رئیس قوه قضائیه: وضع جنگل‌ها نگران‌کننده است
سرویس خبر:‌ باید قوانین حفظ محیط زیست آن قدر پیچیده و سختگیرانه باشد که هر کسی، سازمانی یا کمیسیونی به خود اجازه ندهد بخشی از جنگل و طبیعت را از میان ببرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه بابیان مطلب بالا در نشست هم اندیشی فعالان محیط زیست افزود: یکی از جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر حفظ محیط زیست است و باید با هرگونه تخریب محیط‌زیست با برخوردهای زبانی تا انتظامی و قضایی جلوگیری کرد.وی گفت: حفظ محیط زیست یک معروف و وظیفه همگانی است و همه آحاد مردم و نخبگان در خصوص محیط زیست دغدغه دارند و می‌دانند امروز آب، خاک، جنگل، هوا و فضا سرمایه‌های الهی برای زیست انسان‌ها و همه موجودات است.

رئیس دستگاه قضا افزود: امروز برخی افراد وابسته به قدرت و ثروت به تخریب محیط زیست روی می‌آورند و وقتی ما این اقدام را از طرف یک فرد عادی ممنوع می‌دانیم، از یک موسسه یا سازمان هم به هیچ وجه پذیرفته نیست.وی گفت: نزولات آسمانی در همه جای عالم به عنوان برکت مطرح است و چرا به دلیل نبود زیرساخت‌ها برخی‌ها از بارش زیاد باران گلایه دارند، معلوم است که لایروبی رودخانه‌ها انجام نشده است و جنگلی که باید مانع این گونه سیلاب‌ها باشد تخریب شده است و مسیل‌هایی که می‌تواند آب را حفظ کند و در مسیر خود قرار دهد، با آسیب مواجه شده، چون به محل ساخت و ساز بدل شده است.

رئیسی افزود: نگاه‌ها در خصوص حفظ محیط زیست باید کارشناسی باشد و تصرف‌ها نباید در دست یک سازمان یا یک اداره یا جمعی کوچک باشد و اگر تغییری ضروری بود باید قانون آنقدر پیچیده باشد که امکان آن سخت شود نه اینکه با یک مصوبه کمیسیون کاربری یک منطقه تغییر کند.وی گفت: اگر هم ضرورتی بود که درختی قطع شود، باید این تصمیم در دست یک شخص یا کمیسیون خاص نباشد و از اجرای پروژه‌های اقتصادی که به جنگل‌ها و آب و خاک آسیب می‌رساند باید خودداری شود.

توسعه یافتگی در پرتو حفظ محیط زیست ‏

رئیس قوه قضائیه گفت: توسعه یافتگی باید در پرتو حفظ محیط زیست باشد و یکی از جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر هم حفظ محیط زیست است.‏

رئیسی در نشست هم‌اندیشی فعالان محیط‌زیست با تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) به تعالیم این امام همام در خصوص حفظ محیط زیست اشاره کرد و افزود: پیش از آنکه لازم باشد دلایل نقلی برای ضرورت حفظ محیط زیست ارایه کنیم، دلایل عقلی وجود دارد.

وی حفظ محیط زیست را لازمه زندگی بشریت و زنده بودن طبیعت دانست و بر تعالیم قرآن کریم و اهل بیت (ع) بر حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت: حوزه و دانشگاه نیز تحقیقات فراوانی با استناد به سخنان امامان و پیشوایان در خصوص ضرورت حفظ محیط زیست انجام داده‌اند و ما در سیره ائمه و به خصوص در سیره امام رضا (ع) می‌بینیم که جای جای زندگی شان بر حفظ محیط زیست استناد دارد.

رئیسی همچنین با تاکید بر اینکه وضع جنگل ها نگران کننده است افزود: در هر گونه توسعه در کشور باید حفظ محیط زیست مد نظر قرار گیرد و اگر مطالعات نشان دهد که با ساختن کارخانه و بنگاهی به محیط زیست آسیب وارد می‌شود. این ساخت و سازها نباید انجام شود.‏

درباره متهمان حوزه محیط‌زیست داوری نکنید ‏

پرونده متهمان جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش فعالیت‌های زیست محیطی یکی از سؤال‌های حاضران در جلسه بود که رئیس قوه قضائیه در این باره گفت: شما می‌گویید این پرونده در مورد کسانی که در حوزه محیط زیست فعال بودند، مطرح شده است و می‌گویید که این افراد را در سازمان، دانشکده و موسسه می‌شناختید؛ اما شناخت شما در همین حوزه است. بگذارید سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که مسئولیت‌های امنیتی دارند و این کار در حوزه تخصصی آنهاست، در این رابطه اظهارنظر کنند؛ لذا شما داوری نکنید و بگذارید داوری را قاضی انجام دهد.‏وی ادامه داد: شما بر اساس شناخت‌تان می‌گویید تا روزی که فلان فرد با ما هم دانشکده، همخانه و همکار بود، خطایی از وی ندیدیم؛ اما بهتر است در این رابطه داوری نهایی را به عهده دستگاه قضایی بگذارید. شما به عنوان کسانی که همکار آن‌ها بودید، می‌توانید نسبت به آن‌ها اظهارنظری داشته باشید؛ اما اینکه قسم بخورید فلان فرد بی‌گناه است، بیگناهی و گناهکار بودن را نه فقط در این پرونده بلکه در همه پرونده‌ها بر عهده قاضی بگذارید.‏

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: وقتی وارد دستگاه قضایی شدم، به این پرونده برخورد کردم، ابهامات و نکاتی بود که گروه‌های کارشناسی ساعات بسیاری روی آن کار کردند و نظراتشان را اعلام کردند. دادگاه کار خود را دنبال می‌کند؛ لذا همه کسانی که در حوزه محیط زیست فعال هستند و یا در بخش‌های دیگر، باید منتظر رسیدگی دادگاه باشند.رئیسی با تاکید بر اینکه بررسی اسناد و مدارک بر عهده دادگاه است، گفت: شما ممکن است ظاهر افراد را ببینید؛ اما ممکن است زوایا و لایه‌های دیگری از زندگی فرد باشد که از دید شما مخفی مانده باشد؛ لذا اجازه دهید افراد متخصص و امنیتی‌ها موضوع را بررسی کنند. من هم در این رابطه نظری ندارم و در این قضیه باید کار را بر عهده دادگاه گذاشت. ‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ