رونق تولید با تمرکز عرضه در بورس کالا
 

برای رونق تولید و افزایش صادرات غیر نفتی باید متناسب با کاهش فشار بر تولیدکنندگان و اطمینان بخشی به حوزه اقتصادی و صنعتی در کشور قدم برداریم که یکی از الزامات ایجاد اعتماد در میان تولیدکنندگان، تسهیل تامین مواد اولیه با عرضه حداکثری محصولات در بورس کالاست.

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به الزامات تحقق شعار سال اشاره کرد و افزود: قوانین و مقررات حوزه تولید از جمله قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده، تامین اجتماعی و صادرات کالا برای تحقق شعار سال دارای دست اندازهایی هستند که باید متناسب با بهبود اوضاع تولیدکنندگان و ایجاد اطمینان، تغییر کند.

وی ادامه داد: برخی قوانین و مقررات وضع شده، سرمایه گذاری های

داخلی و کوچک را نیز با مشکل مواجه می کند که با تغییر و تسهیل گری در آن ها باید زمینه افزایش سرمایه گذاری در کشور فراهم شود.

نماینده مجلس، اصلاح نظام بانکی در کشور را از اقدامات اصلی برای افزایش رونق تولید در کشور برشمرد.

وی در ادامه به شیوه تنظیم بازار و قیمت کالاها اشاره کرد و گفت: اتخاذ تصمیمات برای تحقق رونق تولید به معنای حمایت صرف از تولید بدون توجه به واقعیت های اقتصادی و تلاش برای ایست قیمت ها نیست بلکه ایجاد رقابت در تولید باید در دستور کار قرار گیرد و اگر نرخ کالاها براساس واقعیت و با فشار بر تولیدکنندگان پایین نگه داشته شود، شاهد دو نرخی شدن بازار و شروع دوباره مشکلات خواهیم بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در سال ۹۷ شاهد نوسانات شدید قیمتی در برخی کالاهای اساسی بودیم که باعث بروز مشکلات عدیده هم تولید کنندگان و هم خریداران شد.

در این زمینه بخشی از مشکلات به جولان برخی افراد در بازارهای آزاد و غیررسمی مرتبط بود که در صورت تشویق همه تولیدکنندگان مواد اولیه و کالاهای واسطه ای برای عرضه محصولات خود در بورس کالا و همچنین خریداران برای خرید از این بورس، نظم بخشیدن به بازار، افزایش شفافیت، تنظیم دقیق تر بازار کالاهای اساسی، کاهش فساد و در نهایت رونق واقعی تولید را محقق کرد.

حسینی با بیان خود فعالان واقعی بازارها موافق دخالت در امر قیمت گذاری کالاها نیستند، اظهار داشت: کشف قیمت کالاها باید براساس عرضه و تقاضا در بورس رقم بخورد و سیاست گذاران هم با نظاره معاملات بورس به ریشه یابی مشکلات و اقدامات لازم بپردازند.

نماینده مجلس افزود: در این سال هایی که بورس کالا راه اندازی شده است، یک‌شفافیت آماری در مبادلات کالاها به وجود آمده و بسیاری از تولیدکنندگان هم با اطمینان در این بورس اقدام به خرید و فروش محصولات می کنند، از این رو باید همه تولیدکنندگان را به حضور در بورس ترغیب کرد تا روند تامین مواد مورد نیاز تولید کشور به دور از اتفاق های غیرواقعی و کاذب بازارهای غیررسمی انجام شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ