مراسم کلنگ‌زنی احداث ۱۱۰ هزار واحد مسکونی با حضور رئیس جمهوری برگزار شد
روحانی: آمریکا برای مذاکره باید همه تحریم‌ها را لغو کند
 

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران بدون لغو تمامی تحریم ها و بازگشت کامل آمریکا به برجام حاضر به هیچ مذاکره ای با این کشور نیست.، اعلام کرد: ایران خواهان تنش در دنیا نیست بلکه به دنبال تعامل سازنده با جهان هستیم و در چارچوب منافع ملی مان حرکت می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که دیروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن در کشور سخن می گفت، خطاب به مقامات آمریکا گفت: برای آغاز مذاکرات قدم اول آن است که از تحریم برگردید و تمام تحریم‌ها علیه ملت ایران که غیر حقوقی، ظالمانه و غلط بوده باید برگردد.

وی افزود: پس اولین قدم را بردارید زیرا بدون این قدم، قفل باز نخواهد شد. اگر همه تحریم‌ها را برداشتید و برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید آن وقت شرایط یک شرایط دیگری است.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه دولت دوازدهم بر مبنای منافع ملی خودش حرکت می‌کند، گفت: ما مرد مذاکره بودیم و هستیم و همه دنیا آن را قبول دارند؛چنانکه دو سال با شش قدرت جهانی مذاکره کردیم الان هم به طور مداوم با ۵ قدرت دیگر یعنی ۱+۴ در حال حرف‌زدن و مذاکره هستیم. راه ما روشن است اگر آن‌ها به تعهدات برگردند ما هم کامل به تعهداتمان عمل می‌کنیم اما اگر برنگشتند ما راه خودمان را ادامه می‌دهیم.

وی افزود: ما دنبال حل مسائل و مشکلات هستیم. اما دنبال عکس یادگاری نیستیم. اگر دیدید کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد، این کار امکان پذیر نیست، هرچند احتمال ایجاد این عکس با فتوشاپ هست، ولی در واقعیت امکان پذیر نیست، مگر آنکه یک روزی از تحریم‌های ظالمانه دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند؛ حالا آن موقع شرایط فرق می‌کند. شرایط جدیدی است که می‌شود به آنچه منافع ملی ماست،فکر کرد و بر مبنای منافع ملی مان حرکت می‌کنیم.

روحانی افزود: ما هر چه قدرت ملی مان افزایش پیدا کند امید دشمنان به توطئه علیه ایران کاهش پیدا می‌کند و هر چه قدرت ما خدای ناکرده فرسوده شود، دشمنان طمع بیشتری به کشورمان خواهند داشت.

وی تاکید کرد: اصل برای ما امنیت و منافع ملی و پیمودن آرمان‌های انقلاب است. لازم باشد با کسی حرف بزنیم، می‌زنیم و اگر لازم باشد جایی بایستیم، می‌ایستیم و دفاع می‌کنیم اما اگرکسی بخواهد به ما زور بگوید، در برابر زورگویی می‌ایستیم و هدف نهایی ما عظمت، سرافرازی و قدرت ایران است.

رئیس جمهوری گفت: آنها ادعا می‌کنند که از ایران هیچ چیز نمی‌خواهیم جز آنکه ایران بمب اتم نسازد، البته این مساله آن‌ها نیست که ما بمب اتم بسازیم یا نسازیم، ما بمب اتم نمی‌سازیم چه آنها بگویند چه نگویند، زیرا اراده و دکترین نظامی ما بر پایه سلاح‌های متعارف است. ما دنبال سلاح‌های کشتار جمعی اعم از هسته‌ای، شیمیایی و میکروبی نرفتیم و نمی‌رویم. این مساله هم نه به خاطر حرف و اخم آنها بلکه به خاطر اعتقاد، اخلاق و تصمیم امنیت ملی کشورمان و به خاطر فتوای رهبری است که به دنبال تولید این سلاح‌ها نیستیم.

وی با اظهار اینکه امروز بزرگترین وظیفه ملی و انقلابی ما کمک به تولید است و باید از پیشران‌های تولید آغاز کنیم، افزود: در دولت یازدهم وزارت راه و شهرسازی در زمینه بنادر، راه آهن، جاده‌ها، هواپیما‌ها و نوسازی ناوگان قدم‌های بسیار خوبی برداشت، اما اگر آمریکایی‌ها از مسیر حق دوری نمی‌کردند و روند ادامه داشت، الان ناوگان هوایی ما به طور متوسط تقریبا در بسیاری از قسمت‌ها نوسازی شده بود.

روحانی گفت: همچنین چابهار توسعه خوبی پیدا کرد. راه آهن اینچه برون وصل شد. راه آهن چابهار به زاهدان شروع شد و راه آهن قزوین به رشت تکمیل و افتتاح شد.همچنین راه آهن چند استان دیگر از جمله آذربایجان غربی (ارومیه) و همدان افتتاح شد و امیدواریم راه آهن تبریز هم از طریق میانه و بستان آباد در آینده نه چندان دور افتتاح شود.

وی افزود: در زمینه مسکن دولت یازدهم دچار مشکلی شد .آن مشکل هم طرح‌های نیمه تمامی بود که به ما ارث رسید. طراحی‌هایی برای مسکن شده بود. این طراحی‌ها بخشی تکمیل شده و بخش اعظم آن نیمه تمام بود و نمی‌شد آنها را رها کرد چون یک مشکل دیگر بوجود می‌آمد و اگر می‌خواستیم تکمیل کنیم ،این کار بار بسیار سنگینی بود؛ بخصوص که این مسکن‌ها لوازم و محیط‌ های مناسب همراه خودش را نداشت. ساختمان بالا رفته بود ولی نه در کنار آن مسجدی وجود داشت و نه مدرسه، نه ورزشگاه نه کلانتری بود؛ حتی به برخی از این جا‌ها رساندن آب، برق و گاز هم سخت بود بنابراین بخشی از وقت مصروف تکمیل شدن این‌ها شد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: نکته بعد این بود که آقای آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی از ابتدا معتقد بود که برای تکمیل واحد‌های نیمه تمام مسکن مهر مجددا از بانک مسکن و از پایه پولی استقراض کند که این مورد مخالفت من قرار گرفت. گفتم از پایه پولی اجازه نمی‌دهم و این اولین قدم مهم دولت یازدهم در زمینه انضباط مالی بود، چون وزیر اسبق می‌خواست ۸ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولی استفاده کند و حتی کار به دولت کشید و در دولت بحث شد و من آنجا به صراحت اعلام کردم که این اجازه را نمی‌دهم که از پایه پولی برای تکمیل این واحدها استفاده کنیم .

وی با اشاره به اینکه دولت به تامین مسکن مردم توجه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: یکی از آرزوهای مردم ایران داشتن خانه است و یک سرمایه ارزشمند برای آن‌ها محسوب می‌شود، چرا که مقصد و استراحتگاه شب و روز آن‌ها با داشتن مسکن مشخص است.البته احداث واحد مسکونی سخت است و دولت باید به صحنه بیاید و زمینه‌ها و تسهیلات لازم را فراهم کند و سپس بخش خصوصی شروع به ساخت و ساز مسکن کند.

روحانی سیاست گذاری و ارائه تسهیلات در خصوص مسکن را وظیفه دولت دانست و گفت: دولت باید زمین مورد نیاز ساخت مسکن را آماده کند چراکه داشتن زمین هزینه بزرگی برای ساخت مسکن به شمار می‌رود و در حال حاضر زمین تبدیل به سوداگری شده است، زیرا افرادی که به زمین نیاز ندارند آن را خریداری می‌کنند و بلااستفاده نگه می‌دارند و همین امر باعث افزایش قیمت می‌شود.

وی همچنین گفت: در این راستا اگر دولت بتواند زمین را به مردم مجانی بدهد و منطقه‌ای را به عنوان مسکونی برای آن‌ها در نظر بگیرد، در نتیجه زیست گاه‌ها تخریب نمی‌شود و مردم در آنجا سرمایه گذاری می‌کنند و مهم‌ترین پیامد مثبت آن این است که مسکن اولی‌ها صاحب خانه می‌شوند و این امر برای آن‌ها مناسب خواهد بود.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: برای کارمند‌های دولت هم باید فکری شود تا با پرداخت حداقل اقساط ظرف ۵ الی ۶ سال صاحب خانه شوند و مطمئنا آن‌ها هم کارایی مناسب خواهند داشت و دغدغه آن‌ها کمتر خواهد شد.

وی گفت: متاسفانه سرعت افزایش قیمت مسکن این قدر بالاست که تا مردم پولی پس انداز می‌کنند قیمت مسکن افزایش می‌یابد و آن‌ها موفق به انجام این امر نمی‌شوند، در دولت بار‌ها تاکید شده تا همه از جمله وزرا و نیرو‌های مسلح در این خصوص همیاری کنند تا این موضوع حل شود.

روحانی افزود: از ابتدا تاکید دولت یازدهم بر توجه به بافت فرسوده بود. بازسازی بخش‌های فرسوده را اولویت یک قرار دادیم تا در هر شهری که می‌توانیم بافت فرسوده را آباد کنیم، این کار را انجام دهیم.

وی افزود: این که در یک روز بتوانیم کلنگ ۱۱۰ هزار واحد مسکونی را بزنیم، افتخارآفرین است. ساخت حدود ۱۷۷ هزار واحد مسکونی هم قبلا آغاز شده که در مراحل مختلف پیشرفت است. باید کاری شود که در پایان دوره مسئولیت دولت بگوییم ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مردم قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ما، این مراسم در حاشیه آغاز ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی با حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در محله تهرانسر برگزار شد.

این گزارش می افزاید: ۱۱۰ هزار واحد مسکونی که دیروز توسط رئیس جمهوری کلنگ زنی شد، در توافق با سازندگان توسط سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شوند. از این تعداد ٢٨۶٨۴ واحد طی ١۵١ پروژه توسط سازمان ملی زمین و مسکن، ١٩٩٣۶ واحد طی ٣٢ پروژه توسط شرکت عمران شهرهای جدید، ٧١٨٣ واحد طی ١٣ پروژه توسط شرکت بازآفرینی شهری و ٢۴٣٧ واحد طی ٢۴ پروژه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا خواهند شد.

همچنین زمین مورد نیاز برای ساخت ٢۵۴١۵ واحد طی هشت پروژه توسط سازمان ملی زمین و مسکن آماده خواهد شد و برای عقد قرارداد ساخت ١٩٨۴۵ واحد طی ١٨ پروژه توسط همین سازمان فراخوان داده می شود.

همچنین رئیس جمهوری در این مراسم از طریق ارتباط ویدیو کنفرانسی با استانداران خراسان رضوی، اصفهان، هرمزگان، خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری دستور آغاز عملیات ساخت هزاران واحد مسکونی را در استان های مذکور صادر کرد.

همچنین دکتر روحانی از طریق ویدئو کنفرانس با شهرک صنعتی پاکدشت، دستور بهره برداری از خط تولید یخچال فریزر و خط جدید تزریق امرسان، افتتاح طرح تولید پارچه های رومبلی و افتتاح طرح تولید دستگاه‌های تهویه صنعتی را به وزیر صنعت معدن و تجارت صادر کرد.

سالن ورزشی شهید کلهر باغستان شهریار، سالن ورزشی ده عباس و چمن مصنوعی آپرین در اسلامشهر، زمین چمن مصنوعی الهیه در شهرستان بهارستان، سالن ورزشی گرمابسرد در دماوند، سالن ورزشی ۱۵ خرداد ورامین و سالن ورزشی باقرشهر ری هم در مراسمی با حضور وزیر ورزش و جوانان با دستور ویدئو رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

دکر روحانی همچنین از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی دستور آغاز بهره برداری از هتل پنج ستاره ویستریا در شمیرانات، هتل آتانا در بهارستان، هتل سنتی نظامیه، اقامتگاه سنتی ، هتل ۲ ستاره روما و مرکز تفریحی و سرگرمی ژوپیتر در تهران را به سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر کرد.

برقراری تسهیلات جدید برای واجدین مسکن یکم

مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم در این مراسم از ایجاد ۱۳۰ هزار اشتغال پایدار با انجام طرح اقدام ملی تولید و توزیع مسکن و با احداث۱۱۰ هزار واحد مسکونی خبر داد

وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم امید به خانه دار شدن را در شهر‌های بزرگ به زیر ۱۰ سال و در سایر شهر‌ها به کمتر از سه سال برسانیم، حجم سرمایه گذاری برای ساخت واحدهایی که دیروز کلنگ زنی شدند را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد و افزود: این طرح به تنهایی ۱۳۰ هزار اشتغال پایدار را در حوزه ساختمان و تأسیسات فراهم می‌کند و متأثر از این اقدام، سایر بخش‌ها هم به مدار می‌آیند و رونق ساخت و ساز شکل خواهد گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه ریزی و هماهنگی با بانک مرکزی و همه بانک‌ها گفت: با این هماهنگی مقرر شد بانک‌های کشور بتوانند تسهیلات و منابع را تا سقف ۲۰ درصد که به کسب و کار‌ها واگذار می‌کنند، امسال و سال آینده به بخش مسکن اختصاص دهند.

وی با اشاره به تفاهم با ستاد اجرایی حضرت امام در خصوص اجرای ۵۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور گفت: همچنین در راستای تولید مسکن، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیرو‌های مسلح را برنامه ریزی کردیم که در آستانه اجرا است که این واحد‌ها در اراضی متعلق به نیرو‌های مسلح یا اراضی که ما در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد، اجرا می‌شود.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم هنگام ارتباط ویدئو کنفرانسی با این مراسم و در حاشیه افتتاح نخستین خط تولید لوازم خانگی توسط رئیس جمهوری گفت: این ظرفیت در کشور وجود دارد که تولید را به دو برابر برسانیم، اما مشکل اصلی تولیدکنندگان لوازم خانگی، تامین نقدینگی است.وی گفت: سال گذشته از نظر صدور جواز تاسیس ۱۷ درصد و در صدور پروانه بهره برداری حدود ۷ درصد رشد داشته ایم.

رحمانی افزود: در این مراسم بطور همزمان ۳۴ واحد تولیدی در استان تهران با سرمایه گذاری هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان و با اشتغالزایی ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه‌های لوازم خانگی، نساجی، پوشاک، کفش، مواد غذایی و سلولزی شروع بکار کرد.

نسخه مناسب چاپ