رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: پزشکان باید با رعایت عدالت مالیات بدهند
هجمه‌های سازمان‌یافته علیه پزشکان، اخطار وزیر بهداشت درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی و بروز پدیده پزشکان بیکار، مالیات جامعه پزشکی، مرگ و میر تهرانی‌ها به دلیل ذرات معلق و آلودگی هوا و … از جمله مباحث مطرح در مراسم روز پزشک بود.

به گزارش ایسنا، در این همایش که در سالن همایش‌های برج میلاد و با حضور وزیر بهداشت، برگزار شد، دکتر محمدرضا ظفرقندی – رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به آنچه که برخی هجمه‌های «سازمان یافته» علیه جامعه پزشکی خواند، گفت: می‌دانیم گاهی عده‌ای با جهت‌گیری خاص اقدام به صدمه‌زدن به اعتماد جامعه نسبت به پزشکان می‌کنند. این افراد باید بدانند که کار آنها به ضرر سلامت مردم خواهد بود. به عنوان مثال، آقایی به تلویزیون می‌آید و بدون تخصص اقدام به اظهارنظر درباره ظرفیت‌های پزشکی می‌کند و پس از آن کمتر از دو هفته بعد این موضوع به مجلس شورای اسلامی کشیده می‌شود. همه اینها نشان می‌دهند این اقدامات هدف‌دار هستند.

وی افزود: این هجوم به جامعه پزشکی منجر به سرمایه‌سوزی می‌شود و اعتماد مردم از این جامعه سلب خواهد شد.

در ادامه مراسم دکتر علی نوبخت – رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز توجه به پزشکان عمومی را از چالش‌های حوزه سلامت دانست و گفت: پزشکان عمومی همچون ستون فقرات علم طب هستند و نیاز است توجه ویژه‌ای به آنها شود.

نوبخت با اشاره به اینکه «همواره پرداخت مالیات از سوی پزشکان بحث‌برانگیز بوده است»، ادامه داد: در جلساتی که با سازمان امور مالیاتی داشتیم، طبق تفاهمنامه‌ای که بین دو سازمان امضا شد، قرار بر این بود که پزشکان با حفظ حرمت و رعایت عدالت، مالیات پرداخت کنند؛ اما ناگهان دیدیم با وجود این تفاهمنامه، حرف‌های مختلفی بیان شد که همگی قصد بر ایجاد نفاق در این میان داشت.‌وی افزود: هشدار می‌دهم که این تفرقه‌افکنی از سوی عوامل بیگانه و جاسوس‌های استکبار جهانی است تا اتحادمان را متزلزل کند؛ از همین رو از نهادهای نظارتی می‌خواهم که این موضوعات را رصد کنند. در حال حاضر مقامات بالای سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی، مشکلی با اخذ مالیات عادلانه از پزشکان ندارند.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این مراسم ضمن تشکر از زحمات پزشکان، گفت: می‌دانم که شما گلایه‌هایی دارید مبنی بر اینکه چرا هنگام وقوع برخی تخلفات پزشکی افرادی بیرون از این حرفه به داخل حرفه ما ورود می‌کنند. صراحتاً اعلام می‌کنم تا من وزیر بهداشت هستم اجازه نمی‌دهم کسی بیرون از حرفه پزشکی به درون حرفه ما ورود کند و ما را مورد توهین قرار دهد. طبق قراری که با نماینده انجمن‌های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی داشتیم قرار بر این شد تا مشکلات درونی خانواده پزشکی درون خودمان حل شود.

پیروز حناچی، شهردار تهران هم در این مراسم با بیان اینکه «۴۰درصد آلودگی هوای شهر تهران مربوط به خودروهای شخصی است»، گفت: راهکار کوتاه‌مدت حل معضل آلودگی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.‌وی گفت: در شهر تهران سالانه ۵۷هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند که ۱۴۰۰فوت بر اثر سوانح رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه «در سال ۹۶متأسفانه ۱۴۰۰مرگ بر اثر فشارخون بالا در تهران رخ داده است»، افزود: ذرات معلق در سال ۱۳۹۴جان ۴۵۷۳نفر را گرفت. پس از سال ۹۴با جدی گرفتن معاینه فنی، اصلاح سوخت و … تا حدی میزان این ذرات معلق کنترل شد، اما همچنان سه برابر استاندارد مجاز است.

نسخه مناسب چاپ