رئیس مرکز پزشکی حج: مشکلی برای تامین داروی مورد نیاز حجاج نداریم
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از تامین داروهای مورد نیاز حجاج خبر داد و گفت: مشکلی برای تامین داروی مورد نیاز حجاج نداریم. اکنون ۸۵ درصد داروها را تامین کرده ایم و ۱۵ درصد باقی مانده را یک هفته قبل از اعزام تهیه خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر محمدتقی حلی‌ساز با اشاره به لیست دارو‌های ممنوعه در سفر حج گفت: قرص‌های ترامادول، متادون، آمپول‌های مرفین، قرص‌های کدئین‌دار و شربت‌های مربوطه جزو دارو‌های ممنوعه هستند که هرگونه حمل و نگهداری آن‌ها در کشور عربستان مجازات سختی دارد.

وی درباره آخرین وضعیت معاینات درمانی و بهداشتی متقاضیان حج امسال افزود: معاینات بیش از ۹۵درصد زائران از میان ۸۴ هزار زائر انجام شده است. همچنین به ازای هر ۳۰۰زائر یک پزشک در حج امسال وجود خواهد داشت.

به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت، آمارهای مربوط به غربالگری‌ها نشان می‌دهد که آمار بیماران فشار خون بالا است و ۱۳.۵ درصد حجاج دیابت و حدود ۲۰درصد آنها فشار خون بالا دارند .

حلی ساز با بیان اینکه حج ۹۸ از نظر برگزاری و امکانات با حج ۹۷تفاوتی نخواهد داشت، گفت: امسال یک و نیم برابر ظرفیت، پزشک دعوت و از بین آنها افرادی را انتخاب کردیم و از این جهت کیفیت خدمات نسبت به دوره های قبل بالاتر خواهد بود.

وی افزود: برای احداث مراکز درمانی در سوریه اعلام آمادگی کرده‌ایم، ‌اما به نظر می‌رسد این پروژه فعلا از سوی مسئولان متوقف شده است.

بیماری‌هایی که مانع از سفر حج می‌شوند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین بیماری‌ها و موارد ممنوعه برای سفر حجاج را اعلام کرد.

حلی ساز درباره بیماری‌ها و مواردی که سبب جلوگیری از سفر زائران می‌شود به ایسنا گفت: اعتیاد یکی از این موارد است و زائر معتاد به هیچ عنوان اجازه اعزام به حج را ندارد.رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر بیماری‌های اعصاب و روان را در حدی که فرد دچار جنون، اسکیزوفرنی و… شود مانع انجام سفر دانست و گفت: مبتلایان به سرطان‌های پیشرفته و کنترل نشده، آلزایمر حاد و بیمارانی که در حال گذراندن دوران نقاهت خود هستند هم امکان سفر حج را ندارند. خانم‌های باردار نیز به دلیل شرایط جسمی‌خود نمی‌توانند در سفر حج حاضر شوند.به گفته حلی ساز، مشکلات و سوابق بیماران از طریق خوداظهاری احراز شده و پزشکان هلال احمر هم توانایی شناسایی آنها را دارند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره سفر بیماران دیالیزی گفت: ما چندین دستگاه را برای انجام دیالیز زائران در مراکز پزشکی خود در عربستان داریم، اما در کل توصیه ما این است که افراد نیازمند دیالیز به حج نروند.

وی همچنین درباره مراکز درمانی زائران گفت: در ایام حج ۳ مرکز درمانی در مدینه و ۵ مرکز درمانی در مکه مکرمه داریم که به صورت ۲۴ ساعته و ۱۶ ساعته فعال هستند و حدود ۵۵۰ نفر از تیم درمانی مرکز پزشکی به طور رایگان به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ