یادداشت
روحیه جهادی و همبستگی ملی
فتح الله آملی
خوشبختانه در خبرها خواندیم که پس از گذشت دو هفته از سیل مهیب لرستان، اوضاع در این شهر به حال عادی بازگشته و صدها خانه که از گل و لای بازمانده و از سیل پر شده بودند، آخرین مراحل پاکسازی را پشت سر می‌گذارند. در آق‌قلا و گمیشان نیز تقریباً اوضاع به همین شکل و شمایل است. در خوزستان جوانان غیور این استان میلیون‌ها کیسه خاک و شن پر کردند و مردانه در برابر هجوم سیل ایستادند.

نیروهای انقلابی و جهادی در مناطق سیل‌زده هر ۳ استان گلستان و لرستان و خوزستان هر روز صدها هزار پرس غذا بین مردم سیل زده توزیع می‌کنند و نمایش همبستگی و وحدت و همدلی، روحانی و ارتشی و سپاهی و بسیجی و ترک و کرد و لر و فارس و بلوچ و شیعه و سنی و… نمی‌شناسد و نیز دانشجو و مهندس و کارگر و کارمند و پرستار و پزشک و… مقامات اجرایی و دولتی و دستگاه‌ها و ادارات و ارگان‌ها مدتها است با ساعت اداری و جغرافیا و حوزه تحت امر خویش خداحافظی کرده‌اند و بسیاری از آنان وقت چندانی برای خواب ندارند. کاری با مقاماتی که با هواپیما و هلی‌کوپتر می‌آیند و چرخی می‌زنند و دقایقی با چکمه در میان آب گل آلود به محله یا منطقه‌ای سر می‌زنند نداریم. البته نمی‌توان و نباید همه آنها را با یک چوب راند و بازیگران و هنرمندان سلفی بگیر نامید. بی‌انصافی و قدرناشناسی و غیبت و تهمت همیشه بد است اما کار اصلی را آنانی صورت می‌دهند که اهل هیچ خودنمایی و تظاهری نیستند و در یک کلام مردمی‌اند. یعنی همان مردمی که باید باشند. همان امت واحده و ملت وحدت کلمه… در این میانه اما عده‌ای حتی در میان این سیل عظیم و در میان هجوم آب گل‌آلود درصدد صید ماهی‌های درشت برای اهداف نه چندان قشنگ خود هستند. فرقی نمی‌کند که از کدام دسته و جناحند. سلبریتی هستند یا اصلاح طلب یا اصولگرا یا هر چه… خبرنگار صدا و سیما یا گزارشگر فلان رسانه. هرکه بخواهد با تفکیک مردم حاضر در صحنه و نیروهای در صحنه، با بزرگنمایی حضور گروهی و نادیده گرفتن زحمات گروه دیگر، از این آب گل‌آلود ماهی سیاسی یا جناحی و خطی بگیرد، ره به بیراهه می‌برد و آب در هاون می‌کوبد.

راستی اگر نبود این احساس همدلی و درک متقابل و نوعدوستی و وحدت کلمه و تفکر جهادی و بسیجی و هموطنی، تا هفته‌ها و ماه‌های بعد می‌شد این‌همه خانه را از گل و لای شست؟

یا اگر نبود همت و غیرت ناشی از آموزه‌های دوران حماسه و دفاع، می‌شد هزاران کیلومتر سیل بند را بالا آورد و این‌همه سنگر در برابر هجوم سیل ساخت؟ وقتی از عظمت سرمایه اجتماعی و اهمیت آن سخن می‌گویم برای همین است که بدون داشتن پشتوانه‌ای چنین عظیم نمی‌توان بزرگی کرد و بر مشکلات بزرگ فائق آمد و این سرمایه اجتماعی با شقه شقه کردن مردم ایجاد اختلاف بین آنان آسیب می‌بیند؛ چنانچه آسیب دیده است که اگر دست از اختلاف بر‌می‌داشتیم و به اعتماد عمومی آسیب نمی‌زدیم بخش‌های بسیار وسیع‌تری از این سرمایه در همین سیل می‌توانست و می‌تواند به کارمان آید. بخصوص از این پس که بعد از عبور از بحران معمولاً دچار غفلت و فراموشی می‌شویم و خیلی زود از یاد می‌بریم.

نیک پیداست که تازه آغاز راه سیل است. هنوز خوزستان درگیر بحران و سیل است. خانه‌های بسیاری باید ساخته شوند.

ده‌ها هزار نفر خانه‌هایشان را رها کرده و در اردوگاه‌های موقت یا در مناطق امن و زیر چادر زندگی می‌کنند.

صدها هزار هکتار اراضی کشاورزی زیر آب رفته‌اند و اقتصاد صدها هزار روستایی و کشاورز در معرض خطر قرار گرفته است و به همه این مصائب باید رسیدگی کرد و اگر این سرمایه اجتماعی از آسیب‌ دعواهای سیاسی و سوء‌مدیریت‌ها و غفلت‌ها و مفسده‌ها و زیاده‌خواهی‌ها و انحصار طلبی‌ها و منفعت جویی‌ها دور مانده بود به راحتی می‌شد از آن برای حل سریع‌تر بحران و رفع مشکلات مدد گرفت تا همه نگاه‌ها فقط متوجه دولت نباشد.

کوته سخن آن‌که توجه به این سرمایه‌ اجتماعی، بدون تفکیک و منحصر کردن آن به گروه‌هایی خاص، رافع بسیاری از موانع و مشکلات کشور است. قدر این همدلی و همنوعی و روحیه ملی و جهادی و انقلابی را بدانیم و برای گستردگی و افزایش هرچه بیشتر این ظرفیت برنامه‌ریزی کنیم.

به عنوان حسن ختام خالی از لطف نیست که به بخشی از بیانیه مهم گام دوم رهبر انقلاب که به مناسب آغاز پنجمین دهه استقرار جمهوری اسلامی انتشار یافت اشاره شود که در مبحث دستاوردهای انقلاب به مشارکت مردمی اشاره می‌کنند:

انقلاب، مشارکت مردمی را در مسایل سیاسی مانند انتخابات، مقابله، با فتنه‌های داخلی، حضور در صحنه‌های ملی و استکبارستیزی به اوج رسانید و در موضوعات اجتماعی مانند کمک‌رسانی‌ها و فعالیت‌های نیکوکاری که از پیش از انقلاب آغاز شده بود افزایش چشمگیری داد. پس از انقلاب، مردم در مسابقه خدمت‌رسانی، در حوادث طبیعی و کمبودهای اجتماعی مشتاقانه شرکت می‌کنند…

قدر این نعمت مشارکت همگانی و ظرفیت سرمایه اجتماعی را بیشتر بدانیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ