رزمایش بزرگ روسیه در سواحل سوریه همزمان با ورود ناو هسته‌ای آمریکا به مدیترانه
 

سرویس خارجی: همزمان با گمانه زنی ها درباره احتمال حمله آمریکا و متحدانش به سوریه یک زیردریایی هسته ای آمریکا وارد دریای مدیترانه و نزدیک آبهای سوریه شد که در پی آن روسیه نیز رزمایشی را در سواحل سوریه آغاز کرد.

همزمان با ادامه تنش‌ها میان آمریکا و روسیه بر سر سوریه رزمایش گسترده ناوگان دریایی و هوایی روسیه در نزدیکی سواحل سوریه از دیروز آغاز شد. ناوگان‌ دریای سیاه، ناوگان دریای بالتیک، ناوگان دریای خزر و ناوگان شمالی روسیه در این رزمایش شرکت دارند.دو زیردریایی، ۳۴جنگنده شامل بمب‌افکن‌های راهبردی و هواپیماهای شکار زیردریایی در این رزمایش حضور دارند.ارتش روسیه محل برگزاری رزمایش در آب‌های دریای مدیترانه را برای کشتی‌رانی و هوانوردی، ناامن و خطرناک خوانده است.این رزمایش در شرایطی برگزار می‌شود که تنش‌ها میان آمریکا و روسیه بر سر سوریه شدت گرفته است.

از سویی یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا مسلح به موشک‌های تام هاوک وارد بندر جبل‌الطارق در ورودی دریای مدیترانه شد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ورود این زیردریایی براساس یک بازدید لجستیکی برنامه‌ریزی شده انجام گرفته است. این دومین بار از ماه مارس است که یک زیردریایی آمریکا وارد این بندر می‌شود. این اقدام در حالی انجام می‌گیرد که اخیرا روسیه نسبت به یک جنگ جدید علیه سوریه هشدار داده است. ارتش روسیه شبه نظامیان سوری مستقر در ادلب را متهم کرده که به دنبال آماده سازی برای یک حمله شیمیایی هستند تا بدین شکل مقامات سوری را متهم و آمریکا و متحدانش را برای راه اندازی یک حمله دیگر تحریک کنند. همزمان منابع آمریکایی مدعی شده‌اند دولت این کشور در یک فهرست مقدماتی، اماکنی که در صورت حمله به سوریه هدف قرار خواهند گرفت را مشخص کرده است. «سی‌.‌ان‌.‌ان» به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده که کارشناسان اطلاعاتی و نظامی در این کشور فهرستی مقدماتی از تأسیساتی که در صورت حمله به سوریه هدف قرار خواهند گرفت، تهیه کرده‌اند.به نوشته سی‌.ان.ان، تصمیم برای حمله به سوریه هنوز گرفته نشده است اما یک مقام دولت آمریکا مدعی شده در صورت توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی، دولت آمریکا احتمالاً به سرعت به آن پاسخ خواهد داد.

در این حال وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که عملیات نظامی احتمالی ارتش سوریه در استان ادلب باعث تشدید درگیری‌ها و بحران سوریه می‌شود. مایک پمپئو گفت: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه از حمله روسیه و سوریه به ادلب دفاع می‌کند. وی در ادامه نوشت: حدود سه میلیون آواره سوری در حال حاضر در ادلب هستند و از این حمله رنج خواهند برد، این اصلا چیز خوبی نیست و تمام جهان به خوبی شاهد اوضاع است.

این درحالی است که نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد کشورهای ابرقدرت از شورای امنیت برای اجرای دستورکارهای سیاسی خود استفاده می‌کنند. بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: ما درحال انجام فعالیت‌های دیپلماتیک برای رسوا کردن نقشه‌های سازمان های اطلاعات غرب علیه سوریه هستیم.معاون وزیر خارجه سوریه هم تاکید کرد که کشورش عزم خود را برای پایان دادن به تروریسم در ادلب با هدف برقراری مجدد امنیت و ثبات در این استان و رهایی غیرنظامیان گروگان گرفته شده از این گروه‌های تروریستی جزم کرده است.

فیصل مقداد تصریح کرد: جنجال رسانه‌ای پیرامون ادلب بخشی از ابزار آمریکا و غرب و مزدورانشان برای ریاکاری در منطقه است.از طرفی یک روزنامه لبنانی فاش کرد که دبیرکل حزب‌الله لبنان و رئیس‌جمهور سوریه در روزهای اخیر تماسی تلفنی یا دیداری مستقیم داشته‌اند و طی آن تصمیمی بی‌سابقه گرفته شده که در صورت حمله آمریکا و متحدان به سوریه وارد فاز اجرایی خواهد شد.

بر اساس گزارش روزنامه «الثبات» لبنان، با لو رفتن اطلاعاتی از داخل سفارت اسرائیل در روسیه مبنی بر اینکه در صورت حمله به ادلب، جنگنده‌های اسرائیلی نیز در آن شرکت خواهند کرد، به تل‌آویو شدیدا هشدار داده شده اگر این اتفاق رخ دهد پاسخی بی‌سابقه خارج از محاسبات مسکو دریافت خواهد کرد به نحوی که تمام مستعمرات (اراضی اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی) هم‌مرز با سوریه و لبنان را تکان می‌دهد.خبر دیگر اینکه ریاست جمهوری ترکیه طی فرمانی اعلام کرد که ائتلاف «هیات تحریر الشام» یا همان گروه تروریستی «جبهه النصره» سابق را در لیست تروریستی این کشور قرار داده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ