رسیدگی قضایی به وضع کشتی انگلیسی ادامه دارد
مرجع قضایی در حال رسیدگی به وضعیت کشتی انگلیسی “استنا ایمپرو” توقیف شده است

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کشتی انگلیسی در لنگرگاه بندرعباس همچنان در توقیف جمهوری اسلامی ایران است، گفت: مرجع قضایی در حال رسیدگی به وضعیت کشتی انگلیسی توقیف شده است و هر زمان که مرجع قضایی تصمیمی بگیرد، اقدامات لازم برای این کشتی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۷ خدمه از اتباع مختلف هندی، روسی و لیتونی که در کشتی حضور داشتند به کشورهایشان بازگشتند، افزود: در پی درخواست اتحادیه دریانوردی هند و مجامع بین المللی از جمله فدراسیون حمل و نقل جهانی (ITF) در خصوص دیدار با خدمه نفتکش انگلیسی توقیف شده STENA IMPERO در بندر عباس، دبیر انجمن صنفی دریانوردان ایران به نمایندگی از «ITF» و با حمایت و همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و هماهنگی دیگر نهاد‌های نظارتی از جمله مراجع قضایی بازدیدی از شناور انگلیسی کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: خوشبختانه در بررسی‌هایی که براساس مفاد MLC و حقوق بین الملل دریایی صورت گرفت، خدمه شناور در شرایط مطلوبی قرار داشتند و منتظر فرآیند‌های حقوقی و دادرسی پرونده بودند. همچنین پیرو هماهنگی‌های قبلی مقرر شد اقدامات لازم برای بازگشت ۷ نفر از خدمه کشتی به کشور خود صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه طبق آخرین بازدیدی که از سوی انجمن صنفی دریانوردی انجام شد وضع تمامی کارکنان این کشتی خوب و مناسب ارزیابی شد و از لحاظ امکانات رفاهی و غذایی هیچ مشکلی برای آن‌ها وجود نداشت، گفت: طبق گزارش بازدید نمایندگان انجمن صنفی دریانوردان تجاری ایران از نفتکش انگلیسی STENA IMPERO ، برخورد دولت ایران با خدمه نفتکش انگلیسی بر اساس استاندارد‌های بین المللی و رفتار‌های انسان دوستانه بوده است.

راستاد درباره آخرین وضعیت کشتی آدریان دریا گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که اقداماتی علیه این کشتی صورت گرفته است و همواره این کشتی مورد تهدید قرار گرفته است؛ امیدواریم به نوعی این کشتی محموله‌ها و کارکنان آن دچار مشکل نشود.

وی افزود: این کشتی (آدریان دریا) ایرانی است و امیدواریم با تهدید‌های کشور آمریکا دچار مشکل نشود و همچنان بتواند مسیر تجاری خود را به نحو مطلوب طی کند.

گفتنی است دولت جبل طارق در دوره توقیف نفتکش آدریان دریا ۱ (گریس۱) برخورد نامناسب و غیر انسانی و برخلاف استاندارد‌های MLCو قوانین دریایی با خدمه کشتی مذکور داشته و هم اکنون کاپیتان کشتی مورد تحریم‌های دولت آمریکا قرار گرفته است.

نسخه مناسب چاپ