زنگنه: اطلاعات مربوط به صادرات نفت مانند اطلاعات جنگی است
وزیر نفت با انتقاد از انتشار برخی اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران گفت: انتشار برخی آمار مربوط به صادرات نفت کشور کار درستی نیست و مشخص نیست که با چه نیتی این اطلاعات منتشر و مکرراً بازنشر داده می‌شود. با توجه به این که ما در جنگ (جنگ اقتصادی با آمریکا) هستیم، اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت کشور، اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه باشد در غیر این صورت به منافع ملی بیشتر آسیب می‌زند.
بیژن زنگنه که در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، همچنین درباره دیدار وزرای خارجه نفت ایران و عربستان سعودی در حاشیه اجلاس اوپک گفت: در این اجلاس دیداری با وزیر خارجه عربستان نداشتم و فقط یک احوالپرسی میان ما انجام شد اما در جلسات هفت تا هشت ساعت با هم دعوا کردیم.
عدم دخالت دولت در اجاره بها
وزیر راه و شهرسازی هم در واکنش به ادعای یکی از نمایندگان مجلس درباره این که یک نفر ۷۰۰یا ۲۵۰۰خانه دارد، گفت: از کسی که این آمار و اطلاعات را می‌دهد باید سئوال شود که منبع اطلاعاتش کجاست. کسی که این اطلاعات را می‌دهد باید منبع اطلاعاتی خود و مستند خود را هم بگوید. محمد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا شما این اطلاعات را تکذیب می‌کنید، تصریح کرد: من نه تکذیب می‌کنم نه تأیید؛ ولی نمی‌شود با افکار عمومی بازی کرد و در جامعه تشویش به وجود آورد. باید ببینم منبع این اطلاعات کجاست.
وی درباره اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی بیان کرد: خانه‌های خالی عاملی شده که منابع کشور را در تله قرار داده است. اگر این منابع در مدار باشند و مورد استفاده قرار گیرند به رونق تولید در بخش مسکن کمک می‌کنند. برای اجرای این قانون باید سیستم اطلاعات دقیق وجود داشته باشد اما وظیفه ما در این قانون پیش بینی نشده است. ما در حال تلاش هستیم تا سیستم‌های موجود اطلاعاتی را به هم متصل کنیم تا سازمان امور مالیاتی بتواند از آن استفاده کند. در تلاشیم در سال جاری این سیستم اطلاعاتی را ایجاد کنیم.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که دولت برای کمک به مستأجران چه اقدامی انجام داده است؟ خاطرنشان کرد: در تاریخ هیچگاه دولت در این حوزه دخالت نکرده است ولی ما در اصلاحیه ماده ۵۳قانون مالیات مستقیم در مورد تبصره ۱۱اقدام کرده‌ایم و مشوق‌هایی برای صاحبخانه‌هایی که مراعات مستأجران را می‌کنند، در نظر گرفته‌ایم. مثلاً صاحبخانه‌هایی که اجاره‌های دو ساله می‌بندند، معافیت‌های مالیاتی شامل حال آنها می‌شود. این اصلاحیه در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است.
استخراج ارزهای دیجیتال قانونمند می شود
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم با بیان این که استخراج ارزهای دیجیتال جهانی را قانونمند می کنیم، گفت: بحث استخراج این ارزها در دستور کار کمیسیون اقتصادی دولت قرار دارد که بندهایی از آن هم تصویب شده است.وی افزود: استخراج ارزهای دیجیتال جهانی باید بر مبنای نرخ برق صادراتی انجام شود. مهمتر آن است که باید تعهد ایجاد شود تا این ارزهای استخراج شده به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شود.
همتی گفت: اما اگر خواسته شود که شبکه ارزهای دیجیتال در داخل کشور راه اندازی شود، با توجه به این که بانک مرکزی انحصار انتشار پول را دارد، ارزهایی که بر پایه ریال و طلا و …ایجاد شود، غیرقانونی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ