در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس
روحانی: خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی می‌دانیم
رئیس جمهوری با بیان این که دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، گفت: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند به جهان معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پیش از ظهر دیروزدر دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت های دینی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از آغاز جمهوری اسلامی ایران ، چه در قانون اساسی و چه در نگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت های رسمی دینی می توانند به برگزاری مراسم ، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند.

رئیس جمهوری با اشاره به این که بر اساس قانون اساسی، اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در سرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین کننده ایفا می کنند، گفت: دولت تدبیر و امید همانطور که در شعارهای خود اعلام کرده به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است.

دکتر روحانی افزود: در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی اکنون در حال رایزنی با حقوق دانان توانمند کشور هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه ها ، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندی منتشر کنیم.

رئیس جمهوری با اشاره به این که ما باید تنوع فرهنگ ها را در عمل و رفتار بپذیریم، اظهار داشت: اقلیت های دینی در کشور ما در صحنه های گوناگون از جمله در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده اند و همه ما در سرزمینی واحد، ملتی متحد بوده ایم؛ لذا اگر سختی بوده برای همه بوده و اگر رفاهی هم باشد، برای همگان است.

دکتر روحانی با تاکید بر این که یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده که تا پایان بر آن استوار خواهد بود، گفت: دولت در این چارچوب تلاش فراوانی داشته و در همین مدت محدود که از آغاز کار دولت گذشته توانسته بسیاری از کارهای سخت در زمینه های گوناگون از جمله سیاست خارجی را انجام دهد.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی میان مسلمانان و اقلیت های دینی وجود ندارد کما این که لابی اینها مثل لابی ارامنه می تواند در روابط خارجی موثر باشد.

دکتر روحانی با اشاره به این که ایران کشور همه‌ ماست و توسعه و رفاه آن به همه ملت تعلق دارد، اظهار داشت: دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این چارچوب اگر مشکلی هم وجود دارد باید رفع شود.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به ایام عزای سرور و سالار شهیدان از ارامنه ایران که در این مراسم حضور دارند ، تجلیل کرد و گفت: امام حسین (ع) شخصیتی است که ورای همه ادیان و مذاهب مورد احترام همه آزادگان قرار دارد و از نظر ما احترام اقلیت ها به این فرهنگ بسیار ارزشمند و مغتنم است.رئیس جمهوری تصریح کرد: امیدوارم همه باهم دست به دست یکدیگر داده تا بتوانیم ایرانی با چهره بهتر و آبادتر در جهان داشته باشیم. دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دولت وظیفه خود می داند براساس وظایف و مقررات و بالاتر از آن طبق آموزه‌های اسلام برای برطرف کردن مشکلات اقلیت های دینی در کشور تلاش کند.

در این نشست همچنین اسفندیار بختیاری، نماینده زرتشتیان، سیامک مره صدق ، نماینده کلیمیان، کارن خانلری، نماینده ارامنه شما ل و روبرت بیگلریان ، نماینده ارامنه جنوب در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کردند: در کلیات نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت های دینی نگاهی برابر وجود داشته و پیروان ادیان گوناگون از حقوق مساوی برخوردار هستند.

اعضای مجمع نمایندگان اقلیت های دینی خاطر نشان کردند: اقلیت های دینی همواره مدافع تمامیت ارضی کشور بوده اند و در سال های انقلاب در زمره پشتیبانان مبارزات استبداد ستیزانه مردم بوده و پس از آن در سال های دفاع مقدس دوشادوش سربازان و رزمندگان برای دفاع از کشور جنگیده و شهدایی را هم به کشور هدیه کرده اند .

آنان همچنین اظهار داشتند: اگر کیفیت زندگی و ظرفیت های جوامع اقلیت های دینی در تبلیغات و اطلاع رسانی به گونه ای دقیق انعکاس یابد، می تواند در نوع نگاه دنیا نسبت به ایران تاثیر داشته باشد.

دیدار با مجمع نمایندگان استان زنجان

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در دیدار مجمع نمایندگان استان زنجان با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع) و با اشاره به مراسم پرشکوه عزاداری حسینی در زنجان که سابقه آن به سال های طولانی بر می گردد، گفت: مردم زنجان، اشتهارشان به عشق و شور حسینی است و این مدال افتخاری برای استان زنجان است.وی با بیان این که استان زنجان استعدادها و ظرفیت های زیادی در صنعت گردشگری و صنایع دستی، کشاورزی و صنعت دارد، گفت: باید از امکانات و ظرفیت‌های موجود برای رشد و ترقی این استان به نحو مطلوب بهره‌برداری شود.

رئیس جمهوری در ادامه، گردشگری استان زنجان را مورد اشاره قرار داد و گفت: صنعت گردشگری استان باید رونق یابد به گونه‌ای که صنعت گردشگری برای جذب گردشگر داخلی و خارجی در این استان فعال شود.

دکتر روحانی افزود: توسعه صنعت گردشگری استان زنجان می‌تواند هم به موضوع اشتغال و رونق اقتصادی این استان کمک کند و هم معرف ظرفیت های نهفته این استان باشد.

روحانی در ادامه گفت: توسعه راه‌آهن و حمل و نقل ریلی یکی از طرح‌های مهمی است که در دولت تدبیر و امید به جدیت دنبال می‌شود و راه‌آهن کشور، با سرمایه گذاری داخلی و خارجی باید توسعه یابد. با اجرای این برنامه قطعاً حمل و نقل ریلی و راه آهن زنجان هم توسعه خواهد یافت.

رئیس جمهوری افزود: با توجه به توافقاتی که با برخی کشورها از جمله روسیه و چین داشته‌ایم، می‌توانیم به فعال شدن حمل و نقل ریلی کشور و تحول در این زمینه امیدوار باشیم.

دکتر روحانی در ادامه با بیان این که در هیچ دوره‌ای شرایط به حساسی شروع کار این دولت نبوده است، گفت: برخی از مشکلات به معضلات ریشه‌ای اقتصاد کشور برمی‌گردد و برخی دیگر در اثر سوء تدبیر و سوء مدیریت بوجود آمده است.

رئیس جمهوری اظهار امیدواری کرد با حمایت مردم، دولت و مجلس بتوانیم از این مشکلات سخت و پیچیده کشور عبور کنیم.در این جلسه همچنین محمد اسماعیلی، محمدرضا خان‌محمدی خرمی، رضا عبداللهی، محسن علی‌مردانی و سیدمحمدعلی موسوی به ترتیب نمایندگان شهرستان‌های زنجان و طارم، ابهر و خرم‌دره، ماه‌نشان و ایجرود، زنجان و طارم و خدابنده، ضمن بیان مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابی خود در باره مسائل کلان کشور هم موضوعاتی را با رئیس‌جمهوری در میان گذاشتند.آب شرب منطقه، فعال کردن ظرفیت گردشگری استان، اتمام و بهره‌برداری ورزشگاه ناتمام ??هزار نفری زنجان، اتمام و بهره‌برداری از پتروشیمی استان، خشکسالی و سرمازدگی محصولات کشاورزی، آمایش صنعتی، مشکل اشتغال و صنعت، اکتشاف و فعال‌سازی معادن و سامان‌دهی و فعال سازی خطوط حمل و نقل ریلی داخل و خارج استان از دیگر مسائلی بود که نمایندگان شهرستان‌های مختلف‌ در این جلسه به آنها اشاره کردند.

رئیس‌جمهوری بر رعایت حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی‌ تاکید کرد

نماینده اقلیت دینی ارامنه جنوب ایران در مجلس، در تشریح نشست دیروز نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس با روحانی، گفت: رئیس‌جمهوری بر لزوم رعایت حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی‌ تأکید کرد .

روبرت بیگلریان در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست دیروز نمایندگان اقلیت‌های دینی و مذهبی مجلس با دکتر روحانی، گفت: دراین نشست نمایندگان مواردی مانند مشکلات و موانع استخدام اقلیت‌های دینی در وزارت آموزش و پرورش، اختصاص و افزایش سریع بودجه اقلیت‌های مذهبی، حل و اصلاح مشکلات حقوقی اقلیت‌های مذهبی را مطرح کردند.

نماینده اقلیت دینی ارامنه جنوب ایران در مجلس با اشاره به تأکید رئیس‌جمهوری بر نقش اقلیت‌های مذهبی در دفاع مقدس، ایجاد وحدت و ارتقا و توسعه کشور، افزود: روحانی لزوم رعایت حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی‌ را بر اساس قانون اساسی ضروری خواند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، ادامه داد: همچنین در نشست دیروز مسائل و تحولات بین‌المللی و عملکرد دولت یازدهم در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

‌دیدار مجمع نمایندگان ‌زنجان با روحانی

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس هم در تشریح جزئیات دیدار دیروز مجمع نمایندگان استان زنجان با رئیس‌جمهوری، گفت: در نشست صبح دیروز مسائل، مشکلات ، طرح های نیمه تمام و دغدغه‌های نمایندگان مطرح و بررسی شد.

محمد اسماعیلی ادامه داد: مشکلات استان زنجان، اجرای طرح دو خطه کردن راه‌آهن تهران- تبریز، بیکاری، آب شرب، طرح‌های نیمه‌تمام سدسازی و اجرای طرح‌های راه‌سازی از محورهای اظهارات نمایندگان دراین نشست بود.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، گفت: همچنین دراین نشست دکتر روحانی بر حل مشکلات و اجرای طرح‌های نیمه تمام تأکید کرد و قول داد که این مشکلات و دغدغه‌های نمایندگان تا حد مقدور بر طرف شود.

رئیس جمهوری : حمایت های مراجع از دولت را باید قدر بدانیم

جلسه هیأت دولت عصر یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی،رئیس‌جمهوری برگزار شد .

رئیس جمهوری در ابتدای این جلسه وجود مراجع عظام تقلید را از نعمات و برکات الهی دانست و از مساعدت، حمایت و اظهار لطف و محبت آنان به دولت تدبیر و امید و خدمتگزاران مردم، تقدیر و تشکر کرد .دکتر روحانی اظهار داشت: همه ما باید قدر این حمایت های ارزشمند را بدانیم و به گونه ای حرکت کنیم که این لطف و رحمت استمرار یابد.

در جلسه هیأت دولت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گزارشی از روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵در ژنو را به هیأت وزیران ارائه کرد.

همچنین براساس تصمیم امروز هیأت وزیران، ارایه هرگونه جوایز صادراتی به صادرکنندگان به استفاده از ارز حاصل از صادرات در چرخه تجاری کشور از قبیل انجام واردات مقابل صادرات، پرداخت بدهی ارزی، فروش ارز حاصله به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و سپرده‌گذاری ارزی نزد بانک‌های کشور، منوط شد.در ادامه، دولت مجوز امضای موقت موافقتنامه معاضدت قضایی در امور مدنی میان دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را صادر کرد.

تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی هم پس از بحث و بررسی به تصویب اعضای دولت رسید.

اختصاص اعتبار برای تکمیل تجهیزات شبکه امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و اختصاص اعتبار برای مقابله با پدیده‌های مخرب جوی از دیگر مواردی بود که در جلسه هیأت دولت تصویب شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ