رئیس ستاد ارتش ترکیه به دیدار رئیس‌جمهوری ایران آمد
روحانی: نتیجه تغییر در مرزهای جغرافیایی گسترش ناامنی در منطقه است
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس‌ جمهوری کشورمان، ایران و ترکیه را لنگر ثبات در منطقه دانست و با تاکید بر این که مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی مهم‌ترین اهداف برای همکاری مشترک در جهت تحکیم ثبات و امنیت منطقه است، از گسترش و تقویت همکاری‌های دفاعی تهران – آنکارا استقبال کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر دیروز در دیدار ژنرال «خلوصی آکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه، با اشاره به روابط رو به گسترش ایران با ترکیه به عنوان کشوری دوست و برادر در منطقه، گفت:‌ امروز مناسبات سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی دو کشور در سطح خوبی قرار دارد و باید تلاش کنیم تا همکاری‌های نظامی و دفاعی فی‌مابین هم همتراز با آن توسعه یابد و تقویت شود.
رئیس جمهوری با بیان این که ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان و ریشه دار در منطقه، با تهدیدات مشترک منطقه‌ای از جمله تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی روبرو هستند، افزود: باید برای رفع این تهدیدات و در مسیر منافع مشترک، روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران -آنکارا گسترش یابد.
روحانی با تأکید بر این که اراده دو دولت ایران و ترکیه بر تقویت مناسبات و همکاری‌های نیروهای مسلح دو کشور است، گفت: نیروهای مسلح ایران و ترکیه می‌توانند با توسعه همکاری‌ها و انتقال تجربیات، در بخش‌های مختلف، روابط سازنده‌ای را برای رفع تهدیدات منطقه‌ای سامان دهند. وی مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی در منطقه را از مهم‌ترین اهداف دو کشور در توسعه همکاری‌ها و روابط دانست و افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم و لنگر ثبات در منطقه‌، هرگاه در کنار هم باشند، تأثیرگذاری و نقش آفرینی بهتری برای حل و فصل مسایل منطقه‌ای خواهند داشت.
روحانی با تأکید بر ضرورت تلاش در مسیر تقویت دولت‌های مرکزی در عراق و سوریه، برای یکپارچگی سرزمینی، مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه و نبود هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی، افزود: هر گونه بر هم خوردن ثبات در مرزهای جغرافیایی به گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه خواهد انجامید.
ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد ارتش ترکیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهوری کشورمان، گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت مهم در منطقه می‌توانند با توسعه همکاری‌ها و روابط، نقش مؤثری در ایجاد ثبات و آرامش در منطقه ایفا کنند.
وی گروه‌های تروریستی را مانع بزرگی در مسیر ایجاد ثبات و آرامش منطقه دانست و اظهار داشت: ترکیه نسبت به تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق احترام قائل است و آمادگی دارد تا در مسیر مبارزه با تروریسم و بی‌ثباتی همکاری‌های خود را با کشورهای دوست بویژه ایران گسترش دهد.
خلوصی آکار با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات و همکاری‌های ایران و ترکیه، خواستار گسترش روابط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ارتش ترکیه در زمینه‌های مختلف از جمله مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و تأمین امنیت در منطقه شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ