زمان بازگشت ارز صادرات فرش به یکسال افزایش می یابد
بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با حضور وزیر صنعت و ۱۴سفیر از کشور‌های مختلف دیروزدر محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، دراین نمایشگاه بیش از ۷۴۰ شرکت تولیدی و صادراتی هنر صنعت فرش دستباف کشور حضور دارند و گنجینه ای از قالی های دستباف در این نمایشگاه که هنر دست بافندگان و هنرمندان ایرانی است، به نمایش گذاشته می شود.در نمایشگاه امسال ​بیش از صد تاجر فرش از کشورهای اروپایی، امریکایی و آسیایی حضور می یابند تا برای خرید فرش با شرکت ها و کارگاه های تولیدی فرش قرارداد امضا کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درحاشیه افتتاح این نمایشگاه درجمع خبرنگاران گفت: براساس درخواست از بانک مرکزی،قرار است زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش از هفت ماه به ۱۲ ماه افزایش یابد.رضا رحمانی درباره از بین بردن اثر تحریم‌ها در صنعت فرش هم اظهار داشت: فرش ایرانی مشتریان خاص خود را دارد و کسانی که متقاضی آن باشند، از راه‌های مختلف فرش را خریداری می‌کنند. اکنون امکان بازاریابی جدید داریم که در شرق آسیا شروع شده اما سلایق آنها از نظر ابعاد و رنگ و تنوع باید در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه صادرات فرش می تواند توسعه یابد و جایگزین بازارهای قبلی شود، افزود: نمایشگاه فرش امسال با وجود تحریم ها بیشترین استقبال و مشارکت را دارد که حضور برخی سفرا در افتتاحیه مراسم نشان دهنده این موضوع است.

وزیر صنعت همچنین مهم ترین مشکل صنعت فرش را تامین مواد اولیه دانست وافزود: بخشی از این مشکل مربوط به بازار داخل است که با هماهنگی حل می شود و برای حل مشکل واردات مواد اولیه هم در حال رایزنی هستیم.

وی همچنین بیان کرد: فرش ایرانی به خاطر کیفیت، هنر و ذوق خاص خود، مشتریان خاص خود را دارد و صادرات آن به صورت طبیعی همیشه در جریان است.مدیر عامل شرکت فرش ایران هم در این مراسم گفت: در این نمایشگاه انواع فرش های دستباف مناطق مختلف ایران در اندازه ها و رنگ های مختلف، قالی و قالیچه، گلیم، جاجیم و تابلو فرش های مختلف عرضه شده و فضایی بسیار متنوع و رنگارنگ در معرض دید مخاطبان قرار داده شده است.

مجید محمد پناه افزود: این نمایشگاه در فضایی حدود ۵۰ هزار متر مربع و در ۱۴ سالن نمایشگاهی برپا شده و در آن بهترین فرش های عتیقه و معاصر کشورمان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

نسخه مناسب چاپ