ربیعی: انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌ ناهید علّت فنی داشته است
 

سخنگوی دولت به ابهامات مطرح شده درباره انفجار در سکوی پرتاپ ماهواره‌بر ناهید پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی ‌گفت: آنچه که در دولت مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت این است که انفجار در سکو اتفاق افتاده و اصلا ماهواره ای منتقل نشده بوده است. اساسا در مرحله تست بوده و نه پرتاب .

در میادین تستی که ما داریم مثل تست سمنان معمولا این آزمایش‌ها ‌صورت می‌گیرد. در دنیا شبیه به این موضوع زیاد صورت می‌گیرد. حتی در کشورهای پیشرفته هم انفجارهای متعدد و مهیبی در این زمینه‌ها داشتیم. در این اتفاق نه کشته داشتیم و نه از نظر جانی مشکلی داشتیم.

وی ادامه داد: همه کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که یک بحث فنی بوده است. کاملا هم مشخص است بحث فنی چگونه اتفاق افتاده است.

ربیعی یادآور شد: دو جریان خبری در این میان شکل گرفت؛ یکی در صدد القای این موضوع بود که کسانی هستند در موسسات ما که می‌خواستند کار جاسوسی و خرابکاری بکنند که اصلا کارشناسان ما روی این موضوع صحه نمی‌گذارند و به نوعی این نظر سوء استفاده برای قدرت نمایی است.

وی افزود: دوم آنکه ‌نمی‌دانیم چگونه است که رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا عکس می‌گذارد، توییت می‌کند، عکس ماهواره ای منتشر می‌کند و با یک ذوق زدگی با موضوع رفتار می‌کند؛ این کارها اصلا قابل فهم و درک نیست.ربیعی‌گفت: شاید از بی سوژگی در مورد ایران است که چنین موضوعی را در مورد ایران مطرح می‌کنند. این امر کاملا مشخص است و معلوم است بر اثر چه موضوعی اتفاق افتاده است. دانش ما هم هر روز در این رابطه رو به گسترش و فزونی است.

استراتژی ما در برجام‌، تعهد در مقابل تعهد است

سخنگوی دولت گفت: در صورت اجرای تعهدات اروپا، ‌ ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. تعهد در مقابل تعهد استراتژی ای است که امروز ما اتخاذ کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار ما،علی ربیعی دیروز در نشست خبری هفتگی خود گفت: در هفته گذشته بحث سفرها و تلفن‌ها و ملاقات‌هایی که در این شرایط حساس کشور صورت گرفت از مسائل مهم بود. یکی از مباحث جدی در حوزه سیاست خارجی مذاکرات با مکرون و اتحادیه اروپا برای اجرای تعهدات آنها در برجام است.

وی با بیان این که این اقدامات تماما در قالب نامه رئیس جمهوری و بیانیه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است، تصریح کرد: در صورت اجرای تعهدات اروپا جمهوری اسلامی‌به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت.

سخنگوی دولت ‌با بیان این که مباحث فنی برای اجرای تعهدات اروپا در دست بررسی است، اظهارداشت: سفر آقای عراقچی به همراه نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به پاریس در ادامه شیوه اجرای تعهدات طرف اروپایی است.

وی تصریح کرد: همان طور که قبلا گفته شد باید نفت ایران خریداری و تمهیدی اتخاذ شود که پول آن در دسترس قرار گیرد و به ایران بازگردد که این موضوع مذاکره ما‌ست.

‌سخنگوی دولت در ادامه، سفر ظریف و رضا اردکانیان(وزیر نیرو) به مسکو را بخشی از دیپلماسی‌ فعال ایران بیان کرد و گفت: با روسیه در زمینه تبادلات تجاری، اجرای تعهدات قبلی وهمچنین ظرفیت‌های جدیدی که باید بین دو کشور علاوه بر حوزه‌های اقتصادی به وجود ‌آید، گفتگو خواهد شد.

ماهاتیر محمد به ایران می‌آید

وی با بیان این که خوشبختانه ژاپنی‌ها در ‌گفتگوهایی که با آنها داشته ایم

‌برای تداوم روابط در سطح بهتر

علاقه‌مند بودند، گفت: با توجه به سفرها و ملاقات‌هایی که چه قبلا و چه اکنون صورت گرفته است نه فقط منزوی نشدیم ،خوشبختانه وضع رو به جلویی هم داشته‌ایم‌.

سخنگوی دولت با بیان این که مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی‌را در پیش رو داریم، گفت: با استناد به مواد ۲۶ و ۳۶ برجام در درون توافق هسته ای کاهش تعهد هسته ای خود را اعلام کردیم. از همان ابتدا هم اعلام کردیم هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات طرفین برجام است. ما تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم، بلکه برای این که طرف مقابل هم به تعهدات برجامی‌برگردد سیاست تعهد در قبال تعهد را دنبال کردیم.

ربیعی گفت: تا روز جمعه فرصت برای برداشتن گام سوم است و این که ‌‌به سمت گام سوم حرکت نکنیم‌ بستگی کامل به واکنش طرف اروپایی و مذاکرات فشرده ای دارد که نمایندگان ما در حال انجام آن هستند.

وی تصریح کرد:در قبال آنچه که بیان شده است برای کاهش تعهداتمان محکم ایستاده ایم و اگر تا فرصت تعیین شده رضایت تهران در زمینه اجرای تعهدات جلب نشود ، گام محکمی‌برای اجرای مرحله جدید کاهش تعهدات برخواهیم داشت.

کاهش ۸ درصدی تورم نقطه به نقطه

ربیعی در بخش دیگری از سخنانش به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: روز یکشنبه در جلسه هیات وزیران آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی درباره روند شاخص اقتصادی تولیدکنندگان در مردادماه ارائه کرد. اهمیت این شاخص از این رو‌ست که امروز هر گونه بالا و پایین شدن شاخص برای تولید کنندگان در کوتاه مدت بر مصرف کنندگان اثر خواهد داشت.

وی افزود: نرخ تورم بهای تولیدکنندگان در مرداد ماه رشدی معادل ۷ دهم درصد داشته است که این رشد نسبت به رشد ۵ تا ۶ درصدی به ۷ دهم درصد کاهش پیدا کرده است. خوشبختانه تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان در مردادماه نسبت به تیرماه ۸ واحد درصد کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: براساس این گزارش به علت پیشران بودن شاخص‌های بهای تولیدکنندگان قطعا این روند در کاهش تورم مصرف کنندگان موثر خواهد بود. همچنین براساس این گزارش تولیدات واحدهای بزرگ صنعتی در بورس در تیرماه نسبت به خردادماه رشدی معادل ۵ر۶درصد داشته که نشانگر بهبود تولیدات صنعتی است.

سهم داروی قاچاق زیر ۵ درصد است

ربیعی درباره قاچاق دارو در برخی مناطق و کمبود داروهای خاص و ویژه در داروخانه‌ها و راهکار دولت برای نظارت بر این مساله گفت: طبق آخرین و دقیقترین اطلاعات حجم قاچاق دارو چه از خارج به ایران و چه از داخل به خارج حجم بالایی نیست. به اعتقاد من حتی زیر پنج درصد مجموعه داروهای ما را تشکیل می‌دهد. بنابر این نمی‌توان گفت که ما اکنون چیزی به نام پدیده قاچاق داریم.لیکن در برخی از موارد از کد محصولات دارویی IRC استفاده می‌شود و به جای مواد غذایی هورمون‌های بدنسازی وارد کرده‌اند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: این متخلفان شناسایی و به قوه قضائیه معرفی شده‌اند و ‌اقدامات‌آنها به دستگاه‌های اطلاعاتی هم گزارش شده است و در حال تکمیل پرونده هستند.

ربیعی با بیان این که در حوزه دارو وضع حدود ۲۶۰ میلیون یورو نامعلوم بود، گفت: در سال ۹۷ یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو در حوزه دارو چه در تجهیزات پزشکی و چه دارو، ارز به واردکنندگان تزریق شد . از این میزان ۱۶۰ میلیون یورو رسیدگی شده و ۱۰۰ میلیون دیگر هم در حال رسیدگی است که ظرف یکی دو هفته باید تعیین تکلیف شود یا اسناد بیاورند که در راه گمرک است.

سخنگوی دولت در پاسخ به اقدامات دولت در زمینه ذرت‌های آلوده در انبار گمرکات کشور، گفت:‌‌ طبق گزارش‌های واصله،۱۲۰ هزار تن ذرت آلوده بوده که دستور رسیدگی به آن صادر شده است. سال ۹۵ توسط بخش خصوصی‌۱۰۰ هزارتن ذرت وارد شد که اسم شرکت از بخش خصوصی‌ را نمی‌توانم ذکر کنم.

وی اضافه کرد: موضوع میزان سم افلاتوکسین است که سازمان دامپزشکی و ‌استاندارد هر کدام استاندارد مشخصی داشته اند و آنچه برای ما ملاک قرار گرفت سازمان استاندارد بوده است. این سازمان معتقد بود که آنها باید مرجوع یا امحاء شود، بنابراین اجازه ورود و ترخیص به کشور داده نشده است. اکنون نظر دیگری هم داده شده ‌که قابلیت تبدیل به الکل رادارند.

ربیعی درباره واگذاری شرکت‌های خودروسازی به بخش خصوصی و شیوه آن گفت: به اعتقاد من خصوصی‌سازی دچار کژی شده است.

وی افزود: بیش از ۴۰ درصد (سهام) به سمت جاهای دیگر دولتی از قبیل نهادها و سازمان‌هایی که شبه دولتی بودند یا به نحوی مدیریت دولتی داشتند، رفت. حدود همین یا کمتر به سهام عدالت اختصاص داده شد و درصد کمی‌به خصوصی سازی و عرضه در بورس تخصیص داده شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: واگذاری سهام عدالت شاید اندیشه ای بود که ۲۰ سال می‌شنیدم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم و تئوری‌های آن هم وجود داشت. سهام عدالت هم توزیع شد اما درباره این که در اجرای آن در بالا چه اتفاقی می‌افتد و چگونه مدیریت می‌شود، هیچ اندیشه‌ای نشده بود. بنابراین یکی از مشکلات ما شیوه مدیریت سهام عدالت است؛ البته آقای طیب نیا در این زمینه زحمت‌های زیادی کشیدند تا بتوانیم در چارچوب بندی مناسبی و در قالب لایحه ای به سرانجام برسد.

ربیعی گفت: حدود یک میلیون شغل به شبکه خودروسازی کشور متصل است و گردش مالی بسیار زیادی دارند. بنا براین علاوه بر بنزین ، نان و ارز، خودرو هم در شاخص‌های اقتصادی تاثیرگذار شده است.

ربیعی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر وجود تناقض در سخنان رئیس‌جمهوری مبنی بر آمادگی برای دیدار با ترامپ و سپس عقب‌نشینی وی از آن سخن، گفت: رئیس‌جمهوری همچنان بر موضع خود ایستاده است. این حرف به خاطر منافع ملی و در صورتی که ایشان این اطمینان را داشته باشند، مطرح شد. کلیدواژه هم «اگر این اطمینان را داشته باشم» بود که برخی‌ها آن را یا ندیدند یا نخواستند ببینند. ایشان تاکید کردند اگر این اطمینان را داشته باشند که ملاقات یا دیدار به منافع ما کمک کند، از چنین ملاقاتی امتناع نمی‌کنم.

وی با بیان این که هیچ تناقضی در سخنان رئیس‌جمهوری وجود نداشته است، اظهار داشت: ایشان یک موضع اصولی را بیان کردند که اگر به این جمع‌بندی برسند که ملاقات‌های کاری با هر کسی به منافع ملی کمک می‌کند، مکلف به پیگیری منافع ملی و مصالح مردم و کشور هستند و در مقابل، اگر این ملاقات در تضاد با منافع ملی باشد، از انجام آن امتناع خواهند کرد.

سخنگوی دولت با بیان این که باید بدون قضاوت، پیشداوری و عجله در مورد این سیاست‌ها اظهارنظر کرد، گفت: عده‌ای بدون دقت کافی و براساس دیدگاه جناحی پیشداوری کردند. عده‌ای ذوق‌زده شدند و برداشت خودشان را در این باره بیان کردند. عده‌ای هم پس از سخنان بعدی رئیس‌جمهوری، به خاطر این که به منطق درونی آن توجه نداشتند، گفتند که ایشان عقب‌نشینی کرده است.

سخنگوی دولت افزود: تیتر برخی رسانه‌ها تخریبی است و آنها فکر می‌کنند همچنان در فضای انتخاباتی قرار دارند. اکنون در حساس‌ترین مقطع تاریخی در قبال تحولات جهانی قرار داریم و هیچ کسی این تصور را ندارد که در چارچوب‌های کلی نظام نباشد.

ربیعی درباره این که آیا آمریکا توانسته است فروش نفت ایران را به صفر برساند؟ گفت: فشارهای آمریکا در این زمینه بی تاثیر نبوده است، اما ایران کشوری با ۱۵ همسایه است و در منطقه ای قرار گرفته است که فرصت‌های بسیار زیادی دارد.

وی افزود: ما به روش‌های مختلفی به اندازه نیازمان نفت را می‌فروشیم و با مدیر برجسته ای که در حوزه نفت داریم، اکتشافات و طرح‌های نفتی جلو می‌رود.

ربیعی افزود: برای پارس جنوبی هم در جلسه اقتصادی سران قوا تصمیمات خوبی اتخاذ شد که پروژه‌ها بدون کمک خارجی تامین مالی شود.

نسخه مناسب چاپ