در جلسه هیأت دولت
روحانی: باید با دنیا حرف بزنیم
استفاده از توان داخلی و تعامل با جهان مکمل هم هستند و تضادی بین آنها وجود ندارد
 

رئیس جمهوری وظیفه اصلی دولت را خدمت صادقانه به مردم توصیف کرد و اظهار داشت: هدف اصلی دولت از تلاش‌ در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی،تأمین منافع ملی، افزایش رفاه مردم، رشد و توسعه جامعه، سرافرازی ایران عزیز و ترویج فرهنگ اسلام در اذهان مردم و به ویژه جوانان است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت با تبریک هفته دولت به کارگزاران بخش اجرایی کشور، گفت: هفته دولت به معنای معرفی بخشی از فعالیت وزرا و بخش‌های اجرایی دولت است و در این ایام فعالیت‌های بسیار ارزشمند بخش‌های مختلف،افتتاح یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.
وی با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر،گفت: شهیدان رجایی و باهنر دو شهید فرهنگی، مبارز و والا مقام بودند که در زمینه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش در کنار یکدیگر قرار داشتند و در نهایت شهید رجایی به عنوان رئیس جمهوری لایق و مکتبی و دکتر باهنر به عنوان نخست وزیر اندیشمند به دست منافقین کوردل به شهادت رسیدند، اما نام و یاد و سیره زندگی آنها برای همه مردم ماندگار است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: استقامت، ایستادگی، تواضع و خضوع این دو شهید در برابر مردم و پاکی آنها فراموش شدنی نیست و مردم آنها را هرگز از یاد نخواهند برد و برای دولتمردان هم این شهیدان الگو بودند و خواهند بود.
روحانی در ادامه، برخورداری از مسئولان لایق را از افتخارات ایران دانست و گفت: مقامات مسئول کشورمان برای همیشه به عنوان شخصیت‌های بارز در تاریخ، جاودان خواهند ماند و مردم خدمات آنها را فراموش نخواهند کرد.
وی با بیان این که در ایامی‌که مشکلات مردم نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده است امیدوارم با تلاش و خدمات بیشتربتوانیم تا حد ممکن کاستی‌ها را جبران کنیم،اظهار داشت: امروز دولت در همه زمینه‌ها با حضورفعال درصحنه به دنبال کاهش مشکلات مردم است.
‌روحانی تصریح کرد:باید در عرصه سیاست خارجی از ظرفیت کشورهای دوست و همسو استفاده کنیم و مشکلات را کاهش دهیم.
وی گفت: متأسفانه بعضاً افکار نامتعادلی مطرح می‌شود که باید از خارج یا از داخل کشور چشم‌پوشی کنیم در حالی که معتقدیم از همه توان خود در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم. رئیس جمهوری با تأکید بر این که قدرت اصلی کشورمان در توجه به ظرفیت‌های داخلی است، گفت: البته این بدان معنا نیست که چشم خود را به ظرفیت‌های خارجی ببندیم و با کشورهای دیگر تعامل و مراوده نداشته باشیم، چرا که حوزه‌های مختلف در جهان امروز از جمله عرصه‌های اقتصادی، علم و فناوری و هنر موضوعاتی نیستند که فقط در حصر دیواره سیاسی یک کشور باشد.
روحانی گفت: ایران با همه کشورهای جهان جز آنهایی که به دنبال دشمنی هستند، تعامل و مشارکت دارد. این که صادرات کشورمان افزایش یافته و در علم و فناوری رشد کرده است‌ و تعامل خوبی با جهان داریم و جوانان کشورمان در دانشگاه‌های خارجی مشغول تحصیل هستند همه به معنای تعامل و همکاری با جهان است.
‌رئیس جمهوری تصریح کرد: باید با دنیا حرف بزنیم و تعامل داشته باشیم، اما بدیهی است که باید توجه اصلی به ظرفیت‌های داخلی باشد، چرا که همه اقتدار ما از داخل کشور نشأت می‌گیرد.روحانی با تأکید بر این که تضادی بین استفاده از توان داخلی با برقراری روابط خارجی وجود ندارد، اظهار داشت: جوانان، نویسندگان و اقشار مختلف مردم به این نکته توجه داشته باشند که استفاده از توان داخلی و تعامل با جهان مکمل هم هستند و تضادی بین آنها وجود ندارد. امروز باید از ظرفیت کشورهای مسلمان و همسو و همسایگان به نفع منافع ملی خود بهره‌برداری کنیم.
وی با بیان این که وظیفه دولت سر دادن شعار نیست، گفت: وظیفه اصلی دولت کار و تلاش و خدمت به مردم است و باید این اقدامات را به مردم گزارش دهیم.
رئیس جمهوری با اشاره به این که دولت از نقد دلسوزانه‌ استقبال می‌کند و با همه وجود شنوای این گونه نقدهاست، اظهارداشت: در اسلام هم بر نصیحت و خیرخواهی تأکید شده است و نصیحت همان نقد دلسوزانه و کمک کننده است. البته عده‌ای به ظاهر دلسوزانه انتقاد می‌کنند ،اما در محتوای انتقاد آنها چیزی جز اختلاف تفرقه و تضعیف وجود ندارد.
روحانی تصریح کرد: باید در شرایط کنونی همه دست به دست هم دهیم تا از مشکلات عبور کنیم؛ از مشکلات و مطالبات بحق مردم آگاه هستیم و مردم از ما کار و تلاش بیشتر و حل و فصل مسائل را مطالبه می‌کنند و با تمام وجود به دنبال حل مشکلات هستیم و مردم باید به آینده نظام امیدوار باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخاب آقایان هدایت الله جمالی پور و ارسلان زارع به عنوان استانداران جدید استان قزوین و گیلان، گفت: این دو استان از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. قزوین استان صنعتی، علمی‌و گردشگری است و مرکزیت و جنوب کشور را به شمال و شمالغرب متصل می‌کند و از مسیرهای مهم ترانزیتی محسوب می‌شود.
رئیس جمهوری افزود: از استاندار جدید می‌خواهم که از همه توان خود برای ایجاد تحول در روند توسعه استان قزوین استفاده کند و از ظرفیت همه سرمایه‌های انسانی و دانشگاهی ارزشمندی که در این استان وجود دارد بر مبنای تعادل استفاده کند.
روحانی تصریح کرد: اعتدال در روند استفاده از نیروها و ظرفیت‌های انسانی ضروری است و معتقد نیستیم که با روی کار آمدن دولت جدید، همه نیروهایی که سلیقه متفاوت سیاسی دارند خانه نشین شوند، لذا باید از ظرفیت نیروهای لایق بدون توجه به سلیقه سیاسی آن استفاده کنیم.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل گیلان گفت: گیلان از مناطق مهم گردشگری کشور است و در ایام تعطیل شمار زیادی از مردم به این منطقه سفر می‌کنند و از جاذبه‌های طبیعی و انسانی زیادی برخوردار است. در توسعه این منطقه باید نسبت به حفاظت از محیط زیست توجه جدی داشت.
رئیس جمهوری همچنین توجه به زراعت و تولید چوب و صنایع وابسته به آن را در مناطق شمالی کشور مورد تأکید قرار داد، گفت: متأسفانه مقداری نسبت به این موضوع غفلت شده است ، لذا از آنجا که صنایع چوب و کاغذ از نیازهای مهم کشور است باید نسبت به توسعه آن اهتمام جدی داشت.
روحانی اقدامات زیربنایی دولت از جمله خط آهن قزوین – رشت را در رفاه مردم و ایجاد تحول در توسعه و آبادانی استان گیلان مؤثر توصیف کرد و گفت: ظرفیت‌های موجود در مناطق شمال کشور از جمله دریا، مناطق آزاد، شیلات، آبزیان و صنایع همسو با محیط زیست و صنعت سبز می‌تواند در توسعه این مناطق بسیار تأثیرگذار باشد.
وی با تأکید بر توجه جدی به مشکل زباله در مناطق شمال کشور، گفت: موضوع زباله‌سوزی و دفع زباله در این مناطق از مشکلات بزرگ زیست محیطی محسوب می‌شود و باید در این زمینه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و بهره گیری از فناوری های نو چاره‌اندیشی شود.
رأی اعتماد دولت به استانداران گیلان و قزوین
هیات وزیران همچنین ‌به استانداران منتخب استان های گیلان و قزوین رأی اعتماد داد.
ارسلان زارع و هدایت الله جمالی پور به ترتیب به عنوان استانداران گیلان و قزوین از هیات وزیران رأی اعتماد گرفتند.
هیات وزیران در ادامه، مطابق قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور،‌ بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد، به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که براساس قوانین نیرو‌های مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌شوند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند.
دولت همچنین، میزان یارانه پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی بابت نگهداری، مراقبت و خدمات توانبخشی، آموزشی، حرفه ‏آموزی معلولان و حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی و معلولان شدید و خیلی شدید در سال ۱۳۹۸ را مشخص کرد.
مطابق این تصمیم، سازمان بهزیستی کشور مجاز است با در نظرگرفتن کیفیت خدمات ارائه شده در مراکز مذکور، نسبت به پرداخت یارانه بر اساس درجه‏ بندی مراکز و حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی و معلولان، سالمندان معلول و بیماران روانی مزمن شدید و خیلی شدید اقدام کند.
همچنین، میزان کمک هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری، متناسب با نوع و شدت معلولیت، تعداد این افراد در خانواده، متناسب با هزینه های متعارف نگهداری و مراقبت و تورم سالانه و میزان کمک هزینه پرداختی به مراکز غیر دولتی، هر ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم سالانه، توسط سازمان بهزیستی تعیین و به تصویب دولت می‌رسد.
هیات وزیران در ادامه، آیین‌نامه اجرایی «تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی از خدمات بانکی با نظر شورای تأمین استان» را با لحاظ میزان تولید و صادرات بنگاه و تعداد افراد شاغل در آن تصویب کرد.
سخنان اعضای کابینه
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دیروز خود به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
محمودواعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر این که انتشار جزئیات پیشنهاد فرانسه پیش از دستیابی به توافق کار صحیحی نیست، از سفر گروه اقتصادی از سوی ایران به فرانسه در هفته آینده خبر داد.‌
و‌ی در باره جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران برای عدم اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی‌ایران، گفت: ما و فرانسه هر کدام دیدگاه‌هایی داریم . ما در داخل و فرانسوی‌ها در اتحادیه اروپا در حال مشورت هستیم، بنابراین تا زمان نهایی شدن موضوع جزئیات آن را اعلام نخواهیم کرد.
واعظی همچنین درباره اظهارات سید احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی مبنی بر این که مداخلات بانک مرکزی در بازار ارز به دستور ریاست‌جمهوری بوده است، با بیان این که «دستور رئیس‌جمهوری را خدمت رئیس قوه قضائیه فرستاده‌ای»، اظهار داشت: رئیس‌جمهوری همواره در شش سال گذشته بر تقویت پول ملی کشور، مدیریت بازار ارز و ثبات آن تاکید داشته‌اند؛ در این مساله تردیدی نیست؛ ایشان کتبی و شفاهی چنین اعتقادی داشته‌اند و هم در دوران سیف و هم در دوران همتی بر این مساله تاکید کرده‌اند.
علی ربیعی، سخنگوی دولت هم با بیان این که صادرات ما به لحاظ وزنی نسبت به دوره قبل بیشتر شده است، گفت: صادرات کشور به لحاظ وزنی ۲۹ درصد نسبت به دوره قبل بیشتر شده و تراز تجاری کشور هم مثبت است. این نشان می‌دهد که ما در دوران مقاومت واردات کمتر و صادرات بیشتری داشته‌ایم.
وی همچنین ادامه داد: امروز دو مصوبه در دولت داشتیم یکی این که برای جانبازان و آزادگانی که فاقد درآمد هستند حداقل دستمزد کارمندی را تا زمانی که کار پیدا کنند پرداخت می‌کنیم. همچنین دولت تصویب کرد که برای معلولان درجه یک، ۶۲۷ هزار تومان و معلولان درجه دو،۵۶۰ هزار تومان در مراکز روزانه و مراکز شبانه روزی برای معلولان درجه یک ، ۹۲۴ هزار تومان و معلولان درجه دو ،۸۴۰ هزار تومان پرداخت شود.
سخنگوی دولت افزود: برای بیماری‌های روانی مزمن شدید و خیلی شدید تصویب شد که حق پرستاری در نظر گرفته شود و این مبلغ به ۵۴۴ هزار تومان افزایش یافت. همچنین برای نگهداری معلولان و سالمندان معلول در مراکز شبانه روزی درجه یک ، یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان پیش بینی شد.
ربیعی با بیان این که برخی از بنگاه‌های تولیدی که کارگر زیاد دارند نه بر اثر تقصیر خود بلکه بر اثر شرایط اقتصادی کشور چک برگشتی دارند، افزود:‌ دولت تصویب کرد این بنگاه‌ها از تسهیلاتی برای بهره برداری از چک در بانک‌ها استفاده کنند. همچنین بنگاه‌هایی که تا تاریخ ۲۹ اسفند ۹۷ ماشین آلات وارد کرده اند و قبض انبار آنها داده شده بود می‌توانند میزان جذب اشتغال داشته باشند. دولت آنها را از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز معاف کرده است. این تصمیم‌ها به افزایش نرخ تولید کمک می‌کند.
مردم در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکنند
رئیس بانک مرکزی هم درباره وضع ذخایر و درآمدهای ارزی دولت گفت: شرایط خوبی داریم. اگر خوب نبود که وضع بازار ارز آن طور که امروز مشاهده می‌شود، نمی‌شد. ثبات وجود دارد و وضع ارزی مان خوب است. همان طور که قبلاً هم گفتم با احتیاط خیلی زیاد از ذخایر ارزی مان استفاده می‌کنیم و خوشبختانه واردات کالاهای اساسی و ضروری و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات را از طریق سامانه نیما تامین می‌کنیم.
عبدالناصر همتی، درباره سرمایه‌گذاری در بازار سکه و ارز هم تصریح کرد: بازار ارز و سکه نوسان و ریسک دارد و تقریبا ثابت شده است که نکاتی که درباره سرمایه گذاری در این بازار گفتم از سر دلسوزی بود تا سرمایه مردم به ضرر بدل نشود. مردم اگر در بازار سرمایه یا در بانک سرمایه‌گذاری کنند ضررش خیلی کمتر خواهد بود؛ البته ما تراز تجاری مان را هم بالا می‌بریم، ضمن این که تورم در مرداد ماه زیر یک درصد بوده است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت برخی کالاهای مصرفی پس از کاهش نرخ ارز، پایین نیامده است؟ توضیح داد: بازار کالا و محصولات دیگر مقداری چسبندگی دارند و از زمانی که قیمت ارز بالا رفت، قیمت این کالاها هم افزایش یافت اما تجربه ثابت کرده است که این قیمت ها برای حرکت به سوی کاهش، مقداری چسبندگی دارند و امیدوارم با تداوم ثبات ارز آن قیمت ها هم کاهش یابد.
وزیر اقتصاد گفت: با کنترل فرار مالیاتی، درآمد مالیاتی در پنج ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۳۵درصد رشد داشته است.
فرهاد دژپسند، درباره تورم تصریح کرد: با توجه به گزارشی که وزیر صمت داد، در مورد صد قلم کالاهایی که مستمرا پایش می‌شود،قیمت ۸۳قلم کالا در هفته‌های گذشته کاهش پیدا کرد.
وی گفت: پیش‌بینی ما این است که با توجه به ثباتی که وجود دارد، این روند در ماه‌های آینده هم ادامه پیدا کند. علت آن یکی برقراری ثبات در کشور است و دوم این که عرضه افزایش پیدا کرده است. علت دیگر این است که خریدهای ناشی از احتیاط هم کم شده است.
وزیر اقتصاد ادامه داد: عرضه ۲۵قلم کالای اساسی در پنج ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشته است.
حل مشکلات خودروسازان
‌وزیر صنعت،‌معدن و تجارت هم گفت: اگر خودروسازان در تحویل خودروهای مشتریان قصوری داشته باشند، حتما با آنها برخورد می‌شود.
‌رضا رحمانی، افزود: دوستان ما و سازمان حمایت از مصرف‌کننده پیگیر حل مشکلات خودروسازان هستند. برنامه ما هم این است که خودروسازانی که قطعات آن‌ها وابسته به خارج از کشور است در اولویت قرار بگیرند تا قطعات وارد شده و خودروها تولید و تحویل مشتری شود.
وی ادامه داد: سرجمع خودروهایی که تحویل داده نشده بالای ۱۰۰ هزار خودرو است و در صنعت خودرو آذربایجان حدود چهار یا پنج هزار خودرو ثبت نام کرده اند که تحویل نشده است. البته بخشی از این خودروها تحویل داده و ال‌سی هم باز شده است و ارز هم به طرف خارجی داده شده اما به علت تحریم‌ها، قطعات وارد نشده است.
رحمانی همچنین با اشاره به این که در چند ماه گذشته عرضه خودرو افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: همین عامل می‌تواند یک دلیلی برای کاهش قیمت خودروها باشد. به هر حال بخشی از قطعات وارد شده است و در آینده هم شرایط بهتر می‌شود.
محسن حاجی میرزایی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم اظهار داشت: براساس تمهیدی که در دولت انجام شده و همچنین هماهنگی ای که با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است ان‌شاءالله از ابتدای مهر طرح رتبه‌بندی در سطح فرهنگیان انجام خواهد شد و امیدواریم که فرهنگیان عزیز شاهد افزایش حقوق در آغاز سال تحصیلی
باشند.
مشکل امنیتی برای ایام محرم نداریم
وزیر کشور هم درباره تامین امنیت مراسم ماه محرم، اظهار داشت:ایجاد تسهیلات برای برگزاری مراسم ماه محرم و تامین امنیت بر عهده وزارت کشور است.
عبدالرضا رحمانی فضلی ادامه داد: شورای امنیت کشور دو جلسه در این زمینه برگزار کرده است. هیچ مشکل امنیتی در این ایام پیش بینی نکرده ایم و همه تمهیدات لازم را برای تامین امنیت در نظر گرفته ایم.
محمدجواد آذری جهرمی‌وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات به خبرنگاران گفت: میزان خودکفایی دولت در زمینه توسعه شبکه ثابت کشور به ۷۰ درصد رسیده است که این مهم با همکاری شرکت‌های داخلی انجام شده
است.
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری با اشاره به این که سه‌شنبه هفته بعد جلسه رأی اعتماد به حاجی میرزایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و مونسان به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود، اظهار داشت: رئیس جمهوری با حضور در جلسه علنی مجلس ، وزرای پیشنهادی را معرفی می‌کند و از برنامه‌های آن‌ها دفاع خواهد کرد.
شریعتمداری خبر داد: افزایش ۲۰ درصدی کمک هزینه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از معلولان
وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی از تصویب افزایش ۲۰ درصدی یارانه کمک هزینه سازمان بهزیستی برای مراکزی که از معلولان نگهداری می‌کنند خبر داد.
محمد شریعتمداری با اشاره به نتایج مسابقات جهانی مهارت «کازان» روسیه با تبریک قهرمانی تیم اعزامی‌ملی مهارت به این مسابقات، خاطر نشان کرد: فقط ۱۰ نفر در ۱۰ رشته اعزام شدند که در پنج رشته سفیران مهارت ایران مقام آوردند و این سفیران با یک مدال نقره و دو مدال برنز و دو دیپلم افتخار امتیار ۱۷ را کسب کردند و در ردیف ۱۵ قرار گرفتند.

نسخه مناسب چاپ