زنگنه: اگر دوستان اجازه دهند از عهده دشمنان برمی‌آییم
 

وزیر نفت با تاکید براینکه به افزایش صادرات نفت در آینده امیدوار و خوشبین هستیم، گفت: ایران نه تنها تهدید کننده امنیت انرژی نیست، بلکه بزرگترین ضمانت کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه است.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه یکشنبه شب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اظهار اینکه اگر دوستان اجازه دهند، از عهده دشمنان

بر‌می‌آییم، گفت: در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم از عهده دشمنان بر‌آییم و بر مشکلات کنونی فروش نفت پیروز شویم. وی درخصوص نشست اخیر اوپک گفت: در نشستی که در سال ۲۰۱۸ در وین داشتیم، تصمیم گرفته شد تا اوپک و غیر اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت کم کنند تا بازار نفت به تعادل برسد؛ بحث بر این بود که این مساله برای ۶ تا ۹ ماه بعد تمدید شود و ما بر روی این موضوع بحثی نداشتیم. اما وقتی وارد جلسه شدیم با مشکل روبه رو شدیم .

من از زمان ورود به جلسه اعتراض داشتم که یکجانبه گرایی در جلسه حاکم است. اوپک ۱۴ عضو دارد و این ۱۴ عضو همه دارای حقوق مساوی هستند و تصمیم‌های اوپک باید با اجماع اتخاذ شود. نمی‌شود که یک نفر تصمیم بگیرد و به اسم اوپک آن تصمیم را اعلام کند.

وزیر نفت افزود: بنده به این موضوع اعتراض داشتم و در نشست اخیر به طرق مختلف اعلام کردم که اعضای اوپک مُهر لاستیکی نیستند که پای تصمیم‌های اتخاذ شده مهر تائید بزنند و من اعتراض خود را به عنوان تکروی و یک جانبه گرایی در اوپک اعلام کردم، بنده گفتم که این موضوع برای اوپک خطرناک است و تصمیم‌ها باید در درون اوپک گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل مراعات همکاری‌های درازمدت نمی‌توانم اسم کشوری را ببرم، تصریح کرد: به بنده پیغام دادند که دیگر یک جانبه گرایی را در مصاحبه‌های خود عنوان نکنم و گفتند که ماپیام حرف‌های شما را دریافت کردیم.

زنگنه با اشاره به اینکه در جلسه‌ای بین پنج تا پنج ساعت و نیم بحث‌های بسیار چالشی فرساینده بین ما و یک عضو دیگر مطرح شد، ادامه داد: ما نگرانی‌هایی داشتیم که یک سازمان یا تشکیلاتی درست نشود که جای اوپک بنشیند و یک عده در این شرایطی که ایران وضعیت خاصی دارد، اوپک را یدک بکشند و به دنبال خود ببرند.

وی با اشاره به اینکه سرانجام آنچه می‌خواستیم را پذیرفتند، افزود: بخشی از تصمیم‌ها در منشور همکاری درج و بخشی دیگر در قطعنامه وزیران اوپک منعکس شد .براین اساس تشکیلاتی به وجود نمی‌آید بلکه یک گفتگوی بین اوپک و غیر اوپک است و تصمیم‌هایش هیچ تعهدی ندارد و پیوستن به آن کاملاً داوطلبانه است و ریاست دائمی هم ندارد و به صورت چرخشی سالانه برگزار می‌شود.

وزیر نفت در ادامه با تاکید بر قدرت ایران در تولید و صادرات نفت، افزود: اگر شرایط عادی شود بدون هیچ ملاحظه‌ای به بالاترین سقف تولید و صادرات خواهیم رسید.

وی گفت: بعد از جلسه اوپک وزیر نفت عربستان گفته بود که ایران امنیت انرژی جهان را به خطر می‌اندازد، او فرد تکنوکرات محترمی است و این حرف‌های سیاسی را معمولاً از وی نمی‌شنویم و احتمالاً این حرف‌های سیاسی را به او گفتند که بگوید، اما بهتر بود تا زمانی که بنده در آنجا و در جلسه بودم این حرف‌ها را می‌گفتند تا جواب بدهم.

این مقام مسئول افزود: ما از اول گفته ایم که نفت نباید سیاسی شود و دراین چارچوب باید اقدام آمریکا را در رابطه با ونزوئلا، لیبی، ایران و سایر کشورها محکوم کرد، اما برخی از دوستان گفتند که اوپک سازمان سیاسی نیست، اما دود این مساله به چشم همه می‌رود، فقط ما با یکجانبه گرایی آسیب نمی‌بینیم بلکه سایرین هم دچار آسیب می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا ثبات و امنیت انرژی در دنیا را به هم می‌زند، افزود: آمریکا کسی است که از نفت به عنوان یک سلاح استفاده می‌کند. باید به ما بگویند که نفت سلاح است یا خیر، خمپاره و تفنگ یک سلاح است، اگر نفت سلاح است پس همه حق دارند از این سلاح استفاده کنند.

ما می‌گوئیم نفت سلاح نیست، مارا به چیزی متهم می‌کنند که خودمان از آن زیان می‌بینیم اما آمریکایی ها از این بی امنیتی که درخلیج فارس ایجاد شده سود می‌برند، چون قیمت‌های بالاترنفت به نفع عربستان است.

زنگنه با بیان اینکه آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت دنیا است، ادامه داد: پس از آمریکا، روسیه و عربستان بزرگترین تولید کنندگان هستند. آمریکا شوک‌هایی را بر بازار وارد کرد تا بتواند نفت خود را به فروش برساند.

وی همچنین با اشاره به نفتکش توقیفی از سوی انگلیس گفت: وزارت خارجه مساله نفتکش را با قدرت دنبال می‌کند و امیدواریم به نتیجه خوبی برسیم، در عربستان هم توقیفی در کار نیست، نفتکشی به آنجا رفته و ظاهراً اختلاف قیمت وجود دارد که شرکت ملی نفتکش ایران موضوع را دنبال می‌کند. کشتی دیگر توقیفی در مصر داریم که به دنبال حل موضوع هستیم.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به تحریم پتروشیمی افزود: این موضوع چیز جدیدی نبود، به نظر می‌رسد طرف مقابل بیشتر به یک جنگ روانی و تبلیغاتی احتیاج داشته تا فشار حداکثری را القاء کند،اما مساله برای ما فرقی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه پالایشگاه‌های مادر یک سال اخیر با ظرفیت بالا کار می‌کنند و این ظرفیت بیشتر از این هم می‌تواند باشد، ادامه داد: در این هفته تولید بنزین ما از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند و این بالاترین رقم تولیدی است که تااین تاریخ داشته ایم.

زنگنه با اشاره به اینکه در اواخر مرداد همه ملزم به دریافت سوخت با کارت سوخت هستند، گفت: با دستور رئیس جمهوری موضوع را دنبال کردیم، ولی سهمیه بندی موضوع دیگری است.

وی در ادامه با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری گفت: این مساله را با اولویت بندی برنامه‌ها و تعویق پرداخت بدهی‌ها و برخی مسائل مانند اکتشاف حل خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت مشکل مالی دارد، افزود: به دلیل مشکل مالی برخی از خریدها را به تعویق انداختیم. یعنی اگر از شرکت‌های داخلی خرید نمی‌کنیم به معنی واردات کالا از خارج نیست.

وی در ادامه درباره برنامه وزارت نفت در سال رونق تولید، افزود: امسال حدود ٨٠ میلیون متر مکعب گاز معادل سه فاز پارس جنوبی به مدار تولید می‌آید.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: در شرکت‌های ملی مناطق نفت خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی و نفت فلات قاره ایران طرحی داریم (طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت) که تجهیز سرمایه از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود و برای اجرا از ظرفیت شرکت‌های داخلی استفاده می‌کنیم و در این خصوص نزدیک ٦ هزار میلیارد تومان مناقصه‌های آن برگزار و قراردادهایش امضا شده است.

وی گفت: همچنین درخصوص گازرسانی، روزانه ٨ تا ٩ روستا گازرسانی می‌شود و تا آخر سال جاری جمعیت زیر پوشش گازکشور به بیش از ٩٥ درصد می‌رسد.

زنگنه تصریح کرد: در زمینه صنعت پتروشیمی حداکثر تا اوایل سال ١٤٠٠ ارزش تولیدات پتروشیمی نسبت به سال ٩٢ دو برابر خواهد شد و بخش قابل توجه محصولات به عنوان خوراک صنایع پایین دستی پتروشیمی استفاده می‌شود.وی ادامه داد: ظرفیت پالایش روزانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس هم با اجرای فاز چهارم مجازی، امسال به ٤٨٠ هزار بشکه می‌رسد بدون اینکه ما واحد جدیدی بسازیم .

وزیر نفت در ادامه با اشاره به طرح حمایت از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان هم اظهار داشت: ما از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه نفت حمایت خواهیم کرد و اخیراً زمینی که نزدیک پالایشگاه تهران داریم به مساحت ۱۷ هکتار را برای استقرار این شرکت‌ها اختصاص دادیم و نمایشگاهی دایمی هم از تجهیرات داخلی را در آنجا دائر خواهیم کرد و معاون پژوهشی وزارت نفت به طور ویژه مامور این کار

شده است.

وی با اشاره به دیگر طرح های صنعت نفت گفت: توتال فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی را اجرا کرد و ما از روی دست آنان بسیاری از چیزها را یاد گرفتیم و فازهای دیگر را اجرا کردیم و توانستیم ۲۷ فاز به جز فاز ۱۴ که معادل ۲ فاز است را اجرا کنیم.

زنگنه ادامه داد: برای اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، قرارداد با سه شرکت امضا شد، توتال ۵۰ درصد، چینی‌ها ۳۰ درصد و پتروپارس ۲۰ درصد از قرارداد را تعهد کردند و قرار ما این بود که اگر توتال سهم خود را اجرا نکند، قرارداد به طرف چینی منتقل شود؛ بنابراین قرار شد چین ۸۰ درصد طرح را اجرا و بقیه را پتروپارس اجرا کند اما چین به هر علتی این کار را انجام نداده است بنابراین باید تکلیف خود را با این کشور روشن کنیم.

یا از قرارداد خارج شود که اگر این گونه شود سهم او به پتروپارس ایران منتقل می‌شود و این موضوع اکنون در دستور کار سران سه قوه است که درباره آن تصمیم گیری کنند.

در این زمینه چین برای اجرای این طرح تقاضای تعلیق دو ساله کرده است که ما آن را نپذیرفتیم و سعی می‌کنیم دوستانه این موضوع را حل کنیم و همه اینها برای فاز اول طرح است.

وی با اشاره به اینکه برداشت متوسط ما از میدان مشترک آزادگان با عراق زیر ۶ تا ۷ درصد است و حدود ۹۳ درصد نفت در آنجا باقی می‌ماند، بنابراین نیاز به فناوری داریم، افزود: عراق از بهترین پیمانکاران آمریکایی و اروپایی برای برداشت نفت از آزادگان استفاده می‌کند و اگر ما دیر بجنبیم سهم ما را هم برمی دارد و بحث برادری هم مطرح نیست و کار خود را انجام می‌دهد چون دنیا، دنیای قدرت است و نباید ضعیف باشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ