رویترز: تحریم‌های صنایع پتروشیمی تاثیری برایران ندارد
خبرگزاری رویترز با استناد به تحلیل برخی مقامات و تحلیلگران آمریکایی گزارش داد که تحریم‌های جدید اعمال شده بر بخش پتروشیمی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تاثیر چندانی نخواهد داشت .

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز یک تحلیلگر و یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند که تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا بر بخش صنایع پتروشیمی ایران تأثیر خفیف خواهند داشت چراکه شرکت‌های غیر آمریکایی پیش از این نیز به خاطر تحریم‌هایی که وجود داشتند از تجارت با بخش پتروشیمی ایران خودداری می‌کردند.

طبق تحریم‌هایی که پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران در پنجم نوامبر اعمال شد، هر کسی که معامله قابل توجهی در زمینه محصولات پتروشیمی ایران انجام دهد مشمول یک سری تحریم‌ها می‌شد.

سوزان مالونی از اندیشکده بوکینگز تشریح کرد که تحریم‌های اخیر آمریکا «یک گام عادی دیگر است که فکر می‌کنم ردیفی اضافی و تعمدی از محدودیت‌هاست ».

یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا که می‌خواست نام او فاش نشود گفت که تحریم‌های جدید تأثیر کمی خواهند داشت چرا که بیشتر شرکت‌ها با فعالیت بین‌المللی، تا کنون معامله با ایران را متوقف کرده‌اند و این تحریم‌های جدید اقدامی صرفاً در چارچوب «روابط عمومی» بوده است.‌وی همچنین گفت که این برای برجسته نشان دادن فشار سیاسی روش خوبی است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۷خرداد به وقت واشنگتن در بیانیه‌ای تحریم‌های ظالمانه جدید علیه ایران اعلام کرد .‌طبق این بیانیه‌، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و همچنین ۳۹شرکت وابسته به صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود ادعا کرده است که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد و به تنهایی نیمی از صادرات پتروشیمی ایران را عهده‌دار است .

واکنش به تحریم شرکت‌های پتروشیمی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تحریم شرکت‌های پتروشیمی ایران گفت: فقط یک هفته صبر نیاز بود تا پوچ بودن ادعای رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران ثابت شود.

سیدعباس موسوی در واکنش به اقدام تازه وزارت خزانه داری آمریکا در تحریم شرکت های پتروشیمی ایران، این اقدام رژیم آمریکا را شدیداً محکوم کرد و آن را مصداق تروریسم اقتصادی و در ادامه خصومت های مستمر کاخ سفید علیه ملت ایران دانست.

وی اضافه کرد: سیاست فشار حداکثری آمریکا سیاست شکست خورده است که بارها توسط روسای جمهوری پیشین آن کشور امتحان شده بود. این مسیری اشتباه است و دولت آمریکا می‌تواند مطمئن باشد که به هیچ یک از اهداف تعیین شده برای این سیاست نخواهد رسید.

موسوی ادعا ی برخی مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران را فریبکارانه، غیرواقعی و صرفا برای جلب توجه افکار عمومی دانست و افزود: این اقدام ایالات متحده مغایر با اصول و قواعد اساسی روابط و حقوق بین‌الملل و تعهدات بین المللی این رژیم بوده و موجبات مسئولیت بین‌المللی آن را فراهم خواهد آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد: همه کشورها مسئولیت دارند در برابر نقض آشکار اصول بنیادین حقوق بین الملل واکنش نشان دهند و اجازه ندهند دستاوردهای جامعه بین المللی در زمینه چندجانبه گرایی به واسطه اقدامات زورمدارانه و یکجانبه هیات حاکمه آمریکا بیش از پیش از بین برود.

اظهارات خصمانه پمپئو

دراین حال در پی اعمال تحریم‌های ظالمانه وزارت خزانه داری آمریکا بر صنایع پتروشیمی ایران مایک پمپئو اظهارنظر کرد که فشار حداکثری بر ایران ادامه دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه رسمی توییتر خود مدعی شد که وزارت خزانه‌داری تحریم‌هایی بر بخش پتروشیمی ایران اعمال کرد که «به تأمین مالی سپاه پاسداران ایران» می‌پردازد. آمریکا اجازه داشتن پولی را که این حکومت برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه به آن احتیاج دارد نخواهد داد.

مشاور امنیت ملی آمریکا هم ادعاهایی مبنی بر حمایت از تروریسم را علیه ایران تکرار کرد.

جان بولتون در پیامی توییتری مدعی شد: ایران پولش را صرف «تأمین مالی و هدایت تروریسم» می‌کند که منجر به مشکلات جدی اقتصادی شده و بدتر می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به این که رئیس جمهوری [دونالد ترامپ] به ایران فرصتی برای یک آینده بهتر داده است، مدعی شد : اما اول این حکومت باید به آنچه «۴۰ سال حکمفرمایی ترور» ‌خواند، پایان دهد.

انتقاد روسیه از وضع اجرای اینستکس

خبردیگراین که نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با طرح این انتقاد که اینستکس تا‌کنون در چارچوب هدف ایجاد آن پیش نرفته و سرعتی در روند اجرایی آن وجود نداشته است، اقدامات متقابل ایران به این وضع‌ را در چارچوب برجام تلقی کرد.

ولادیمیر شیزوف‌ توضیح داد: سازوکار ایجاد شده است اما تا کنون سرعتی در روند آن وجود نداشته است. تنها چیزی که اکنون می‌تواند به آن ببالد این است که بالاخره یک سری معامله در قالب آن انجام شده است؛ اما این معامله‌ها مربوط به محصولات غذایی هستند که در همین حال هم مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند.بنابراین دور زدن تحریم‌ها را میسر نمی‌کند. خوب است بپرسیم که اگر قرار بود این سازوکار برای کالاهایی ایجاد شود که مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند، پس آیا دیگر احتیاجی به آن هست؟ همکاران اروپایی من مدام می‌گویند که این تازه اول راه است.

این دیپلمات ارشد روسی همچنین به واکنش ایران به این وضع اشاره کرد و گفت: ایرانی‌ها قبلاً تفهیم کرده‌اند که ممکن است برخی اقداماتی داشته باشند و این موضوع را در اولین سالروز خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام عمل مشترک [برجام] بیان کردند؛ اما این اقدامات متقابل تا کنون در چارچوب قانون بوده‌اند.

سفر آبه به تهران حرکت دیپلماتیک بی سابقه

دراین میان ،روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی راجع به سفر «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به ایران ، آن را یک حرکت نادر و کم سابقه دیپلماتیک از سوی توکیو معرفی کرد.

این رسانه ‌ خاطر نشان کرد که ژاپن به دنبال ایفای یک نقش فعال درکاستن از تنش ها میان ایران و آمریکاست و نمی خواهد شاهد تشدید رویارویی و کشمکش ها میان دو کشور باشد.

وال استریت افزود که آبه می خواهد یک میانجیگر باشد. او البته دارای روابط گرمی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ست و از یک مناسبات سنتی دوستانه با ایران هم برخوردار است که به او امکان می دهد بازیگری فعال در این عرصه باشد.

تارنمای اف تی هم در گزارش مجزایی از این سفر آورده است که آبه اولین نخست وزیری است که از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹میلادی به تهران سفر می کند و دیدارهایی برای او با رهبری ایران و رئیس جمهوری این کشور در نظر گرفته شده است.

این رسانه می افزاید که به دلیل ملاقات‌های اخیر آبه با مقام‌های ایران و آمریکا و با توجه به مناسبات گرمی که نخست وزیر با هر دو طرف دارد، امید است که بتواند یک فرصت ایجاد و یک مسیر ارتباطی میان دو کشور

باز کند.

اف تی تاکید می کند که البته دولت ژاپن نمی خواهد آبه را یک میانجیگر معرفی کند. این کشور بیشتر تاکید می ورزد که توکیو خواستار ثبات و امنیت در خاورمیانه است ؛کشوری که یکی از شرکای مهم تجاری ایران هم محسوب می‌شود و خواستار حفظ ارتباطات معمول تجاری با تهران است.

گزارش این رسانه حاکی است که کشورهای دیگر جامعه بین المللی از جمله فرانسه نیز از سفر آبه به ایران و تلاش های دولت ژاپن برای برون رفت از شرایط تنش را مثبت توصیف کرده و ابراز امیدواری کرده اند که راه برای گفتگوهای بیشتر باز شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ