ریابکوف: زمان برگزاری نشست سران درباره برجام فرا رسیده است
 

معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که اکنون زمان مناسبی است که در آن سران سیاسی در خصوص برجام دیدار کرده و درباره آن تصمیم‌گیری کنند.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر‌خارجه روسیه اخیرا به تهران سفر کرده و با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران درباره تحولات مربوط به توافق هسته‌ای گفتگو کرد. ریابکوف در مصاحبه با «ایران فرانت پیج» (IFP News) درباره دیدار خود با عراقچی گفت: در این زمان خاص، ارتباط ما [با ایران] حداقل برای طرف روس از اهمیت بیشتری برخوردار است. ما بحث‌های بسیار فشرده و متمرکزی داشتیم که طی آنها نه تنها یادداشت‌های‌مان مورد مقایسه قرار گرفت، بلکه کوشیدیم رویکردها و نظراتمان را مشخص کنیم، وضعیت پیش رویمان را به روش‌های گوناگون تحلیل کنیم و ریسک‎‌های مربوط به آن را بسنجیم. این تبادل نظر برای من بسیار سودمند بود. امیدوارم آقای عراقچی بتواند هرچه زودتر به مسکو بیاید، چرا که به باور ما این دیدارها یکی از عناصر اصلی تلاش‌های مشترک برای حفظ برجام است.
اقدامات آمریکا برجام را به این وضع انداخته است
وی در پاسخ به این سوال که چرا برجام پس از سه یا چهار سال در چنین وضعیت قرار گرفته است، گفت: حال که می‌پرسید چرا برجام در این مدت کوتاه به نقطۀ مطمئنی نرسیده است، بر خلاف آن چه از یک دیپلمات انتظار دارید ساده و صریح به شما می‌گویم که به دلیل اقدامات یک کشور، و آن کشور آمریکاست که آگاهانه و عامدانه مرتکب نقض فاحش‌ [‌برجام] شد: یک نقض و عدم پایبندی فاحش به برجام و قطعنامۀ ۲۲۳۱ شورای امنیت و همچنین مادۀ ۲۵ منشور سازمان ملل به شکلی معنادار. تمام این‎ها نشان از رفتار نامعمول و بسیار مخرب و منفی یک ابرقدرت دارد. تنها به همین دلایل است که همگان آن چه را پیش روی ماست تا این حد منفی ارزیابی می‌کنند. علاوه بر این، من معتقدم شرکای اروپایی، آنها که همراه با ایران و ما برجام را به تصویب رساندند، امسال پس از کناره‌گیری آمریکا عملکرد ضعیفی داشتند و این به اتخاذ تصمیمی از سوی ایران انجامید که بسیار قابل درک است. معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کمیسیون مشترک، گفت: روسیه آماده شرکت در نشستی در سطح وزیران است. پیش‌تر از آمادگی خود برای حضور در تهران در این سطح خبر داده بودیم. در مورد محل و مکان نشست انعطاف‌پذیر هستیم. در هر محلی که برای دیگران مناسب باشد حاضر خواهیم شد. اما زمان مناسبی است که یک نشست مسئولانه در سطح رهبران برگزار شود. نشستی که در آن رهبران سیاسی یکدیگر را ملاقات کنند و به بحث و تصمیم‌گیری بپردازند.
برجام تحت مراقب‌های ویژه است
ریابکوف در خصوص اینکه آیا برجام در مسیر مرگ و فروپاشی تدریجی هست یا نه، گفت: در حال حاضر برجام تحت مراقبت ویژه است. این توافق زنده است، با این حال مسالۀ مهم و پرسش بزرگی مطرح است که آیا همۀ ما- ایران، روسیه و اروپا و چین- قادر به حفظ برجام هستیم یا نه؟ به نظر من خطر فروپاشی برجام در آیندۀ نزدیک وجود ندارد، اما ریسک این واقعۀ تاسف‌بار و مخرب در حال حاضر حتی از دو یا سه ماه پیش بیشتر است. باید این روند را متوقف (و معکوس) کنیم و مسئولیت آن به عهدۀ همۀ ماست. هیچ عضو باقی مانده‌ای در برجام نیست که فقط او به خاطر اینکه چنین اتفاقی نیفتد، سرزنش شود. در عوض، افراد باید در وهله اول و پیش از هر چیز، اراده سیاسی خود را به اندازه‌ای متمرکز کنند که بتواند برای قرار گرفتن در مسیر صحیح کافی باشد. اگر چنین اراده سیاسی وجود داشته باشد، راه حل تمام مسائل پیدا خواهد شد. معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سؤالی در خصوص تحرک برخی عوامل در منطقه و کاخ سفید برای شعله‌ور کردن آتش جنگ میان ایران و آمریکا و واکنش احتمالی روسیه به این موضوع گفت: فکر نمی‌کنم گمانه‌زنی در خصوص واکنش کشورها به چنین جنگی کار درستی باشد. جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا صرفاً بدترین سناریوی موجود نیست، بلکه سناریویی فاجعه‌بار است، چرا که عواقب و ابعاد چنین اتفاقی قابل محاسبه نیست. من هم عقیده دارم عناصری «بسیار بی‌مسئولیت» در مناصب پرمسئولیت به هر دلیلی تصور می‌کنند که الان باید به ایران زور گفت حتی اگر نیاز به قدرت نظامی باشد. اما به اعتقاد من، این دیدگاه بسیار بسیار غلطی درباره شرایط فعلی و قاطعیت ایرانیان در دفاع از سرزمین خود و دفع متجاوزان بالقوه با ابزارهایی که در اختیار دارند، است.
همچنین ریابکوف در خصوص استفاده آمریکا از تحریم‌ها در قبال کشورهای دیگر گفت: آمریکا کشوری است که رونق و موفقیت خود را مدیون اصل آزادی فردی و حقوق افراد می‌داند، اما همین کشور برابری نقش بازیگران در عرصه بین‌الملل را از اساس قبول ندارد. قرار نیست همه‌ کشورها پشت سر آمریکا حرکت کنند و کاری را انجام دهند که از نظر آمریکا درست است. ما در روسیه تصمیم گرفته‌ایم هرگز در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان با کاخ سفید مذاکره نکنیم. هر اتفاقی هم که بیفتد این مسیر را ادامه می‌دهیم، چرا که اگر به آنها ضعف نشان دهیم، عملاً به آنها می‌گوییم فشارشان را بیشتر کنند. آن وقت حتی کشورهایی که ادعا می‌کنند با ما و شما دوست هستند نیز می‌گویند ببینید، فشار در نهایت جواب می‌دهد. ما باید به آنها نشان دهیم این مسئله درست نیست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ