رونمایی از ربات‌ انسان‌نمای سورنا ۳ در دانشگاه تهران
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم رونمایی از ربات‌ انسان‌نمای سورنا ۳ ، ساخته شده توسط محققان دانشگاه تهران با بیان اینکه سرمایه‌های انسانی و نخبگان دانشگاه تهران اکنون توانسته‌اند نسل سوم ربات سورنا را بسازند، گفت: ما اعلام می‌کنیم با این پروژه هستیم و از تمام مواردی که منجر به تجاری سازی این ربات شود، حمایت خواهیم کرد.

ستاری افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی پیش‌خرید سایز کوچک نسل سوم ربات سورنا را دارد و همچنین از طراحی و ساخت نسل چهارم این ربات حمایت می کند.

وی ادامه داد: یکی از ضعف‌های ما این است که بر روی تیم‌های تخصصی و اساتید خاص به درستی سرمایه گذاری نمی کنیم. باید به این موضوع توجه کافی داشته باشیم.

رئیس دانشگاه تهران هم در این مراسم با بیان اینکه درقانون برنامه چهارم توسعه مقرر شد اعتبارات خاصی برای ۱۰ دانشگاه برتر کشوردرنظرگرفته شود اما تا کنون محقق نشده است، گفت:در سال ۹۳ سهم دانشگاه تهران فقط ۷۰۰ میلیون تومان بوده که سهم ناچیزی است.

به گزارش ایرنا، دکتر محمود نیلی احمد آبادی افزود: باید از پروژه ربات انسان نمای سورنا ۳ درس‌های بسیاری بگیریم که یکی ازآن‌ها ، درس کارگروهی است؛ یکی از ضعف‌های ما در حوزه پژوهش درایران کمتر کارگروهی کردن است، اما در این پروژه کار گروهی اثر خود را نشان داد.

وی با تاکید بر پشتیبانی ازتحقیقات دردانشگاه‌ها،گفت:باید از بزرگترین سرمایه کشور که منابع علمی و فرهیخته هستند پشتیبانی کنیم تا به توسعه پایدار برسیم.

نیلی احمدآبادی اظهارداشت: افتخار ایران انتشار مقالات علمی رکورد مقالات علمی در نشریات و مجلات علمی دنیا است و باعث شده که ما در این زمینه زبانزد دنیا شویم و دنیا از توسعه علمی ایران درتعجب است و خواستار بهره برداری از توانمندی که در ایران به وجود آمده است.

وی یاداور شد : اما اگر آمار افراد موثر در انتشار مقالات را بررسی کنیم خواهیم دید که حدود ۱۵ دانشگاه کشور نقش محوری در تولید مقالات را دارند و سهم دانشگاه تهران ۱۱ درصد است.

وی بااشاره به اینکه دانشگاه‌های معتبر کشور بیشترین متقاضی برای ورود دارند،اظهارکرد: اگر توجه ویژه به دانشگاه‌های معتبرایران در دستورکار نباشد بسیاری از برنامه‌ها و دستاورها محقق نخواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ