‌های فراوانی به زیست بوم جزایر این دریاچه خصوصا جزایر اشک و کبودان شد.

این جزایر به عنوان ذخیره‌گاهی برای دو گونه گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما شرایط نامطلوب دریاچه ارومیه در چند سال اخیر باعث به خطر افتادن جمعیت این دو گونه در این جزایر شده است.معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر اجرای چهار پروژه با هدف احیای این زیست بوم‌ها و حفظ حیات‌ وحش موجود را در دستور کار داریم. «اجرای راهکارهای مدیریت گونه گوزن زرد در جزیره اشک به منظور کنترل عوامل تهدید و جلوگیری از کاهش جمعیت»، «مدیریت جمعیت قوچ و میش در جزایر دریاچه ارومیه و انجام اقدامات اجرایی برای احیای اکولوژیک جزایر»، «مدیریت و اجرای برنامه حفاظت از پوشش گیاهی و فون جانوری جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه و تعیین ظرفیت برد زیستگاه‌ها» و «اجرای برنامه حفاظت و احیای اکولوژیک زیستگاه‌های ضلع جنوب شرقی دریاچه ارومیه» عناوین این پروژه‌ها هستند.

خبر دیگر حاکیست: دامپزشک باغ‌ وحش تهران با ارائه توضیحاتی درباره آخرین وضع شیرها و پلنگ‌های ایرانی باغ وحش تهران و یوزپلنگ‌های پارک پردیسان گفت: خوشبختانه تاکنون این دو شیر نر و ماده رفتار پرخاشگرایانه نسبت به یکدیگر نداشته‌اند و این امکان وجود دارد که طی همین هفته گیت و حفاظ بین آنها را باز کنیم.ایمان معماریان درباره آخرین وضع «کیجا» پلنگ ماده ایرانی باغ وحش تهران- که طی ماه‌های گذشته با «گاسپار» پلنگ نر لیسبون پرتغال- جفت‌گیری طبیعی داشت، گفت: اکنون به طور دائم با دوربین کیجا را رصد می‌کنیم و او را از جفت نر آن جدا کرده‌ایم. طول بارداری پلنگ‌ها حدود ۱۰۰ روز است و الان حدود ۹۰ روز از جفت‌گیری پلنگ‌های باغ‌ وحش تهران گذشته است، اما نمی‌توانیم بگوییم که کیجا صد در صد باردار است یا خیر چرا که در درجه اول گربه سانان بزرگ علائم ظاهری بارداری ندارند.

دامپزشک باغ وحش تهران درباره آخرین وضع «کوشکی» و «دلبر» – یوزپلنگ‌های پارک پردیسان- که حدود دو ماه گذشته روی آنها عمل لقاح مصنوعی انجام شده بود، تصریح کرد: یوزپلنگ‌ها هم مانند پلنگ‌ها علائم ظاهری بارداری ندارند و بایدمنتظر بمانیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ