زخمی شدن ۱۲۲ فلسطینی در سرکوب هفتادویکمین تظاهرات «بازگشت»
سرویس خارجی: ۱۲۲ فلسطینی در هفتاد و یکمین جمعه راهپیمایی موسوم به بازگشت در غزه، در درگیری با نیروهای صهیونیست زخمی شدند.
وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد هزاران فلسطینی در این راهپیمایی که با عنوان “لبیک یا اقصی” و در سالروز به آتش کشیده شدن این مسجد توسط صهیونیست‌ها برگزار شد شرکت کرده بودند که نیروهای اسرائیلی با استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله های پلاستیکی به تظاهرکنندگان حمله کردند.راهپیمایی بازگشت از ۳۰مارس ۲۰۱۸با تأکید بر حق بازگشت و مخالفت با معامله قرن و اقدام آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل آغاز شد.خبر دیگر اینکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به کشته شدن یک نظامی زن اسرائیلی در انفجاری در نزدیکی رام‌الله در روز جمعه، تأکید کرد که این رژیم، شهرک‌سازی را افزایش خواهد داد. نتانیاهو تأکید کرد: ما شهرک‌سازی را افزایش می دهیم و ریشه آن را تقویت خواهیم کرد و دشمنان را مورد هدف قرار می‌دهیم. گفتنی است روز جمعه انفجاری در نزدیکی شهرک “دولیب” در غرب رام الله رخ داد که در جریان آن یک نظامی اسرائیلی کشته و مادر و برادرش نیز زخمی شدند.نتانیاهوگفت: دستگاه‌های امنیتی اسرائیل به پیگرد عاملان این عملیات ادامه می‌دهند و ما کسانی را که دست به چنین عملیات‌هایی می‌زنند مورد پیگرد قرار داده و آن‌ها را محاکمه خواهیم کرد.در این حال “اسماعیل هنیه” رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در واکنش به انفجار روز جمعه کرانه باختری گفت: این عملیات حامل پیامی برای صهیونیست‌هاست و آنان باید بدانند که قدس به مثابه بشکه باروت است و نباید به آن نزدیک شوند.اسماعیل هنیه، افزود: باوجود آنکه هویت عامل این عملیات هنوز مشخص نشده است اما این اقدام نشانه ادامه مقاومت در برابر فشارها است.هنیه اضافه کرد: کرانه باختری همچنان حامی قدس و مسجد الاقصی باقی خواهد ماند. وی از کشورهای عربی و امت اسلامی خواست با «نه» گفتن به عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی به این رژیم اجازه ندهند در منطقه ائتلاف تشکیل دهد.خبر دیگر اینکه نماینده قطر در طرح بازسازی نوار غزه که به این باریکه سفر کرده است، با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و شماری دیگر از رهبران این جنبش دیدار کرد.«محمد عمادی» نماینده قطر در طرح بازسازی غزه همچنین با شماری دیگر از رهبران جنبش حماس دیدار کرد. گفتنی است، عمادی به منظور پیگیری طرح‌های عمرانی قطر در نوار غزه وارد این باریکه شده است.
در خبری دیگریک روزنامه صهیونیستی فاش کرد که ارتش این رژیم، عناصر یک شرکت خصوصی جاسوسی موسوم به مکعب سیاه را برای اهداف خاص خود به کار گرفته است. «هاآرتص» فاش کرد که ارتش این رژیم تعدادی از عناصر شرکت جاسوسی موسوم به «مکعب سیاه» را به کار گرفته تا از برخی مسئولان در داخل دولت اسرائیل و خارج از آن جاسوسی کند. بر اساس این گزارش، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به همکاری عملی با شرکت مکعب سیاه در پروژه‌های جاسوسی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ اقرار کرده است. «دن زورلا» موسس شرکت خصوصی مکعب سیاه که از نیروهای قدیمی در یگان عملیات ویژه ارتش رژیم صهیونیستی بوده است، اعلام کرد که جاسوس‌هایش از داخل پایگاه‌های اسرائیلی به صورت تمام وقت مشغول به کار بوده‌اند. در ادامه این گزارش آمده که این اولین باری نیست که رژیم اسرائیل از شرکتهای جاسوسی برای انجام ماموریت‌های دفاعی و اطلاعاتی استفاده می‌کند و بر اساس گزارشهای غربی، تاجران اسرائیلی پیشتر نیز به این رژیم در انجام ماموریت‌های جاسوسی در کشورهای دیگر کمک کرده‌اند. شرکت مکعب سیاه در سال ۲۰۱۲ به دست دو افسر رژیم صهیونیستی به نام‌های دن زورلا و «آوی یانوس» تشکیل شد و اکنون بیش از ۱۰۰ کارمند دارد و دامنه جاسوسی خود را در کشورهای مختلف گسترش داده و به کشورهایی مانند آرژانتین، کنگو و رومانی رسیده است. سال گذشته (۲۰۱۸) هاآرتص فاش کرده بود که همین شرکت مکعب سیاه برای آنکه دارایی های ایران را ردگیری کند، از مقامات دولت «باراک اوباما» جاسوسی کرده بود.

نسخه مناسب چاپ