‎یادگار گرامی امام :
رسیدن به جامعه اخلاقی درگرو فقرزدایی است
 

یادگارگرامی‌ امام با تأکید بر این که مسأله اخلاق درد عمیقی بر جان و روح جامعه ما‌ست، گفت: اگر به دنبال جامعه اخلاقی هستیم، باید به سراغ زدودن فقر برویم.

به گزارش ‌‌جماران، آیت‌الله ‌سید‌حسن خمینی در آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی و گرامیداشت شهدای هفتم تیر و هشتم شهریور در حسینیه جماران، گفت: به نظر من تا سالیان سال هر کسی در حوزه علوم اسلامی‌تحصیل می‌کند به نوعی خوشه چین معارفی است که آیت الله مطهری بسترش را فراهم کردند.

یادگار امام با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) که می‌فرمایند «إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق»، اظهار داشت: موضوع اخلاق درد عمیقی بر جان و روح جامعه ما‌ست و البته از اموری است که هرچه بیشتر از آن بگوییم به نقطه اوج آن نمی‌رسیم و صد البته هر جایی که برسیم یک گام جلوتر از آن وجود دارد.

وی در ادامه با بیان این که فقه حداقلی و اخلاق حداکثری است، تصریح کرد: بسیاری از دستورات اخلاقی یا دایره مستحبات را در می‌نوردد و یا وارد احکام ارشادی به آداب اجتماعی می‌شود. ممکن است کسی ظاهرا پایبند به قانون باشد اما اخلاقی نباشد. فقه یک نظم حداقلی به جامعه می‌دهد، اما محدوده رفتار ما را تعیین نمی‌کند. ما باید یک گام فراتر از آن برداریم. قانون نیز همین طور است. قانون هم محدوده ای را تعیین می‌کند ، ولی دایره مستحبات، ارشادات عقلی و آداب اجتماعی وجود دارد.

حاج سید حسن خمینی با تأکید بر این که بسنده کردن رفتار مؤمنانه به کردار و اعمال قانونی تنزل دادن سطح جامعه است، افزود: انسان باید دائما خود را در ترازوی اخلاق بسنجد. بسیاری گفته اند که تمام اخلاق به دو قاعده بر می‌گردد. قانون طلایی اخلاق می‌گوید: «آنچه برای خودت می‌پسندی برای دیگران بپسند.» از این مهمتر بُعد دوم است که «آنچه برای خودت نمی‌پسندی برای دیگران نپسند.» وقتی می‌خواهیم کاری انجام دهیم خودمان را جای طرف مقابل بگذاریم. البته این که شما بتوانید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید کار بسیار سختی است و اساسا یکی از مشکلات جوامع این است، ولی باید تجربه کنید.

وی با طرح این سئوال که «چه کار کنیم که جامعه ما اخلاقی شود؟» گفت: باید سعی کنیم هنجارهای اخلاقی در جامعه تبدیل به ارزش شود. اگر جامعه چیزی را ارزش بداند شما احتیاج به مراقبت آن ندارید، اما اگر جامعه چیزی را ناهنجاری نداند مبارزه با آن بسیار سخت است و در واقع، جامعه مبارزه منفی با او می‌کند.

یادگار امام ادامه داد: بعضی‌ها در امر به معروف و نهی از منکر معنای معروف را به «چیزی که جامعه قبول دارد» برده اند. البته من این را قبول ندارم. بحث من در سختی و درستی مسأله و امکان آن است. اگر با چیزی که جامعه به هر علتی قبول ندارد بخواهید مبارزه کنید، نمی‌توانید، اما چیزی که قبول دارد اصلا نیاز به کنترل ندارد و ‌جامعه خودش را کنترل می‌کند. پس یکی از مهمترین عوامل اخلاقی کردن جامعه این است که سعی کنیم نظام ارزشی ما نظام هنجاری پذیرفته جامعه باشد.

وی تصریح کرد: علت این امر آن است که وقتی یک مسأله تبدیل به هنجار شد وجدان درونی، شرم، حیاء و اینکه انسان می‌خواهد محبوب جامعه باشد، مانع هنجارشکنی می‌شود. پس برای این که یک مسأله در جامعه اخلاقی شود، باید سعی کنیم آن هنجارها به ارزش اجتماعی تبدیل شود.

حاج سید حسن خمینی گفت: دومین مسأله این است که باید ریشه فقر را از جامعه کَند. کسی که گام در جهت فقرزدایی بر می‌دارد گام بلندی بر می‌دارد که جامعه را اخلاقی کند. این تعبیر را شنیده اید که «کاد الفقر أن یکون کفرا». البته ما دو نوع فقر داریم؛ یک فقر خواسته و یک فقر ناخواسته. فقر خواسته یعنی این که شما دستت می‌رسد و کنار می‌زنی. این گونه فقر، عزّت می‌دهد. کسی که دستش می‌رسید و نگرفت، در چشم مردم عزیز می‌شود. لباس پاره هم بپوشد، به عنوان متبرک به آن دست می‌زنند. «الفقر فخری» پیامبر(ص) این فقر خود خواسته است. اما یک فقر ناخواسته داریم. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید مواظب باشید این گونه نباشید.

وی با تأکید بر این که باید فقر ناخواسته را ریشه کن کرد، افزود: اگر به دنبال جامعه اخلاقی هستیم، باید به سراغ زدودن فقر برویم، لذا من بسیار از آقای‌هاشمی‌شنیده ام که دائما می‌گفت راه حل مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی این است که مردم باید کار پیدا کنند. اگر می‌خواهید اعتیاد از بین برود باید شغل بیاید. اشتغال‌ و سرمایه‌گذاری امنیت می‌خواهد.

یادگار امام تأکید کرد: گام برداشتن در مسیر جامعه اخلاقی وابسته به دو امر است؛ یکی این که سعی کنیم در حوزه فرهنگی، نظام ارزشی را حاکم کنیم ،لذا می‌بینیم که در اول انقلاب همه ناخودآگاه با حجاب می‌شوند و نظام ارزشی عوض می‌شود. اولیای خدا مغناطیس وجودی دارند و همه را آرام می‌کنند. بزرگان ما این خصلت را داشتند که می‌توانستند نظام ارزشی را با اشراق و حوزه مغناطیس القاء کنند.

وی اظهار داشت: دینداران وقتی تصدی دنیای مردم می‌کنند، اگر نتوانند دنیای مردم را اداره کنند به دین لطمه زده اند. به این بیان، آقای‌هاشمی‌معلم اخلاق جامعه هم هست؛ هم در حوزه خطبه‌هایی که خواند و هم در حوزه درکی که از علت العلل بی اخلاقی پیدا کرده بود.

سید حسن خمینی افزود: یک گام برداریم و فقر را از جامعه بزداییم، چرا که ریشه همه مشکلات به این نقطه ختم می‌شود. راه بزرگی پشت سر ما ست و کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. ما حتما به گذشته خود افتخار می‌کنیم، حتما هم نسبت به وضع موجود انتقاد داریم، اما حتما هم به آینده امید داریم. البته دیکته نوشته حتما غلط دارد؛ آن هم در عرصه مسائل اجتماعی، اما عزم و همتی که گذشتگان ما داشته‌اند

‌و کار بزرگی که انجام داده اند، نفس انقلاب و پیروزی انقلاب، پیروزی در دفاع مقدس و تلاش‌های وافری که در دوره سازندگی صورت گرفت را هم بدانیم، هم بیان کنیم و هم ارج و قرب آن بشناسیم و البته برای گام‌های بعدی همت کنیم.

وی با بیان این که مأیوس و دلگیر نباید شد، اظهار داشت: امام به آیت‌الله شیخ حسن صانعی گفته بودند «تا فحش نخوریم کار نهضت پیش نمی‌رود و کسی که منشأ اثر است فحش می‌خورد». لذا سیاستمداری که از فحش بترسد، همان بهتر که دور سیاست نگردد. آقای‌هاشمی‌از این نظر هم واکسینه شده بود. او درک درستی از زندگی سیاسی پیدا کرده بود.

یادگار امام در پایان گفت: در کوران حوادث صبوری انسان‌های بزرگ و میزان حرف‌های نزده آنها ارزششان را معلوم می‌کند. عزم، نیت، تلاش و نگاه آنها به آینده، برتری دادن مصلحت کلان مردم، دین، جامعه و کشور بر مصالح شخصی، در آقای‌هاشمی‌به خوبی وجود داشت.

هاشمی: امروز بیشتر از همیشه به روش و شیوه امام(ره) و یارانش نیاز داریم

رئیس شورای شهر تهران هم دراین مراسم گفت: آنچه امروز برای جامعه مهم است سیره و اخلاق حکومتی امام(ره) و یارانش هست که در سخت‌ترین شرایط کشور را اداره کردند و امروز بیش از هر زمان دیگری به روش و شیوه این عزیزان نیاز داریم.

محسن‌هاشمی‌افزود: آنچه برای جامعه مهم است سیره و اخلاق حکومتی امام (ره) و یارانش است که در سخت ترین شرایط در سال ۶۰کشور را اداره کردند.

وی با پاسداشت یاد مرحوم‌هاشمی‌رفسنجانی، تاکید کرد: امروز از هرزمان بیشتر به روش و شیوه این عزیزان برای اداره کشور نیاز داریم. ویژگی مشترک همه این بزرگواران تحمل تخریب‌هایی است که نسبت به آنها می‌شد.

فرزند مرحوم‌هاشمی‌رفسنجانی خاطرنشان کرد: اگر یادتان باشد شهید بهشتی از همان ابتدای انقلاب مورد هجوم جریان انحرافی قرار داشت و یا شهید مطهری مورد هجوم گروه فرقان قرار گرفت و شهید رجایی در دوران وزارت هم مورد هجوم و تخریب‌های رئیس جمهوری وقت (ابوالحسن بنی‌صدر) واقع شد و همچنین شهید باهنر و همه این بزرگواران توانستند خودشان را فدای انقلاب کنند و تخریب‌ها را به جان و دل برای انقلاب پذیرفتند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: همه این بزرگواران توانستند خودشان را فدای انقلاب کنند و در مقابل تخریب‌ها ایستادند. بعد از نبود این بزرگواران مرحوم آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی نخستین شخصی بود که در طول ۳دهه مورد تخریب قرار گرفت که تخریب‌ها را به جان و دل برای پیروزی انقلاب پذیرفت و همین روش و سیره بوده که انقلاب را نگه داشته است.

محمدرضا‌ بهشتی: برخی می‌خواهند بزرگان نظام را در محاق قرار دهند

در ادامه مراسم، محمدرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی گفت: همه بزرگان در تاریخ معاصر ما، از امام راحل گرفته تا شخصیت‌هایی چون شهیدان مطهری، رجایی، باهنر و مرحوم

آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی هر کدام به تنهایی پایه، ستون و رهبر اجتماعی بودند.وی افزود: هرچند تلاش‌هایی صورت می‌گیرد چهره این عزیزان و خدماتی که انجام دادند در محاق قرار گیرد ،ولی هرگز نقش و جایگاهشان از اذهان پاک نمی‌شود.

فرزند شهید بهشتی یادآور شد: در این خانه موزه‌ها از جمله خانه موزه مرحوم‌هاشمی‌رفسنجانی، دستنوشته‌ها، خاطرات، عکس‌ها، اجسام و نشانه‌هایی از بزرگان باقی مانده است که یادگارهای گذشته اند.

محمدرضا بهشتی خاطر نشان کرد: این یادگارها یک برجستگی دارند و آن ویژه بودنشان در ظرف زمان است. از یک طرف ریشه در گذشته دارند، گذشته ای که با ما فاصله دارد و در زمان ما ظاهر شدند. از این جهت بی‌بدیل هستند چون ما را در یک مواجهه دو زمانه قرار می‌دهند.

وی یادآور شد: این موزه‌ها برای ما و نسل‌های بعد تاریخ نویسی بی‌واسطه اند و گذشته و حال در این خانه موزه‌ها با هم تلاقی می‌کنند.

فرزند آیت الله بهشتی خاطرنشان کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که تاریخ‌های مستند و تحلیلی داشته باشیم و از فضای تاریخ شفاهی که به خودی خود کمترین اعتبار را دارد، فاصله بگیریم.‌وی افزود: وقتی در خانه آقای‌هاشمی‌قرار می‌گیرم یاد روزهایی می‌افتم که آرزوهای بزرگی برای انقلاب و برقراری نظام جدید داشتیم.

بهشتی با بیان این‌که اهمیت بسیار دارد که تاریخ شورای انقلاب مکتوب شود، افزود: نقل قول‌ها و خاطرات شفاهی باید با اسناد تطابق داده شود و امروز با رونمایی از این اسناد می‌توانیم به سمتی حرکت کنیم که تاریخ‌های مستند و تحلیلی داشته باشیم و از فضای تاریخ شفاهی که به خودی خود کمترین اعتبار را دارد، فاصله بگیریم.

فرزند آیت‌الله بهشتی با تاکید بر این که درباره روابط شورای انقلاب و دولت موقت افسانه‌ها بیشتر از واقعیات مطرح شده اند، گفت: البته جریانی هم در شورای انقلاب مطرح بوده که نمایندگان حاضر در شورای انقلاب را جمعی از اقشار مختلف جامعه تشکیل دهند و این موضوع دوبار در جلسه شورای انقلاب مطرح شد اما به نتیجه نمی‌رسد و کار شورا به صورت انتصابی ادامه پیدا می‌کند که لازم است درباره وضع آن زمان و دیدگاه‌های مختلف در درون شورا بحث و بررسی محققانه‌ای انجام شود.

مطهری: آیت‌الله‌ هاشمی‌حاضر بود مسئولیت قطعنامه ۵۹۸ را بپذیرد

علی مطهری هم در این مراسم گفت: مرحوم‌هاشمی‌رفسنجانی چیزی را که به مصلحت جامعه تشخیص می‌داد آبروی خود را پای آن می‌گذاشت.

وی با اشاره به اینکه امروز اولین سالروز افتتاح موزه مرحوم‌هاشمی‌و روز تولد آن مرحوم است، گفت: زنده ماندن نام و راه بزرگانی چون حضرت امام (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی و‌هاشمی‌رفسنحانی به مثابه زنده نگه داشتن اندیشه آنهاست.

نماینده مردم تهران گفت: رفسنجانی می‌خواست ایران نمونه و الگوی کشور‌های اسلامی‌شود که مردم حسرت امارات و ترکیه را نخورند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌با بیان این که مرحوم آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی خصلت‌های نیکی و ماندگاری داشت که منحصر به خود او بود، ادامه داد:‌هاشمی‌رفسنجانی چیزی را که به مصلحت جامعه تشخیص می‌داد آبروی خود را پای آن می‌گذاشت و این کار او مصداق جمله شهید مطهری است که فرمود مصلح کسی است که ضعف‌های جامعه را ببیند و مطرح کند حتی اگر به قیمت از دست دادن محبوبیتش تمام شود.

او خاطرنشان کرد: پذیرش قطعنامه ۵۹۸نمونه از خود گذشتگی مرحوم‌هاشمی‌بود و او حاضر شد تمام مسئولیت پذیرش قطعنامه را به عهده بگیرد و خود را سپر بلای امام و انقلاب کند.

مطهری گفت: مرحوم‌هاشمی‌ایران را سربلند و پیشرفته می‌خواست و تمام وجودش در گرو این مفهوم بود. او می‌خواست ایران نمونه و الگوی کشور‌های اسلامی‌شود که مردم حسرت امارات و ترکیه را نخورند.

سخنان باهنر

محمدرضا باهنرهم دراین آیین، خداپرستی و صداقت را دو شاخصه خط امام (ره) بیان کرد و گفت:آرزو و امید امام این بود که دولتی مستقر شود که فقط از خدا بترسد چرا که معتقد بود خداترسی دولت باعث استمرار آن خواهد شد.

وی گفت: آیت‌الله هاشمی ‌‌رفسنجانی قبل از انقلاب تاثیرات زیادی در شکل گرفتن روند پیروزی انقلاب داشت. در آن زمان بعضی از شاگردان حضرت امام (ره) بر کارهای فرهنگی و عده ای بر اطلاع‌رسانی ‌و تهییج جامعه متمرکز شدند.

دبیرکل جامعه اسلامی‌مهندسین افزود: زمانی که حضرت امام در قم دستگیر و به تهران منتقل می‌شدند، ماموری از ایشان سئوال کرد که با کدام سربازان قصد انقلاب دارید؟ امام فرمودند :”سربازان من در گهواره‌ها هستند.”

باهنر ادامه داد: شاید این تلنگری جدی برای کسانی بود که خود در آن دوره خود را سرباز کشور و امام می‌دانستند. به طوری که یاران امام این ماموریت را احساس کردند که نسل انقلاب را آماده کنند و پایه‌های انقلاب را بسازند.

دبیرکل جامعه اسلامی‌مهندسین ادامه داد: اتفاقاتی که ظرف دو سه سال اول انقلاب افتاد استقرار نظام جمهوری اسلامی‌را با چالش روبرو کرد. از بزرگترین ماموریت‌هایی که حضرت امام برای خود و یارانشان در نظر داشتند شرایط و برنامه‌های بعد از استقرار بود و مطمئن بودند چالش‌ها را سپری می‌کنیم.

باهنر درباره تعریف و فهم خط امام (ره) خاطرنشان کرد: وقتی به سخنان امام مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم خط آن بزرگمرد این است که در حضور خدا معصیت نکنیم، بنابراین خط امام خط خداپرستی و صداقت است.‌

وی ادامه داد: از امام پرسیدند آیا تاکنون از کسی ترسیدی؟ فرمودند؛ در تمام عمرم از هیچ کس غیر از خدا نترسیدم. لذا اگر در محضر خدا بنشینید به این درجه از شجاعت می‌رسید.

باهنر گفت: زمانی که شهید رجائی، شهید باهنر را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد، حضرت امام (ره) بحث دولت کریمه را مطرح کردند. آرزو و امید امام این بود که دولتی مستقر شود که فقط از خدا بترسد، چراکه معتقد بود خدا ترسی دولت باعث استمرار آن خواهد شد.

دبیرکل جامعه اسلامی‌مهندسین با بیان این که خدا ترسی باعث از خود گذشتگی می‌شود، افزود: روزی که شهید باهنر از مجلس رای اعتماد گرفت و نخست وزیر شد از او پرسیدند چه احساسی دارید، گفت:” تا امروز چهار فرزند داشتم، از امروز به بعد ۱۱میلیون فرزند دارم و می‌دانم باید به تک تک این مردم پاسخگو باشم.” این معنی خدا ترسی بود که امام به یارانش آموخته بود.

تأکید حاج سید حسن خمینی بر تحجر زدایی از دین

خبردیگراین که یادگارگرامی‌ امام در مراسم اختتامیه هشتمین اردوی ملی «طریق جاوید» که در حرم امام خمینی برگزار شد با تأکید بر این که امام به اندازه ای که به استکبار حمله کرده به تحجر هم حمله کرده است، گفت: از میان بردن دین از عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها به هیچ راهی نمی‌رسد؛ اما محدود کردن دین به یک نظام بسته غیر‌راهگشا و غیر‌هماهنگ با جامعه نیز بازگشت به قرائتی است که در گذشته داشته اید و امروزه نمی‌توانید توسط آن مشکلات را حل کنید.

حاج سید حسن خمینی با اشاره به انقلاب‌های سایر نقاط جهان، گفت: تمامی‌انقلاب‌هایی که از ۱۹۱۷ در جهان شکل گرفت، ماتریالیستی و کمونیستی بودند و جنگ جهانی دوم ورق را به نفع کمونیست‌ها در مجموعه جهان برگردانده است؛ در این مسیر مطالعه انقلاب چین برای ما بسیار خواندنی و آموزنده است. کمونیست‌ها بعد از جنگ جهانی دوم توفیق پیدا می‌کنند که کل چین را بگیرند و افتادن چین به دامن کمونیست یک اتفاق بسیار بزرگ است.

یادگار امام با بیان این که مهد دینداری و دفاع از دین در آن مقطع به ظاهر آمریکا بود، یادآور شد:. در آمریکا تظاهر به مذهب قوی است. چون در اصطلاح آن روز، هرکس انقلابی و چپ یا دیندار و راست بود، اما انقلاب اسلامی‌شکست بزرگ این دوگانه است. من فکر می‌کنم مهمترین نقش ما در آن روزگار این بود که انقلابی و دیندار بودیم و علیه نظم موجود در فضای آن روزگار با زبان دین مبارزه کردیم؛ این نقطه عطفی قبل و بعد از انقلاب است که بلافاصله در پی آن الهیات رهایی بخش در آمریکای لاتین نیز شکل گرفت و جریان مبارزه در فلسطین نیز از عربی بودن خارج شده و اسلامی‌می‌شود و جریان‌های اسلامی‌شکل می‌گیرد.‌

وی با تأکید بر این که بازگشت دین به عرصه جامعه مولود انقلاب اسلامی‌ایران است، تصریح کرد: این که یک رهبر دینی عهده دار یک مبارزه انقلابی می‌شود از نمودهای این پدیده است.

یادگار امام با بیان این که هیچ کدام از انقلاب‌های دنیا به اندازه انقلاب ایران واجد معنای کامل انقلاب نیست، ادامه داد: این سخن بدان معناست که در جریان انقلاب اسلامی‌ایران همه جامعه به خیابان‌ها آمدند، یک پیرمرد رهبری انقلاب را علیه نظام کاپیتالیستی در دفاع از اقشار ضعیف در دست گرفت و ضمنا از زبان دین این شعارها را سر داد. در انقلاب ما برای اولین بار است که دینداران پشت سر حکومت‌های کاپیتالیستی قرار نمی‌گیرند ، لذا اتفاق بزرگ اینجا می‌افتد که انقلاب دینداری را وارد عرصه مبارزه می‌کند. این رخداد اگر نگوییم سنگ بنای پایان کمونیست است، یکی از بزرگترین عوامل این داستان است.

سید حسن خمینی با تأکید بر این که تمایز انقلاب ما با دیگران ورود دین به عرصه اجتماع است، اظهار داشت: نکته مهم این است که کدام دین و کدام قرائت؟ تفکر امام و اندیشه انقلاب برآیند یک نگاه سنتی نیست. آوردن عنصری به عنوان «رأی مردم» در مشروعیت حکومت و مفاهیم بزرگی چون «مستضعف» و «مصلحت» کار بزرگ امام است که در نظام سنتی وجود ندارد. این که حکومت از منظر دینی می‌تواند در شئون جامعه دخالت کند در مباحث سنتی ما جایی ندارد؛ این که مشروعیت سیستم به پذیرش اکثریت جامعه است، جزو بحث‌های سنتی ما نیست.

وی یادآور شد: پیدایش

«خطابات قانونیه» امام، تغییر یک گفتمان بزرگ درون فقهی است؛ که تا امروز هم مغفول مانده است. تبدیل رابطه حکومت با مردم از «مولا و عبد» به «قانون و شهروند»، تغییر گفتمان است. اگر دین وارد عرصه حکومت شده که وجه ممیزه ما‌ست، پشتوانه ای تحت عنوان خطابات قانونیه دارد که امام در مباحث اصول فقه مطرح می‌کنند. در چارچوب این مباحث امام، رابطه دین و مردم، از موالی و عبید باید به رابطه شهروند و قانونگذار تغییر کند.

یادگار امام تأکید کرد: اگر بر نقطه قدرت و قوت خودمان اتکا می‌کنیم که انقلاب ما دینی است و باید دینی بماند و دینی حرکت کند، نکته دیگری هم وجود دارد و آن این که کدام قرائت از دین؟ نکته مهم این است که چرا امام در آخر عمر خود دائما به تحجر حمله می‌کردند؟ امام به اندازه‌ای که به استکبار حمله کرده به تحجر هم حمله کرده است، ولی تلویزیون را که باز می‌کنید فقط مورد اول را می‌شنوید و دومی‌را نمی‌شنوید؛ باید جامعیت را ببینید. دینی که می‌تواند در مقابل استکبار بایستد، انقلاب کند، گفتمان کمونیستی جهان را تغییر دهد و راهگشای آینده باشد، دین غیر متحجر است. وقتی امام می‌گوید حق است که من در این مسیر کشته شوم، اشاره به بعد دوم یعنی تحجر ستیزی دارد؛ چرا که در هدف اول قبلا پیروزی حاصل شده بود.

وی با بیان این که با دو عنصر بزرگ «آوردن دین به عرصه اجتماع» و «تحجرزدایی از دین» این مسیر طی شده است، ادامه داد: گام دوم انقلاب را باید از همین دو مسیر پیش برویم و راه حل نیز همین است.

یادگار امام تأکید کرد: عبور از ارزش‌های دینی، راه حل مشکل نیست. در شوروی ۷۰ سال گفتند دین مخدر جامعه است، اما بعد از نظرسنجی‌ها باز هم به این نتیجه می‌رسیدند که ۸۰ درصد جامعه معتقدند که «خدا» وجود دارد.

حاج سید حسن خمینی در پایان گفت: از میان بردن دین از عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها به هیچ راهی نمی‌رسد؛ اما محدود کردن دین به یک نظام بسته ی غیر راهگشا و غیر هماهنگ با جامعه نیز بازگشت به قرائت‌های گذشته است که امروزه نمی‌توانید توسط آنها مشکلات را حل کنید. برای عبور از بحران‌های پیش رو محتاج توجه به دین غیر متحجر و نقش زمان و مکان در اجتهاد هستیم؛ چیزی که امام آخر عمر به آن اسلام ناب محمدی(ص) می‌گفتند.

گفته‌های رئیس جهاد دانشگاهی

رئیس جهاددانشگاهی گفت: مقام معظم رهبری و امام راحل، فعل خواستن و اراده را عامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی شدن گام دوم می‌دانند و مساله‌ مهم در تحقق اراده را وحدت کلمه و وفاق ملی؛ این مساله پیش‌شرط برنامه‌ریزی‌های درازمدت در کشور است.

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی در مراسم «اختتامیه‌ هشتمین اردوی ملی آموزشی ـ فرهنگی طریق جاوید» که در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: رهبر معظم انقلاب، دانش را آشکارترین وسیله‌ عزت و قدرت کشور ذکر کرده و روی دیگر دانایی را توانایی دانستند و اقتصاد را نقطه‌ کلیدی تعیین‌کننده برای کشور برشمردند و این‌که فقر و غنا در مادیات و معنویات بشر اثر می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری و امام راحل، فعل خواستن و اراده را عامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی شدن گام دوم می‌دانند و مساله‌ مهم در تحقق اراده را وحدت کلمه و وفاق ملی می‌دانند. این مسأله پیش‌شرط برنامه‌ریزی‌های درازمدت در کشور است، اما احساس جدی این است که ما هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته‌ایم و اراده‌ جدی پیشرفت در کشور ما ایجاد نشده و هم‌چنان مقام معظم رهبری بر روی این موضوع تأکید می‌کنند.

طیبی ادامه داد: اگر می‌خواهیم جوانان را به صحنه بیاوریم و مدیران توانمند تربیت و شناسایی شوند، نیازمند تشکیل احزاب هستیم؛ این گروه‌ها می‌توانند افراد را برای پذیرش مسؤولیت‌های بزرگ تربیت کنند و راهی جز این نداریم؛ از طرفی زمانی می‌توان نخبه‌ها را شناسایی کرد که ابزار شناسایی را داشته باشیم. ما باید به وسیله نیروهای مؤمن و وفادار به انقلاب، جریان‌های سیاسی را به سمت احزاب ببریم.

حضور ۲۸۰دانشجوی داخلی و خارجی

محمد‌هاشمی تروجنی رئیس مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام‌(ره)، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: اردوی طریق جاوید هر ساله به بازاندیشی آرای حضرت امام(ره) به‌ویژه برای نسل جوان می‌پردازد. امسال نیز هم‌زمان با صدور بیانیه‌ی گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری، ما را بر آن داشت که از فرصت پیش آمده استفاده کنیم و محور هشتمین دوره‌ی اردوی طریق جاوید را بیانیه‌ی گام دوم انتخاب کنیم. وی ادامه داد: بر این اساس، طی چهار روز، ۹درس گفتار و دیگر برنامه‌های فوق برنامه، با حضور ۲۵۰دانشجوی سراسر کشور و ۳۰ دانشجوی خارجی از کشور‌های غنا، نیجریه، پاکستان، اندونزی و افغانستان اجرا شد .

همچنین در پایان این مراسم و با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره)، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی، دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی دانشجویی و محمد‌هاشمی تروجنی رئیس مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام‌(ره)، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی، از دانشجویان برگزیده‌ی هشتمین اردوی ملی آموزشی ـ فرهنگی طریق جاوید با اهدای تقدیرنامه و جوایزی تقدیر به عمل آمد . گفتنی است، هشتمین اردوی ملی آموزشی ـ فرهنگی طریق جاوید به همت مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام‌(ره)، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی وابسته به جهاددانشگاهی به مدت چهار روز (چهارم تا هفتم شهریورماه) در حرم مطهر حضرت امام خمینی‌(ره) برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ