روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه دارد
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به کاهش نرخ خودرو در چند هفته اخیر تاکید کرد: در هفته‌های آتی هم شاهد ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو خواهیم بود.
سعید موتمنی در گفتگو با ایسنا درباره علل کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو اظهار داشت: به دنبال برخی اقدامات در ایران‌خودرو و سایپا، از انحصار فروش و خرید خودروها توسط برخی افراد به صورت سبدی و عمده جلوگیری شده که گام مثبتی است و در کنار ثبات نرخ ارز، کاهش قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این در حال حاضر خریداری برای خودرو در بازار وجود ندارد و این در حالی است که عرضه خودرو به بازار افزایش خوبی داشته است. وی با بیان اینکه طی مدت اخیر ثبات در بازار ارز هم وجود داشته‌ که بی‌تاثیر در کاهش قیمت خودروها نبوده است، گفت: علاوه بر این اگر خودروسازان پایه‌های قیمتی خودروها را پایین بیاورند، تغییر قیمتی نزولی در بازار به خوبی خود را نشان خواهد داد زیرا در گذشته خودروسازان پایه‌های قیمتی خودروها را متناسب با نرخ گذشته ارز که بسیار بالاتر از نرخ فعلی بود، تعیین کرده‌اند.رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: به طور کلی چنانچه‌ قیمت‌ها را از اواخر فروردین (۲۵ فروردین) به بعد مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم که اکنون نسبت به آن زمان، ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت در بازار خودرو ایجاد شده است. در حقیقت از ۲۵ فرودین تا اواخر خرداد بازار خودرو افزایشی پیش رفت اما از اوایل تیر تاکنون در بازار خودرو کاهش قیمت را مشاهده کرده‌ایم.
وی از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار خودرو در آینده خبر داد و گفت: با بررسی و مقایسه تفاوت نرخ ارز در دی و بهمن سال گذشته، اکنون که قیمت‌ ارز کاهش داشته و به ثبات رسیده، قیمت خودرو بسیار بالاست؛ بنابراین لازم است که بیشتر از این کاهش قیمت خودرو را شاهد باشیم.
موتمنی خاطرنشان کرد: حتی در خودروهای مونتاژی به وضوح دیده می‌شود که این خودروها در بازار آزاد زیر قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. به طور مثال جک S۵ کرمان‌موتور در کارخانه حدود ۳۰۲ میلیون تومان است اما در بازار ۲۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود یا در شرکت مدیران‌خودرو هم خودرویMVM ۳۱۵ در بازار ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد در صورتی که شرکت این محصول را ۱۴۰ میلیون تومان تعیین قیمت کرده است. همچنین این شرکت تیگو ۷ خود را ۴۳۷ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده در حالی که قیمت این محصول در بازار بین ۳۶۸ تا ۳۷۰ میلیون تومان است.

نسخه مناسب چاپ